איתמר קציר
איתמר קציר

היום השלישי והאחרון של אליפות אירופה בג'ודו בישראל נערך היום (שבת) בתל אביב, ופיטר פלצ'יק (עד 100 ק"ג) העניק לו טעם מתוק במיוחד כשזכה במדליית הארד, המדליה הרביעית של נבחרת ישראל באליפות.

פלצ׳יק עשה את זה בסטייל: הג׳ודוקא הישראלי, שהרשים בשלבים המוקדמים והגיע לקרב על הארד לאחר שהפסיד בחצי הגמר, פתח טוב מאוד את הקרב מול יריבו הרוסי נילאז בילאלוב, ואחרי קצת יותר מחצי דקה זרק אותו במהלך שקיבל ווזארי. בהתחלה השופטים השאירו את ההחלטה על כנה, אבל אחרי בדיקה חוזרת הקרב נעצר שוב, והשופטים תיקנו את החלטתם - תרגיל הנגד של פלצ׳יק היה שווה איפון, וסידר לו את מדליית הארד.

עוד קודם לכן, פלצ׳יק עלה לחצי הגמר מול סיריל מארה הצרפתי, מדליסט הארד מריו 2016. פלצ׳יק לא התרגש - לא מהיריב ולא מהמעמד - ועל אף שקיבל עונש אחד, היה אגרסיבי והעמיד קרב שקול ומלא ביטחון. אחרי שתיים ורבע דקות של קרב, פלצ׳יק הוכנע - היריב הצרפתי הצליח לחנוק אותו, וניצח באיפון. פלצ׳יק איבד את הכרתו לרגע קל, וכשחזר לעצמו הבין כי הפסיד את הקרב.

"חצי גמר היה לי לא פשוט. הלכתי לישון וחלמתי חלומות שאני משמיע את התקווה ושניצחתי ושהכל בסדר ושאני אחרי זה", אמר פלצ׳יק הנרגש בסיום, "פתאום אני רואה את הפנים של נמרוד הפיזיותרפיסט שלי, והבנתי שאנחנו לא שם. להתעשת מזה ולבוא לקרב על מדליה זה משהו שהייתי חייב לעשות. אורן אמר לי - אין אסטרטגיות, אין טקטיקה, אין ניהול קרב, רק מכות מכות, כמו מכות רחוב. ככה גדלתי, זה מה שאני יודע וזה מה שאני עושה הכי טוב״.

עוד הוסיף פלצ׳יק: "מאז שחזרתי מהפציעה שלי בכתף החלטתי שאני מתמסר, שאני בטוטאליות חדשה שאני מביא לאימונים. החלטתי שאני עובד הכי קשה מכולם, ושאני לא מוותר לעצמי - אני קם בבוקר הכי חזק והולך לישון עוד יותר חזק. והכי חשוב - אני נהנה, אני מאוד מאוד נהנה. אני כל כך אוהב להילחם, אני כל כך אוהב ג׳ודו, ואני לא אוותר על זה לעולם".

"ברגע שפיטר החליט שהוא רוצה להיות חלק מנבחרת ישראל וללכת אחרי המאמן ואחרי הסטנדרטים שהצבנו בתחילת הדרך, הוא התחיל להתרומם״, אמר מאמנו אורן סמדג׳ה, "אני חושב שאפשר לראות היום פיטר אחר ושונה. כשהתחיל הקמפיין אמרתי לספורטאים שלנו ׳הולכים על הזהב׳. אני יכול להגיד לגם שבערב הזה אמרתי לפיטר שהולכים עד הסוף בלי לשמור, הכי חזק מפתיחת הקרב״.

היום של פלצ'יק היה עמוס ומרגש מראשיתו. בסיבוב הראשון קיבל פלצ'יק הגרלה קשה בדמות יבגניס בורודבקו הלטבי המנוסה, שזכה שלוש פעמים בעבר במדליית ארד באליפות אירופה. אחרי כשתי דקות של קרב שקול, פלצ'יק ביצע התקפה מהירה בירידה על הברכיים וסחט ווזארי מוצדק. הוא שמר עליו עד לסיום עם לא מעט רגעים של עבודה טובה על הקרקע, והעפיל לסיבוב השני.

פצ'יק חוגג את הזכייה בארד עם אורן סמדג'ה, היוםצילום: ניר קידר

שם הוא פגש את בויאן דוסן הסרבי, שבמשך רוב הקרב כמעט לא נתן לישראלי לתקוף. על אף שלקראת סיום הזמן החוקי המומנטום עבר לישראלי, הקרב נגרר לניקוד זהב. פלצ'יק עייף את דוסן, היה הרבה יותר מסוכן, ואחרי דקה וארבעים בניקוד הזהב סחט עונש. שפת הגוף של הישראלי היתה הרבה יותר טובה, העונש השני של דוסן הגיע מהר, ואחרי שלוש דקות של קרב בתוספת הזמן סחט מהסרבי גם את העונש השלישי, שהעלה אותו בצדק לרבע הגמר.

בקרב רבע הגמר, פגש פלצ'יק את זלים קוטסוייב האזרי, שהדיח בסיבוב הקודם במפתיע את קיריך דניסוב הרוסי. פלצ'יק נראה טוב ומרוכז, וסחט עונש מהאזרי עם עבודה טובה. מנגד, קוטסוייב היה התקפי בעצמו, והיה קרוב להפיל את פלצ'יק מספר פעמים. דקה ורבע לסיום, פלצ'יק ביצע כניסה לשמאל, ועם תרגיל מעולה עלה ליתרון ווזארי. הוא שמר עליו עד לסיום עם יכולת טובה, ועלה לחצי הגמר, שם כאמור הפסיד למארה - בדרך למדליית הארד.

תקרית מעניית נרשמה בקרב חצי הגמר במשקל מעל מאה קילוגרם. טמריאן בשאייב, שהדיח את אורי ששון כבר בקרב הראשון של הישראלי באליפות, הפיל את גוראן טושישווילי הגיאורגי אחרי שגונג הסיום כבר נשמע. השופטים החליטו שהווזארי חוקי ושהרוסי יתקדם לגמר, אך טושישווילי סירב לרדת מהמזרון, צעק לעבר חבר השופטים וגרר הרבה שריקות בוז מהקהל באולם - לא ברור אם היו אלה האוהדים הרוסים שקראו לו להפסיד בכבוד, או האוהדים הגיאורגים שמחו על ההחלטה. בכל אופן, היא נשארה על כנה גם אחרי מחאותיו.

פיטר פלצ'יק לא מותיר סיכוי ליריבו, היוםצילום: ניר קידר

אחרי ששגיא מוקי השיג אתמול מדליית זהב, המדליסט האולימפי הישראלי אורי ששון (מעל 100 ק"ג) פתח את התחרות בסיבוב השני, בקרב מול טמריאן בשאייב הרוסי.

אחרי שלא הרשים במשך רוב הקרב, ההתקפה הטובה ביותר של ששון הגיעה שלוש שניות לסיום - אך לא השיגה הפלה. הקרב נכנס לניקוד זהב, אך שפת הגוף של ששון שידרה עייפות וחוסר אונים. אחרי שתי דקות בדיוק בתוך ניקוד הזהב, בשאייב נכנס לתרגיל מצויין, השיג ווזארי, והדיח את ששון כבר בסיבוב השני, עוד לפני רבע הגמר. ששון עוד לא חזר כמו שצריך מהאולימפיאדה לפני שנתיים, וקרס תחת הלחץ העצום של אליפות אירופה ביתית.

המאמן, אורן סמדג'ה: "אורי חזר אחרי שנה מוצלחת מאוד עם מדליה אולימפית. אלה דברים מאוד טבעיים, אנחנו לא לוחצים - טוב שזה קרה פה בארץ, וטוב שזה קרה עכשיו. אורי יודע להיות אורי כשהוא רוצה להיות אורי. כשהוא ירצה להיות אורי והוא ירצה להיות בטופ העולמי אז הוא ייתן הילוך אחד קדימה. כרגע - הכל בסדר".

אורי ששון מסיים את דרכו באליפות אירופה. נכנע ללחץצילום: ניר קידר

ירדן מאירסון (עד 78 ק"ג) קיבלה את ההגרלה הקשה ביותר מבין הישראליות - כבר בסיבוב הראשון נגד אודרי צ'ומאו, אלופת אירופה המכהנת, מדליסטית הכסף מאולימפיאדת ריו והארד מלונדון. הבדלי הרמות הורגשו, וכבר אחרי דקה ביצעה הצרפתייה מתקפת נגד לניסיון הפלה של מאירסון, השיגה ווזארי, המשיכה לריתוק וסיימה את הקרב באיפון. הנציגה האחרונה של נבחרת הנשים מוצאת את עצמה בחוץ כבר בסיבוב הראשון.

לי קוכמן (עד 90 ק"ג) עלה לקרב מיד לאחר מכן. הראשון לקבל ניקוד היה יריבו פאלק פטרסילקה, שהשיג ווזארי. דקה וחמישים לסיום הקרב קוכמן קיבל ווזארי, השופט העביר את הניקוד לגרמני, אבל החלטת שופטים ביטלה את הניקוד. דקה לאחר מכן הגרמני הצליח לקחת את קוכמן לקרקע, ריתק אותו והדיח אותו מהתחרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ