אמיר ענבר
אמיר ענבר

הזכייה בגביע העולם בכדורגל האפילה על כל דבר אחר, אבל בשבוע וחצי האחרונים משהו בכל זאת היה חסר בספורט הצרפתי: הישג בטור דה פראנס מכורתו. לבישת החולצה הצהובה? ניצחון בקטע? יוק. דווקא ביום הבסטיליה בשבת ראו הצרפתים את בכיר רוכביהם עד כה, ז'וליאן אלאפיליפ, נתקע מאחור בגלל תאונה המונית ומאבד את המקום הרביעי – תוספת לכאב הלב שחווה יומיים קודם לכן, כשסומן כמי שיכול לנצח בקטע השישי ולעלות לראש הדרוג המצטבר, וסיים בידיים ריקות. "היה צריך רגליים טובות היום ולא היה לי אותן", סיכם באכזבה, "הן טובות, אבל לא יוצאות דופן. מקווה שישתפרו".

היום (שלישי) בקטע העשירי, כשהתנתק משאריות קבוצת הבריחה והחל לרדוף אחרי המוביל ריין טראמיי, העמיד אותן אלאפיליפ למבחן נוסף. הפעם, התברר, הן במצב שקיווה. את טראמיי השאיר מאחור בקלות, צובר נקודות שהקנו לו את החולצה המנוקדת של מלך ההרים. לבדו גמא את עשרות הקילומטרים האחרונים – בטיפוס, בירידה ולבסוף במישור, בדרך לניצחון ראשון בקריירה בקטע בטור, בגיל 26. בדרך לניצחון צרפתי ראשון השנה במירוץ. "בקילומטרים האחרונים חשבתי על משפחתי, אחיי הקטנים, אמי, אבי", סיפר, "הכל מתערבב בראשי. העבודה שנדרשה כדי להגיע לכאן, משפחתי. הגשמתי חלום".מאחוריך, קיליאן אמבפה.

מאחורי אלאפיליפ, בכל מקרה, התרחש פחות מכפי שאפשר היה לצפות בקטע ההררי הראשון השנה, שעה שהטור דיווש אל האלפים. ריגוברטו אוראן, סגן האלוף מאשתקד, אמנם התפרק בטיפוס הגדול האחרון מבין הארבעה שעברו הרוכבים, בקולומבייר, אבל שאר המתמודדים על הניצחון הגיעו יחד לקו הסיום. וכולם ממשיכים להביט מאחור בגרג ואן אברמאט, שהתמודד עם ההרים כמי שאל החולצה הצהובה שלגופו מחוברות כנפיים, מסיים רביעי בקטע ומגדיל את יתרונו בדרוג המצטבר ל-2:22 דקות על פני גארנט תומאס ול-3:10 דקות על אלחנדרו ולוורדה שעלה למקום השלישי.

ריגוברטו אוראן, סגן האלוף מאשתקד, היום. התפרק בטיפוס הגדול האחרוןצילום: Peter Dejong/אי־פי

בזמן שוואן אברמאט שורד, ההרים זיקקו מצמרת הדרוג כמה רוכבים אחרים, מאפשרים לכריס פרום להתקדם למקום השישי, מרחק 3:21 דקות מהבלגי. צמודים אליו אדם ייטס ומיקל לאנדה, ששרד נפילה נוספת, כשווינצ'נזו ניבאלי וטום דומולן מעט אחריהם. הרבה אחריהם נמצא אוראן, שהידרדר למקום ה-20 וסופר יותר משבע דקות מהחולצה הצהובה.

עם שני קטעים נוספים באלפים, שייחתמו בטיפוס המיתולוגי באלפ ד'ואז, עוד יש לכולם מספיק זמן וקילומטרים כדי לזעזע את הדרוג המצטבר כבר השבוע. רק תשאלו את אלאפיליפ איזה הבדל יכולים כמה ימים לעשות.

קטע עשירי (אנסי – לה-גראנד-בורנאן, 158.5 ק"מ):
1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס) בזמן של 4:25:27 שעות
2. יון איסאגירה (ספרד, בחריין-מרידה) + 1:34 דקות
3. ריין טראמיי (פינלנד, דיירקט אנרז'י) + 1:40 דקות
4. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC רייסינג) + 1:44 דקות
5. סרג' פאולס (בלגיה, דיימנשן דייטה) + 1:44 דקות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) בזמן של 40:34:28 שעות
2. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) + 2:22 דקות
3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 3:10 דקות
4. יקוב פוגלסנג (דנמרק, אסטנה) + 3:12 דקות
5. בוב יונגלס (לוקסמבורג, קוויק סטפ[-פלורס) + 3:20 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ