טור דה פראנס |

טור דה פראנס: על פסגת אלפ ד'ואז, נתן גארנט תומאס לרגליים לדבר בשמו

בעודו מצהיר כי הוא בטור דה פראנס כדי לעבוד למען כריס פרום, ניצח הבריטי בקטע שני ברציפות והגדיל את יתרונו בדרוג המצטבר. ההרים הכניעו גם את פרננדו גביריה, דילן גרונווחן ואנדרה גרייפל

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גארנט תומאס, היום. ניצחון שני רצוף לרוכב הבריטי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

יש ספורטאים שקמים מטרגדיה מקצועית כדי להגיע לדברים טובים ונעלים יותר. במקרה של סטיבן קרויסוויק, נדמה לעתים כי הוא נותר שכוב על הכביש באיטליה מאז 2016. שנתיים חלפו מאז היה בדרכו לזכייה בג'ירו, רק כדי שהתרסקות בקטע ה-19 תעלה לו בשתי צלעות שבורות, במקום הראשון ולבסוף בפודיום. הוא סיים רביעי. "לא הפסדתי בגלל שלא הייתי טוב מספיק", ציין בתסכול. מאז, במקום שיעזור לו להתרומם, הגורל כאילו רק בועט בו שוב ושוב.

בתקופה שחלפה מאז ההופעה ההיא בג'ירו הופיע קרויסוויק בשלושה גראנד טורים נוספים, מסיים תשיעי בוואלטה א'אספניה 2017 ופורש משני מירוצים, לרבות נטישת הג'ירו אשתקד בגלל בעיות בקיבה. בגיל 31 כבר ספר 13 הופעות בגראנד טור, מבלי שיהיה לו משהו להראות בתמורה – ניצחון במירוץ, אפילו ניצחון בקטע. לפחות הדבר האחרון נראה היום (רביעי) בהישג יד ורגל.

72 קילומטרים לסיום הקטע ה-12, בלב שלל הטיפוסים, ברח קרויסוויק, מבלי שמישהו יוכל לעמוד בקצב שלו. לבדו הגיע לפסגת קול דה לה קרואה דה פר, לבדו ירד ממנו, לבדו טיפס באלפ ד'ואז. ואז, מצא שהוא כבר לא לבד. פחות מארבעה קילומטרים לסיום, לא נותר דבר מיתרון שהגיע לדקות שלמות. זה היה זמנם, מקומם, של הבחורים הגדולים. של מלכי הגראנד טורים האמיתיים. אלה שלפחות כרגע, גארנט תומאס נראה כמי שמהווה חלק מהם.

ככל שמתקדם המירוץ, נדמה כי שאלת הובלה מסקרנת אחת הולכת ונפתרת. אם לא יחול שינוי בכושרו של נאירו קינטאנה המתקשה, וכשאלחנדרו ולוורדה איננו רלוונטי, תצטרך מוביסטאר לשים את הביצים בסל של מיקל לאנדה. בסקיי, לעומת זאת, הכביש עדיין לא אמר את דברו. אחרי שניצח בקטע ה-11 אתמול ועבר ללבוש את החולצה הצהובה, הצהיר תומאס כי כריס פרום הוא המוביל היחיד של הקבוצה הבריטית. אולי אומר את האמת מבחינתו, אולי מנסה להוריד מעצמו לחץ, אולי מנסה להותיר את היריבות בערפל.

כשהערפל באלפ ד'ואז התפזר הערב, על כל מאבקי המיקום בקילומטרים האחרונים בין פרום, תומאס, רומן בארדה וטום דומולן, היה זה תומאס שהתייצב פעם נוספת בראש הפודיום – המנצח בקטע שני ברציפות, עדיין לובש החולצה הצהובה. כשבאופק עוד שלושה קטעים הרריים ולקינוח המירוץ נגד השעון בקטע הלפני אחרון, חידת המוביל של סקיי – שלא לדבר על המנצח בטור – איננה אפילו קרובה לפתרון. בטח כשתומאס שוב מצהיר כי הוא רק כאן בשביל מישהו אחר. "לא היה שום סיכוי שאנצח היום, פשוט עקבתי אחרי דומולן ופרום", התפלא הוולשי בתום הקטע, "אני עדיין רוכב עבור פרומי, הוא יודע כיצד לרכוב במשך שלושה שבועות. הוא אגדה, מהטובים אי פעם". הכסף החכם הוא עדיין על האלוף, אבל את האמירות החשובות באמת ישמיעו הרגליים.

אלו של תומאס הקנו לו את הניצחון היום כשהוא מקדים בשניות ספורות את דומולן, בארדה, פרום ולאנדה – בסדר הזה – מספקות לו עוד קצת אוויר בדרוג המצטבר. הוא הוסיף 15 שניות ליתרון על פרום, שמגיע ל-1:39 דקות, ומקדים את דומולן ב-1:50 דקות. וינצ'נזו ניבאלי, שנפל באלפ ד'ואז, שמר על המקום הרביעי אך איבד זמן, כשהוא בפיגור 2:37 דקות. לאנדה, בכיר רוכבי מוביסטאר כרגע, מדורג שישי – 3:13 דקות מהחולצה הצהובה. קינטאנה בפיגור של דקה נוספת.

מחר יחזור הטור אל המישור ואל הספרינטרים, או לפחות מה שנשאר מהם. אל מארק קאבנדיש ומרסל קיטל, שהודחו אתמול משום שלא עמדו במגבלת הזמנים, הצטרפו היום פרננדו גביריה, דילן גרונווחן ואנדרה גרייפל, שפרשו מהמירוץ במהלך הקטע. עבורם, ההרים התגלו כקטלניים. קרויסוויק יהנהן בהסכמה.

קטע 12 (בור-סן-מוריס לס ארק – אלפ ד'ואז, 175.5 ק"מ):
1. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) בזמן של 5:18:37 שעות
2. טום דומולן (הולנד, סאנווב) + 2 שניות
3. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 3 שניות
4. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 5 שניות
5. מיקל לאנדה (ספרד, מוביסטאר) + 7 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) בזמן של 49:24:43 שעות
2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 1:39 דקות
3. טום דומולן (הולנד, סאנווב) + 1:50 דקות
4. וינצ'נזו ניבאלי (איטליה, בחריין-מרידה) + 2:37 דקות
5. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, לוטוNL-ג'מבו) + 2:46 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ