טור דה פראנס |

הספרינטרים התפוגגו? פטר סגאן עדיין כאן

אחרי שכמה מעמיתיו התפרקו בהרים, ניצח אלוף העולם בקטע שלישי השנה והתקרב להחזרת תואר מלך המאיצים. וינצ'נזו ניבאלי הפצוע פרש

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטר סאגאן מקדים את אלכסנדר קריסטוף וארנו דמאר
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בתום קטע הבכורה באלפים השבוע, ביום שלישי, ניצל מרסל קיטל את הרשתות החברתיות כדי לשדר לעולם את מצב רוחו: הוא פרסם תמונה של עצמו מחייך, בלי חולצה. "כשאתה אחד מהרוכבים השמנים יותר, אבל עדיין מקדים את מגבלת הזמנים ב-28 שניות בקטע ההררי הראשון", חגג הגרמני החטוב את הישרדותו בהומור של ספרינטרים כבדי משקל (יחסית, יחסית). ב-48 השעות הבאות המשיכו המאיצים בטור דה פראנס לעוות את פניהם. לכדי חיוך, כנראה, זה לא התגבש.

בימים בהם הוא עובר את אמצע הדרך, ראה הטור כמה ממיטב הספרינטרים שלו נושרים בזה אחר זה. ביום חמישי, כמה מהם אפילו לא טרחו להגיע אל הטיפוס האחרון באלפ ד'ואז, שלא לדבר על קו הסיום. שרשרת ההרים היתה יותר מדי עבור פרננדו גביריה, דילן גרונווחן, אנדרה גרייפל וגם ריק זאבל – בנו של אריק, שש פעמים מלך המאיצים בטור. בזה אחר זה הם ירדו מהאופניים ונטשו. יממה קודם לכן, קיטל ומרסל קאבנדיש הגיעו לקו הסיום, אך לא עמדו במגבלת הזמנים והודחו.

בעודו סובל בקטע בן 108.5 הקילומטרים, כבר ידע קאבנדיש שגורלו נחרץ. הוא אפילו שיחרר שניים מרוכבי קבוצתו דיימנשן דייטה, שניסו לעזור לו, להמשיך בלעדיו. רוב הזמן, דיווש כשאיתו רק מכונית הקבוצה. בכל זאת בחר להמשיך – והתגלגל אל היעד יותר מ-65 דקות אחרי המנצח בקטע, גארנט תומאס. אפילו אם היה מקדים בחצי שעה, לא היה שורד במירוץ. "אני אף פעם לא יורד מהאופניים. עשיתי זאת בראשית הקריירה, ואמרתי שלעולם לא אעשה זאת שוב", הסביר, "ברגע שראיתי את הקטעים הללו באוקטובר ידעתי שהם יהיו קשים, אבל היה עלינו לנסות".

מהאלפים, אם כך, יצא הטור אחרת מכפי שנכנס אליהם; קל משמעותית במשקל – לא מצחיק, מרסל? – וגם בזוכים בקטעי הטור ובחולצות ירוקות. אחד הם, עם זאת, עדיין כאן - וממשיך בספירה. במיאוץ בדרך לקו הסיום של הקטע ה-13הקדים פטר סגאן את אלכסנדר קריסטוף וארנו דמאר, זוכה בקטע שלישי במירוץ השנה ומספר 11 בקריירה, בדרכו הבטוחה אל החזרת תואר מלך המאיצים; בטח אחרי שגביריה וגרונווחן, שדורגו 3-2 בקטגוריה, נעלמו מאחוריו.

הספרינטרים לא היו היחידים שלא שרדו את ההרים. וינצ'נזו ניבאלי, אלוף 2014 והרביעי בדרוג המצטבר, פרש הבוקר מהמירוץ בעקבות שבר בחוליה שנגרם לו בעקבות הנפילה בטיפוס באלפ ד'ואז. שאר המתמודדים על החולצה הצהובה נהנו מקטע מישורי שקט, אחרי הכאוס בהרים. אותו מישור שאליו ייחלו הספרינטרים, ולא הצליחו להגיע אליו.

קטע 13 (לה בור-דואזון – ואלנס, 169.5 ק"מ):
1. פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה) בזמן של 3:45:55 שעות
2. אלכסנדר קריסטוף (נורווגיה, UAE) זמן זהה
3. ארנו דמאר (צרפת, גרופאמה-FDJ) זמן זהה
4. ג'ון דגנקולב (גרמניה, טרק-סגאפרדו) זמן זהה
5. גרג ואן אברמאט (בלגיה, קוויק סטפ-פלורס) זמן הה

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) בזמן של 53:10:38שעות
2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 1:39 דקות
3. טום דומולן (הולנד, סאנווב) + 1:50 דקות
4. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, לוטוNL-ג'מבו) + 2:46 דקות
5. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 3:07 דקות

החולצה הירוקה (מלך המאיצים): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
החולצה המנוקדת (מלך ההרים): ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס)
החולצה הלבנה (הצעיר המצטיין): פייר רוז'ר לאטור (צרפת, AG2R)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ