טור דה פראנס: הקבוצתיות של BMC סיפקה הישג אישי לגרג ואן אברמאט

הבלגי עלה למקום הראשון אחרי שניצח יחד עם חבריו במירוץ הקבוצתי נגד השעון. בזמן שכריס פרום, ריצ'י פורט ואדם ייטס קיזזו נזקים, אלו של נאירו קינטאנה הולכים ונערמים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואן אברמאט עם החולצה הצהובה בסיום הקטע, היום
ואן אברמאט עם החולצה הצהובה בסיום הקטע, היוםצילום: AFP

מישהו היה חסר היום (שני) בטור דה פראנס. ליתר דיוק, 22 רוכבים היו חסרים. אמנם כבר בתחילת השנה קוצץ מספר המשתתפים בכל מירוץ אופניים בסבב העולמי, אבל היתה זו הפעם הראשונה בעידן החדש בה התקיים קטע קבוצתי נגד השעון במסגרת גראנד טור. כך, כל קבוצה יצאה לדרך עם שמונה רוכבים במקום תשעה, והתוצאה שנרשמה לזכות כולם נקבעה על פי הרוכב הרביעי שחצה את קו הסיום ולא החמישי כבעבר. לא שעוד רוכב או פחות רוכב משנה כל כך במקרה של קבוצת BMC.

כי בכל הנוגע לשיתוף פעולה ועבודה קבוצתית, שמצטרפים ליכולות אישיות נגד השעון, ל-BMC אין השנה מתחרים או מתחרות. שלוש פעמים התקיימו השנה מירוצים נגד השעון בתחרויות בדרג נמוך יותר, בהן הורד מספר המשתתפים בכל קבוצה משמונה לשבעה. באחד ניצחה סקיי, בשניים – טירנו אדריאטיקו והטור של שווייץ – עשתה זאת BMC. ריצ'י פורט, גרג ואן אברמאט, מיכאל שאר וסטפן קונג היו חלק משני הניצחונות הללו, טיג'יי ואן גארדרן, דמיאנו קארוסו וסיימון גראנס מאחד. היום סימנו כולם וי נוסף, גדול מהקודמים, בטור דה פראנס.

הניצחון של BMC בקטע השלישי הקנה לוואן אברמאט את החולצה הצהובה, על חשבון פטר סגאן. במקביל, הוא סייע לפורט לצמצם פערים מכמה רוכבים מובילים ולקזז מהנזקים שנגרמו לו בדרוג המצטבר בעקבות אירועי הקטע הראשון. כך עשו גם כריס פרום ואדם ייטס, שקבוצותיהם סקיי ומיצ'לטון-סקוט סיימו במקום השני והרביעי, בהתאמה, בפיגור של 4 ו-9 שניות. "הדרך לפריז ארוכה, אבל נהדר לנצח בקטע", אמר פורט.

עבור רוכב בכיר נוסף שסבל ביום הפתיחה היה זה קטע מוצלח פחות. מוביסטאר של נאירו קינטאנה סיימה עשירית בלבד, בפער של 53 שניות מהמנצחת. הקולומביאני אמנם התקרב בכך לחלק מיריביו, אלו שקבוצותיהם סיימו אחרי מוביסטאר, אך הפיגור שלו מפרום, פורט וייטס רק גדל.

מבין המועמדים לניצחון, טום דומולן תופס את המקום הגבוה ביותר – שביעי – כשהוא רחוק 11 שניות מהחולצה הצהובה ומקדים את ריגוברטו אוראן ב-24 שניות. פורט עלה למקום ה-14, מרחק 51 שניות מוואן אברמאט. אלחנדרו ולוורדה ומיקל לאנדה צמודים במקומות 17-16, עם 53 שניות פיגור, כשפרום רחוק שתי שניות מהם. בין 25 הראשונים נמצאים גם ייטס (60 שניות), וינצ'נזו ניבאלי (66 שניות) ורומן בארדה (75 שניות). קינטאנה, מירכתי המקום ה-59, סופר 2:08 דקות מוואן אברמאט. ובעיקר את הימים עד להרים.

קטע שלישי (מירוץ קבוצתי נגד השעון בשולה, 35.5 ק"מ):
1. BMC (ארה"ב) 38:46 דקות
2. סקיי (בריטניה) + 4 שניות
3. קוויק סטפ-פלורס (בלגיה) + 6 שניות
4. מיצ'לטון-סקוט (אוסטרליה) + 9 שניות
5. סאנווב (גרמניה) + 11 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) 09:08:55 שעות
2. טיג'יי ואן גארדרן (ארה"ב, BMC) זמן זהה
3. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) + 3 שניות
4. פיליפ ז'ילבר (בלגיה, קוויק סטפ-פלורס) + 5 שניות
5. בוב יונגלס (לוקסמבורג, קוויק סטפ-פלורס) + 7 שניות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ