אליפות אירופה? מעתה אמרו: "אליפויות אירופה"

איך משיגים תשומת לב לענפי ספורט בעידן בו הכדורגל שולט בכיפה? בגלזגו נערך בימים אלה אירוע "אליפויות אירופה" הראשון, שמאגד תחרויות גדולות בשבעה ענפים שונים. "כל ענף יזכה לרגע שלו באור הזרקורים", מבטיחים המארגנים

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התעמלות, שחייה, אופניים ומה לא - בגלזגו תקבלו מה שאתם רוצים
אמיר ענבר

עבור חובב ספורט, גלזגו בימים אלה היא כמו חנות ממתקים. מה הטעם שלכם: שחייה? רכיבה על אופניים? קפיצה למים? התעמלות? כדורמים? גולף? חתירה? טריאתלון? כל אחת מהתחרויות הללו נמצאת בהישג יד, וברמה של אליפות אירופה. או כשמו של האירוע החדש המאגד את כל האירועים הללו: אליפויות אירופה.

"הכל כאן והפוקוס נמצא על גלזגו. זה טוב לספורט", אמר השחיין האיטלקי גרגוריו פלטריניירי לאי־פי, "זו תחושה שונה, רגשות שונים, כמו האולימפיאדה. באולימפיאדה או באוניברסיאדה ספורטאים מענפים שונים נמצאים יחד. זה טוב כי אנחנו יכולים לדבר עם אנשים שלרוב איננו פוגשים".

המלים "כמו אולימפיאדה" נשמעות שוב ושוב מפי המעורבים - ספורטאים, מאמנים ומנהלים. על כך בדיוק פנטזו ראשי ההתאחדויות האירופיות של חמישה ענפים - אתלטיקה, ספורט מים, רכיבת אופניים, חתירה וטריאתלון - כשחתמו ב-2015 על שיתוף פעולה. במקום שכל ענף ימשיך לקיים את אליפות אירופה שלו בנפרד, הוחלט לערוך אותן יחד - עם מותג משותף, לו"ז מתואם ומדליות זהות; אפילו גביע למדינה המעוטרת ביותר. בהמשך הצטרפו גם התעמלות וגולף, יוצרים את המהדורה הראשונה של 2018.

העובדה שברלין נבחרה עוד קודם לכן לארח את אליפות אירופה באתלטיקה השנה אילצה את המארגנים לחלק את התחרות החדשה לשניים. כל שאר הענפים מתקיימים בגלזגו הנוחה. משום שאירחה ב-2014 את משחקי חבר העמים, היא לא נאלצה להקים מתקנים חדשים - רק להקדים תוכנית לבניית פארק BMX. פילים לבנים לא ייווצרו שם בגלל אליפויות אירופה.

במקום זאת שואפים המארגנים למשוך עניין מחודש, מוגבר, לענפים שזקוקים לתשומת לב. אפילו אתלטיקה לא חסינה. תעיד על כך ההתלהבות מכמות הצופים המרשימה שהיתה באליפות העולם בלונדון אשתקד. זה לא מובן מאליו. ואם זה כך עבור "מלכת הספורט", מה יגידו ענפים קטנים יותר שממעטים להישמע. אולי יחד יגבר קולם על יריביהם הקולניים. כדורגל, למשל.

בראיון ל-"Sportcal Insight" הוגדרו פול בריסטו ומארק יורג כשניים ממפתחי ליגת האלופות בראשית שנות התשעים. עתה, הם מהעומדים מאחורי אליפויות אירופה. "תרופת נגד לכדורגל", מגדיר יורג את הפורמט. "זה נבע מההתפתחויות שראינו בשווקים", אמר, "לנוכח כוחו של הכדורגל, ההתאחדויות התקשו למצוא את מקומן. בספורט יש עושר אדיר וכולם רוצים להיות בעין הציבור, אבל קשה למצוא זמן אוויר לענפים האלה".

שיתוף הפעולה עם איגוד השידור האירופי (EBU) הוא מגולות הכותרת של האירוע החדש. אמנם לא ברור מה הבסיס להערכות המדברות על מיליארד צופים ב-11 ימי התחרויות - שהחלו ביום חמישי האחרון - אך השידורים בערוצים פתוחים ביבשת הם בסיס טוב. לכך מתווסף כוח המשיכה המשותף שיש לאירוע ספורט גדול המשלב מספר ענפים, ובמקביל דואג ללו"ז שיאפשר לכולם חשיפה.

"החלק החדשני של האירוע היה לוח הזמנים", אמר ל"טלגרף" קולין הארטלי, מנהל האירוע בגלזגו, "יצרנו אותו כך שכל ענף יזכה לרגע שלו באור הזרקורים. פשוט צריך לבחון חלק מהם ולראות כיצד נמכרו בעבר כאליפויות נפרדות. אין ספק שלהיות חלק ממשהו גדול יותר נתן להם דחיפה".

חלק מהדחיפה מספקת ההתגייסות של הגופים המשדרים. "כשיש לך אירוע בסדר הגודל של האולימפיאדה, שהגיעה ל-33 ענפים, זה בלתי נמנע שיתקיימו במקביל 12 תחרויות או יותר. הכיסוי הופך למקוטע כשאתה מנסה לעדכן אנשים במה שקורה במקומות שונים", אמר רון צ'לקרבורטי, עורך אירועים גדולים ב-BBC, ל-"SVG Europe", "שבעה ענפים, לעומת זאת, הוא מספר שניתן להתמודד איתו. יש לך הזדמנות להוסיף הקשר ולספר את הסיפור. זה מאפשר לכל ענף מרווח נשימה, ועדיין יש לך את המרכיב של מגוון ענפים שנותן תחושה של אירוע גדול".

אירוע שכזה הוא שגרה עבור אסיה, אמריקה ואפריקה, כולן בעלות אליפויות יבשת ותיקות. לאירופה לא היתה כזו. כעת, לפתע, יש לה מעין שתיים. ב-2015 התקיימו לראשונה בבאקו משחקי אירופה, שאמנם איגדו את אליפויות היבשת בכמה ענפים קטנים יותר כג'ודו והיאבקות, אך לרוב היוו תחרות חדשה. ב-2019 תיערך המהדורה השנייה של המשחקים, במינסק. והרי עוד מאבק על לב, עין וכיס הציבור.

אליפויות אירופה, לעומת זאת, משלבת במקום אחד תחרויות גדולות שבכל מקרה יתקיימו לאורך השנה. אליפות האתלטיקה, שתיפתח היום בברלין, אמנם נותרה מבודדת גיאוגרפית, אך היא חלק מהאירוע מכל בחינה אחרת - לרבות הסכם השידור. חרף היותם הענף הפופולרי מבין השבעה, באתלטיקה סבורים שיתרון הגודל ישרת גם אותם. "עלינו לוודא שאתלטיקה נשארת בערוצים הפתוחים והרעיון של אליפויות אירופה, בו השלם גדול מסך חלקיו, יוודא שכך יהיה", אמר לרויטרס סוון ארנה האנסן, נשיא ההתאחדות האירופית, "רבים מהגופים המשדרים הרימו הפקה של אירוע גדול, כמו המחויבות שיש להם למשחקים האולימפיים או לגביע העולם".

בטריאתלון, למשל, לא רגילים לתשומת לב שכזו מחוץ לאולימפיאדה. ג'ס לירמונת' הוכתרה אשתקד בקיצביל לאלופת אירופה, אם מישהו לא הבחין בכך. ואיך יבחין. "אלמלא התחריתי אפילו לא הייתי מסוגלת לצפות בתחרות כי היא לא שודרה", אמרה ל"טלגרף", "החשיפה הפעם שונה לחלוטין. כל ספורט רוצה חשיפה טובה כי זה מושך יותר אנשים. זה הופך את העניין לקצת יותר מיוחד".

כדי שהמיוחד יהפוך לאירוע קבוע, הוא צריך להצדיק את עצמו כלכלית. כדי להגביר את מכירת הכרטיסים למוקדמות בגלזגו, המארגנים עברו להציע שניים במחיר של אחד. חלק מהתחרויות - גמר אופני הרים, שחייה במים פתוחים - פתוחות לקהל הרחב. ספונסרים יש, אך רשת הסופרמרקטים "ספאר" היא היחידה שמאמצת את שני חלקי האירוע, בגלזגו ובברלין.

סטיב מרטין, מנכ"ל חברת שיווק הספורט "M&C Saatchi Sport & Entertainment", סבור שאליפויות אירופה התקשתה למכור את עצמה בגלל היווצרותה המהירה שבעטיה לא כל התעשייה מודעת לקיומה. ועם זאת, הוא נותן לאירוע סיכוי טוב. "זה נראה כמו מיני אולימפיאדה", אמר מרטין ל-City AM, "שכבה שנייה שיוכלו ליצור מדי ארבע שנים, שתייצר מומנטום ותמשוך מותגים. זה מביא יותר עיניים, יותר צופים והרבה יותר קהל לענפים שלא יקבלו זאת אילו יתחרו לבד. זה מאפשר לענפים לעבוד יותר יחד מאשר זה נגד זה".

"מטרתנו המוצהרת היתה ליצור אירוע שחובה לצפות בו וחובה לנכוח בו, שמרומם את האלופים של אירופה", אומר בריסטו. האתגר הגדול, ציין, היה לאתגר את ההתאחדויות והגופים המשדרים להשתנות. בחזונו, האירוע יכלול בעתיד 16-12 ענפים ויתקיים בעיר אחת. מהדורתו השנייה מתוכננת ל-2022, במיקום שטרם נקבע. בין לבין, יחזרו הענפים לקיים את אליפויות אירופה שלהם בנפרד, ואולי להתגעגע לקיץ שאיגד 4,500 ספורטאים מ-52 מדינות.

"אירועים מרובי ענפים מוציאים את המיטב מהספורטאים וגם מהאוהדים, שאוהבים לתמוך במדינה שלהם", אמר השחיין הבריטי רוס מרדוק, "הרגע בו זכיתי בזהב במשחקי חבר העמים בגלזגו יהיה איתי לנצח. אלה בדיוק הרגעים שיהיו בלב אליפויות אירופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ