הוועד האולימפי נגד רגב: "תקנת השבת עלולה לפגוע בישראל בתחרויות בינלאומיות"

מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג שיגר מכתב למשרד הספורט ובו הוא טוען כי החלטת רגב נוגדת את האמנה האולימפית הבינלאומית. משרד הספורט: "מכתב תמוה, הוועד האולימפי היה שותף לתהליך"

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב, החלטתה נוגדת את האמנה האולימפית הבינלאומית
איתמר קציר
איתמר קציר

מנכ"ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג שיגר מכתב למנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי, בו הוא מתנגד לתקנת השבת של המשרד. במסגרת התקנה, נקבע כי כל איגוד ספורט בישראל יקבל את האפשרות להוכיח כי ימי שבת הם הזמן היחיד שבו ניתן לקיים את תחרויותיו, ואת הדברים תבחן בהמשך ועדה מיוחדת. כמו כן, איגודים שיערכו אליפויות פנים-ארציות רשמיות בשבת לא יזכו לתמיכה תקציבית של המדינה עבור התחרויות הללו.

"אנו חוששים כי תיקון הסעיף אינו מתיישב עם הסטטוס-קוו, וסותר את הכללים הבינלאומיים אליהם אנו מחויבים על ידי האיגודים וההתאחדויות הבינלאומיים", כתב לוסטיג, "הוועד האולימפי הבינלאומי ביקש שנעדכן את הגוף מחוקק בישראל כי כל החלטה בנושאים אלה תתקבל רק בדיאלוג, תוך שהם מבקשים (ולמעשה דורשים) שהצעת החוק לא תיכנס לתוקף".

לוסטיג מזהיר כי התקנה עליה חתמה שרת התרבות והספורט מירי רגב עלולה להביא לנידוי ישראל מהאיגודים העולמיים. "במציאות הישראלית של היום, תרבות הספורט מתקיימת בחלקה המכריע ביום שבת. כל ניסיון למנוע פעילות ספורטיבית בהתאם לציווי הדת מנוגד לאמנה האולימפית הבינלאומית. ולכן, כל ניסיון להטמיע בספורט הישראלי ערכים שלא עולים בקנה אחד עם ערכי הספורט הבינלאומי, עלול להביא לסנקציות דוגמת הרחקה, השעיה ושלילת הכרה מהמדינה המפרה".

בוועד האולימפי קוראים למשרד הספורט לפרסם מי יהיו חברי אותה ועדה שתבחן את האיגודים ומה יהיו סמכויותיה. במקביל מציע הוועד האולימפי להקים ועדה מיוחדת שתכלול חברי ועד, נציגים ממשרד הספורט ונציגי איגודים. ועדה זו תציע לכל איגוד באופן פרטני את דרך הפעולה הטובה ביותר עבורו. 

גילי לוסטיג. "בוועד הבינלאומי דורשים שהתקנה לא תיכנס לתוקף"צילום: ניר קידר

ממשרד התרבות והספורט מסרו בתגובה: "המשרד תמה על מכתב הוועד האולימפי שנשלח למנכ"ל המשרד ובמקביל מצא דרכו גם לתקשורת. נשיב לוועד האולימפי ישירות ולא דרך התקשורת כפי שראוי לעשות. הוועד האולימפי היה שותף לכל התהליך, והדיון התקיים במשרדיו בהדר יוסף, במהלכו הוצגה עמדת המשרד לגבי התיקון המוצע וניתנה התייחסות לאיגודים, כולל המענים שניתנים היום באופן רחב וגורף על ידי האיגודים. על בסיס עמדות אלו גובש המתווה שאף הוצג בכנסת, פורסם בעיתונות ונשלח להערות הציבור ל-21 יום ללא כל הערות של האיגודים ו/או הוועד האולימפי".

"התיקון אינו מונע קיום תחרויות בשבת אלא קובע כי על האיגודים לתת מענה לספורטאים שומרי שבת המבקשים להשתתף בתחרויות המאורגנות על ידו בארץ", הוסיפו במשרד הספורט, "כמו כן, התיקון אינו עוסק בתחרויות בזירה הבינלאומית, והוא אף מאפשר לפטור איגודים אשר יוכיחו כי אין ביכולתם לתת מענה לספורטאים שומרי שבת בתחרויות המתקיימות בשבת בשל פגיעה ביכולת התחרות הספורטיבית באותו ענף או אילוצים חיצוניים שאינם בשליטתו".

"הזכות לחיים ספורטיביים מלאים שמורה גם לציבור שומרי השבת", מסרה רגב בתגובה, "זו חובתינו להבטיח להם שוויון הזדמנויות מלא. דאגתי, כחלק מהמדיניות עליה הכרזתי מאז כניסתי לתפקיד, שיתוקנו תנאי הסף במבחני התמיכה באיגודים כדי לחייב את כל האיגודים בישראל לתת מענה לספורטאיות ולספורטאים שומרי שבת. כעת, מחויבים האיגודים וההתאחדויות הנתמכים ע"י המדינה למציאת פיתרון כדי לאפשר לספורטאים מוכשרים לממש את עצמם ואת כישרונם כספורטאים מצטיינים, מבלי שידרשו להקריב את אמונתם, צו מצפונם וקדושת השבת".

מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית" אורי קידר מסר בתגובה: "העמדה הברורה של הוועד האולימפי מוכיחה שהשרה רגב שוב עושה את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב - הודעה לעיתונות שאין מאחוריה כלום, שתתברר בקרוב כפארסה. השרה רגב, ראשונת המתלוות למשלחת והראשונה לנופף בהישגי הספורטאים, מצהירה הצהרות ריקות מתוכן שנוצרות כתוצאה ממצוקה פוליטית, ובקרוב נמצא אותה מבצעת פליק-פלאק מרשים שאולי יהיה יותר מתאים לאולימפיאדה מאשר לפוליטיקה. יש בהחלט מקום להתחשב בספורטאים דתיים, אין מקום להתעלל בענפי הספורט שממילא השרה רגב לא נוקפת אצבע לטובתם".

איתן זליגר מארגון נבחרת השבת, שהגיש את העתירה שהובילה לתקנה החדשה: "ראשי הוועד האולימפי דחו כל ניסיון למציאת פתרון לספורטאים שומרי שבת, למרות אין-ספור פניות שהגיעו מאיתנו ומאנשי ציבור שונים שניסו לתקן את ההעוול. השרה רגב, שפעלה ברוח החלטת בג"ץ בנוגע לעתירתנו, היא הראשונה שפעלה לתיקון העוול של האפליה הקיימת מאז קום המדינה. מאכזב שארגון כמו הוועד האולימפי, שחרט על דגלו שוויון ללא הבדל גדע, דת ומין, יוצא ותוקף החלטה שכל מהותה הוא שוויון לספורטאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ