טור דה פראנס |

כשתרסיס הפלפל התפזר ואדם ייטס התרסק, התברר שזה היום של ז'וליאן אלאפיליפ

נפילתו של הבריטי לקראת הסיום פינתה את הדרך לצרפתי, שניצח בקטע ה-16 והגדיל את יתרונו בקטגוריית מלך ההרים. גארנט תומאס וכריס פרום שמרו על מקומם, לא לפני שתרסיס פלפל חדר לעיניהם אחרי עימות בין מפגינים לבין המשטרה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלאפיליפ חוצה את קו הסיום, היום בפירנאים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

עבור כל מי שלוקח חלק בטור דה פראנס - רוכבים, מנהלים, אנשי צוות - נדמה כי העולם שמחוץ למירוץ לא קיים במשך שלושה שבועות. כאילו כדור הארץ מפסיק להסתובב סביב צירו. היום (שלישי) הם קיבלו טעימה מהעולם האמיתי, ביותר ממובן אחד.

חבורת חוואים מפגינים מצאו דרך להיראות על ידי מיליונים כשהקימו מחסומים בדמות ערימות חציר כ-30 קילומטרים לתוך הקטע ה-16. כוחות המשטרה פינו את הדרך, משתמשים נגד החוואים בתרסיס פלפל – שנישא ברוח לעבר הרוכבים, חדר לעיניהם של כמה מהם וגרר את הפסקת המירוץ לרבע שעה. "זו היתה חוויה חדשה", אמר בסיום דן מרטין ל-ITV, "אני פתוח לחוויות חדשות, אבל תרסיס פלפל במירוץ? אפשר היה לחוש זאת בריאות". גארנט תומאס וכריס פרום היו בין אלו שנאלצו לשטוף את עיניהם, לפני שכולם המשיכו בדרכם, אל דברים קשים יותר. מהו קצת תרסיס בעיניים בהשוואה לטיפוס בפירנאים.

יחד עם התרסיס, התפזר גם חלק מהעשן בטור. פטר סגאן הבטיח מתמטית את זכייתו השישית בתואר מלך המאיצים, כל עוד יגיע לסיום המירוץ. ז'וליאן אלאפיליפ צבר נקודות נוספות בקטגוריית מלך ההרים, מגדיל את יתרונו על וורן ברגיל ל-49. המתמודדים על החולצה הצהובה נותרו מאחור, שעה שקבוצת בריחה בת עשרות רוכבים נמלטה קדימה. אתם תתרכזו במירוץ שלכם, לנו יש מירוץ משלנו.

בעולם אחר, טוב יותר עבורו, אדם ייטס היה חלק מהמירוץ אל החולצה הצהובה - בדיוק כמו שאחיו סיימון התמודד השנה בצמרת הג'ירו ד'איטליה, בטרם התמוסס. כשהוא רחוק כמעט 40 דקות מראשות הדרוג, לייטס נשאר רק לצוד שאריות, גם אם מכובדות מאוד. אפילו הן נחטפו מלועו. כשישה קילומטרים לסיום, אחרי הטיפוס האחרון וכשהוא דוהר לבדו לניצחון, נפל ייטס בירידה. כשקם וחזר לרכוב, חלף אלאפיליפ על פניו כדי לנצח בקטע שני במירוץ השנה. "אני לא מאמין", התנשף אחרי שחצה את קו הסיום.

ברגעי האמת, זו לא השנה של משפחת ייטס בגראנד טורים. סקיי היא עניין אחר, גם אם למשוואה התווסף צמצומה לשבעה רוכבים אחרי שג'אני מוסקון נזרק מהמירוץ ביום ראשון משום שהכה יריב. "לא אומר שזה מכפיל את המעמסה, אבל זה יוצר עוד קצת עבודה לכולנו", אמר לוק רואו, מהמסייעים לפרום ולתומאס, ל"סייקלינג ניוז", "זה משאיר אותנו בחיסרון של אדם, אבל היינו הקבוצה היחידה שמתמודדת על הדרוג המצטבר שנותרה עם שמונה רוכבים. אז כעת אנחנו בסירה אחת עם כל השאר".

בסירה אחת סיימו היום כל המתמודדים על החולצה הצהובה, נמנעים מלקיחת סיכונים לקראת הקטע הברוטלי מחר: 65 קילומטרים בלבד המכילים שלוש עליות בדרגה גבוהה, שאליהם ייצאו הרוכבים על פי הסדר בדרוג המצטבר, בנוסח מירוץ פורמולה 1. "הטיפוס האחרון הוא מהברוטליים בהם התחריתי", הצהיר מרטין. לא פלא שהם בחרו לשמור על המנועים שלהם.

אל רשימת הפורשים הצטרף בתום הקטע פיליפ ז'ילבר, שבמהלכו נפל לתעלה. הוא אמנם חזר להתחרות והגיע לקו הסיום, אולם המשיך לבית חולים לבדיקת MRI בברכו ולא יחזור לטור.

קטע 16 (קרקאסון – באנייר-דה-לושון, 218 ק"מ):
1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס) בזמן של 5:13:22 שעות
2. גורקה איסאגירה (ספרד, בחריין-מרידה) + 15 שניות
3. אדם ייטס (בריטניה, מיצ'לטון-סקוט) + 15 שניות
4. בוקה מולמה (הולנד, טרק-סגאפרדו) + 15 שניות
5. דומניקו פוצוביבו (איטליה, בחריין-מרידה) + 18 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) בזמן של 58:12:01 שעות
2. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 1:39 דקות
3. טום דומולן (הולנד, סאנווב) + 1:50 דקות
4. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, לוטוNL-ג'מבו) + 2:38 דקות
5. רומן בארדה (צרפת, AG2R) + 3:21 דקות

החולצה הירוקה (מלך המאיצים): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
החולצה המנוקדת (מלך ההרים): ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, קוויק סטפ-פלורס)
החולצה הלבנה (הצעיר המצטיין): פייר רוז'ר לאטור (צרפת, AG2R)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ