אמיר ענבר
אמיר ענבר

במיתולוגיה של הטור דה פראנס שזורים אינספור רגעי שיא ושפל. מאבקי ענק בהרים, פרשיות סמים, מהפכים דרמטיים, תאונות ומקרי מוות, והיום בו אחד מגדולי האלופים נכנע לא לרגליו ולא ליריביו. לטור של 1975 הגיע אדי מרקס אחרי חמישה ניצחונות בחמש הופעות במירוץ. הוא יצא ממנו חבול כפליים, אחרי שספג מהלומה מצופה בזמן טיפוס, התקשה להתאושש וסיים שני.

בימים האחרונים הוזכרה פרשת מרקס על ידי כריסטיאן פרודום, מנהל הטור, שמשתמש בכך כאות אזהרה לפני שהעסק ייצא מכלל שליטה, אם זה עוד לא קרה. תלוי איך מגדירים חזיזים שנזרקו ביום אחד, רימון עשן שהושלך ביום אחר והתקפות פיזיות על האלוף כריס פרום.

קבוצת סקיי כבר רגילה לצופים שמעקמים אף כלפיה. אם בשנה-שנתיים האחרונות נדמה היה שהסנטימנט הציבורי בצרפת משתנה, חזר הגלגל לאחור בעקבות הפרשה שליוותה את פרום מאז נחשפו תוצאות בדיקת הסמים שלו בוואלטה א'אספניה ועד שנסגר התיק ממש לפני הטור. הרי מבחינת מי שחשד, לא נדרש פסק דין כדי לספק הוכחה ניצחת. מילא שהוא וגארנט תומאס שומעים קריאות בוז בקביעות; הצופים שירקו על פרום, זה שדחף אותו בטיפוס באלפים ונוסף שנעצר בטענה שניסה להכותו, הם כבר חציית גבול מסוכנת.

בטור רגילים לדיון בשאלת הבטיחות, לנוכח הכבישים הצפופים בטיפוסים והיעדר ההפרדה בין הרוכבים לצופים – הנלהבים, המתודלקים. פרום ואחרים קוראים להגביר את אמצעי הזהירות, אבל כבר השנה נראות יותר מחיצות מבעבר. יש אומרים גם יותר אופנועי משטרה ברגעים קריטיים. אלא שאת הכביש כבר אי אפשר להרחיב. לא ברור לחלוטין מה גרם לנפילתו ביום חמישי של וינצ'נזו ניבאלי, שנפצע ופרש בבוקר שאחרי בגלל שבר בחוליה, אבל הצפיפות האדירה בטיפוס גם בגלל נוכחות האופנועים ודאי לא עזרה.

מימין: גארנט תומאס, כריס פרום וטום דומולן. סטטוס קוו בצמרתצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס

אפילו אם היו יכולים לגדר מעל 3,000 קילומטרים של רכיבה, המארגנים היו נמנעים מכך. זה לא ברוח הענף. הבעיה שכך גם החזיזים שהושלכו באלפים ביום חמישי – ניבאלי נפל מיד אחרי שעבר בתוך העשן שהותירו - ורימון העשן הצהוב שנזרק לעבר הדבוקה ביום שישי והיה יכול לפגוע ברוכב. "חזיזים לא שייכים למירוצי אופניים", אמר פרודום ל-AFP, "הם מאלצים את הרוכבים לשאוף אוויר רעיל ומעוורים אותם. היה רגוע במשך עשרה ימים, עם מעט שלטים נגד פרום או סקיי, אבל במכה אחת זה שוב גבר. אני יכול רק לחדש את בקשתי לשלווה, להיגיון, בנוגע לרוכבים שמרכיבים את הטור דה פראנס".

השלווה שבה היום (שבת) לטור, בכביש ובסביבותיו. אפילו הדבוקה נראתה נחושה לשמור עליה במשך יותר מ-180 קילומטרים, עד לאחרון בסדרת הטיפוסים בדרג הבינוני שהרכיבו את הקטע ה-14. כשפרימוז' רוגליץ', רביעי בדרוג המצטבר, העלה הילוך, הגיעה העת לבחון גם את רגליהם של המתמודדים האחרים על החולצה הצהובה; אלו של גארנט תומאס, כריס פרום וטום דומולן נענו לאתגר, מותירות אותם בשלושת המקומות הראשונים ללא שינוי בפערים ביניהם - כשרוכבי סקיי שוב סופגים בוז כשהם חוצים את קו הסיום. מה שנשאר מהגפיים של רומן בארדה, מיקל לאנדה ואחרים עלה להם בשניות ספורות בדרוג.

עד שזה קרה, המנצח בקטע כבר יכול היה להתקלח ולשבת לארוחת הערב. ההימלטות של ייספר סטויבן קדימה, כ-33 קילומטרים לסיום, התגלתה כמוקדמת מדי; זו של עומאר פריילה בקילומטרים האחרונים היתה מדויקת, מקנה לספרדי בן ה-27 של אסטנה ניצחון בכורה בקטע בטור, תוספת להישגו מהג'ירו ד'איטליה אשתקד. מהלומה רצינית לסטויבן, גם אם שונה מזו שספג בן ארצו הבלגי לפני 43 שנה.

קטע 14 (סן-פול-טרואה-שאטו – מנד, 188 ק"מ):
1. עומאר פריילה (ספרד, אסטנה) בזמן של 4:41:57 שעות
2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס) + 6 שניות
3. ייספר סטויבן (בלגיה, טרק-סגאפרדו) + 6 שניות
4. פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה) + 12 שניות
5. דמיאנו קארוסו (איטליה, BMC רייסינג) + 17 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) בזמן של 58:10:44 שעות
2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 1:39 דקות
3. טום דומולן (הולנד, סאנווב) + 1:50 דקות
4. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, לוטוNL-ג'מבו) + 2:38 דקות
5. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 3:21 דקות

החולצה הירוקה (מלך המאיצים): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
החולצה המנוקדת (מלך ההרים): ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס)
החולצה הלבנה (הצעיר המצטיין): פייר רוז'ר לאטור (צרפת, AG2R)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ