רק רצה לצאת לחופש, ופתאום הפך לשיאן עולם

קווין מאייר הגיע לקרב 10 כי השתעמם מאימונים במקצוע אחד, והתפתח ליריבו הגדול של אשטון איטון וליורשו. הופעה כושלת באליפות אירופה הקיץ דחפה את הצרפתי בן ה־26 לדחות את היציאה לפגרה לטובת תחרות נוספת. הוא סיים אותה עם החלום הכי יפה שהגשים בחייו

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאייר, לצד תוצאת השיא שקבע. "קווין איננו במסע הזה למען ביצועים ונקודות", פסק מאמנו
מאייר, לצד תוצאת השיא שקבע. "קווין איננו במסע הזה למען ביצועים ונקודות", פסק מאמנוצילום: AFP

קווין מאייר לא היה אמור לרוץ 100 מטר בימים אלו. גם לא לקפוץ לרוחק או לזרוק דיסקוס. את המקצועות שמרכיבים את חייו הוא קיווה להחליף לזמן מה בדברים אחרים, כמו שכיבה שלווה על חוף ים ובהייה בשמים. לפי תכנונו, העונה שלו היתה אמורה להסתיים באליפות אירופה באתלטיקה שהתקיימה באוגוסט בברלין. במהרה התברר כי החופשה שלו תידחה למועד בלתי ידוע.

את תחרות הקרב 10 באליפות היבשת בחודש שעבר פתח מאייר עם תוצאה של 10.64 בריצת 100 מטר — שיא אישי שהיווה המשך ישיר לעונה שמלאה בכאלה. המקצוע השני כבר לא היה המשך, אלא סוף. שלושת הביצועים שניפק בקפיצה לרוחק היו מצוינים, למעט פרט אחד: הוא פסל בכולם. בהיעדר תוצאה, ניקוד וסיכוי למדליה, פרש מהאליפות. "אני כבר לא מביט בקרש כשאני קופץ, לא האמנתי שאדרוך עליו שלוש פעמים", אמר, "זה יום שחור עבורי. רציתי להראות הרבה יותר מזה".

בצר לו, החליט מאייר שעליו להראות עוד כמה דברים ב־2018. במקום לצאת לפגרה, המשיך להתאמן ונרשם לתחרות "דקאסטאר" בטאלנס, צרפת. גם שם, בשבת האחרונה, פתח היטב — שוב שיא אישי ב־100 מטר, 10.55 שניות. הפעם היה גם המשך הולם, בדמות שיא אישי באותה קפיצה לרוחק ארורה. שיפור של 15 ס"מ הביא אותו ל־7.80 מטר וסלל את דרכו למה שכעבור יממה יהפוך אותו לשיאן העולם בקרב 10.

"אנחנו חיים למען רגעים כאלה, הם אדירים", אמר, "קרב 10 זה יותר מספורט. בניתי את עצמי דרכו, למדתי ממנו ערכים, אבל הבנתי שאין תועלת בהפקת ביצועים נהדרים אם איננו חולקים בהם. הייתי מוקף כל חיי, גם בסוף השבוע הזה. בלי האנשים הללו לא הייתי עושה זאת. התענוג שלי הוא לחלוק בזה עם כולם".

"כולם" כולל את הוריו, גולש סקי וטניסאית לשעבר. את שלושת אחיו, שמיררו בבכי כאשר חזו בו לפני שנתיים זוכה במדליית כסף במשחקי ריו. את מאמנו ברטראן ואלסן ומאמן הכושר ז'רום סימיאן, שלקחו צעיר כישרוני שיכול היה לבחון בין מספר ענפים או במקצוע ספציפי באתלטיקה, והפכו אותו לאתלט־על. למלך של המלכה.

ואולי מאייר מעולם לא יכול היה ללכת לענף אחר או למקצוע מסוים. כי כששיחק בצעירותו טניס, ראגבי וכדורגל, השתעמם מהאימונים שחוזרים על עצמם. כשהחל את דרכו באתלטיקה בגיל 14 רץ למרחקים ארוכים וקפץ לגובה, אך התאמן גם במקצועות אחרים. "מצאתי שזה לא משעמם כמו להתאמן בענפים אחרים", סיפר ל־IAAF, "לא רציתי לעסוק רק במקצוע אחד. לכן עברתי לקרב 10".

בן 16 היה מאייר, יליד ואלנס שבדרום מערב צרפת, כשעבר למונפלייה ב־2008 כדי להתאמן בהדרכת ואלסן, רץ 800 מטר לשעבר. תוך שלוש שנים היה אלוף העולם עד גיל 18 בקרב 8, אלוף העולם עד גיל 20 בקרב 10 ואלוף אירופה לנוער. בגיל 20, כבר הגיע ל־8,447 נקודות.

"בנובמבר 2008 לא ציפיתי למצוא ילד שיהפוך לסגן האלוף האולימפי", אמר השנה ואלסן בראיון ל־Quatrevingt Treize, "קווין היה שברירי, לא מאוד חזק. נפלנו זה על זה. למדנו לגלות זה את זה ולבחון את עצמנו". לשיטתו, מאמן לא צריך להעמיס רעיונות על אתלט. "הם יודעים היטב מה לעשות", הוא מסביר, "אני משחיל מלות מפתח במקום הדרכה טכנית מוגזמת".

לרשותו עומד ספורטאי שקולט דברים מהר. אם כשהגיע למשחקי לונדון 2012 פינטז מאייר על מדליה, במהרה הבין שאין לו את הניסיון הנדרש לכך. הוא סיים במקום ה־15. בשנים הבאות עבד עם סימיאן בעיקר על שיפור יכולת הספרינט שלו, שמתורגמת לתוצאות משופרות בריצות הקצרות ובמקצועות שמצריכים הרצה. התוצאות זרמו: מקום רביעי באליפות העולם ב־2013, מדליית כסף באליפות אירופה ב־2014, ההופעה במשחקי ריו.

בשנים בהן מאייר התפתח, שלט אשטון איטון בקרב 10 ללא עוררין — לרבות קביעת שני שיאי עולם. מאז הוכתר לאלוף האולימפי ב־2012, לא היה אתלט שדחף את האמריקאי, שאיתגר אותו, כפי שעשה הצרפתי בריו 2016. אחרי תשעה מקצועות התייצבו השניים לקו הזינוק ב־1,500 מטר. "אני אוהב אותך", לחש לו איטון, "ממש נהניתי מהתחרות". מאייר סיים אותה עם 8,834 נקודות, שיא אישי וצרפתי. איטון זכה בזהב בהפרש של 59 נקודות בלבד, ופרש כמה חודשים מאוחר יותר.

אשטון איטון קובע את שיא העולם הקודם, ב-2015. שלט בענף, עד שהגיע מאיירצילום: REUTERS

את הבמה שפינה ניצל מאייר היטב, כשהוכתר ב־2017 לאלוף העולם. אם משחקי ריו היו התפוצצות של רגשות, אומר ואלסן, התואר העולמי היווה בעיקר הקלה. הרי לכך ציפו ממנו. בדיוק כמו שבשנתיים האחרונות ציפו לראות אותו מתקרב לשיא העולם שקבע איטון ב־2015, 9,045.

לגישתו של המאמן, מתמודד בקרב 10 לא אמור לחשוב על נקודות, על מתמטיקה, אלא על תחרות וניצחון. "במשך יותר מדי זמן נלחמנו למען הנקודות", הוא אומר, "לא, תחרות היא עימות עם יריבים. קווין איננו במסע הזה למען ביצועים ונקודות. יותר מדי אתלטים עסוקים בחישובים. אם אנו קובעים מטרה של 10.70 שניות ב־100 מטר, זה מגביל, זה לרדוף אחרי זמן".

בגיל 26, מוקדם לקבוע את גבולותיו של מאייר. "להתאמן לקרב 10 יכול להיות מתסכל", אמר ל־Olympic.org, "פשוט אין לך זמן לשפר את כל המקצועות שלך, ובלתי אפשרי לשלב את כולם ביום אימון. לרוב אני מתאמן על שני מקצועות ביום, חמישה ימים בשבוע, וכך מכסה את כולם בקביעות". בזמן שכמה משיאיו האישיים נקבעו לפני שנים, כמו ב־1,500 מטר ובקפיצה לגובה, אחרים הוא משדרג שוב ושוב. בדרך לשיא העולם בטאלנס עשה זאת בשלושה מקצועות, כשהפך לשלישי שעובר 9,000 נקודות — אחרי איטון ורומן שברלה — והגיע ל־9,126. בזמן שביום הראשון היה חלש ב־140 נקודות מהקצב של איטון כשקבע את השיא הקודם, היום השני שלו היה הטוב ביותר אי פעם.

שנתיים אחרי שניפק בריו ביצועים אותם הגדיר "קרב 10 כמעט מושלם, משהו שיהיה קשה לשפרו", הלך מאייר ושיפר את זה משמעותית. בעת שעשה זאת ביום ראשון, איטון עמד לצאת למשחק פוטבול. "עוד צעד לעבר החלום של 10,000 נקודות", אמר האמריקאי לרויטרס. טריי הארדי, פעמיים אלוף עולם, פסק: "זה היה מעבר לקרב ה־10 המאוזן בהיסטוריה. לראשונה אי פעם לא היו פגמים".

מאייר מכוון לשמים, ולא רק בגלל שהמקצוע המועדף עליו הוא מוט או הערכתו שהוא מסוגל להוסיף לפחות שישה ס"מ לשיאו בגובה, 2.09 מטר. "מאז שראיתי את הסרט 'בין כוכבים' פיתחתי עניין בשמים, רציתי להבין מה קורה שם", סיפר פעם למגזין "ספייקס", "יש לי טלסקופ בבית וגם קראתי ספרים. אם הייתי יכול להיות כוכב במערכת השמש, לבטח הייתי כדור הארץ בזמן שאשטון איטון היה מאדים — כי הוא לא מהעולם הזה". אם איטון איננו מהעולם הזה, לאיזה יקום שייך מאייר כעת?

אם יש דבר שמטריד את ואלסן זה שלנוכח רמת חניכו, הוא יתחרה בעיקר נגד עצמו בשנים הבאות. "קווין נהנה מהמאבק", הסביר המאמן, שסבור כי תפקידו הוא להשתפר בעצמו כדי לעמוד בציפיות של מאייר. "המאמן שם למען אחוזים קטנים של ביצועים, אבל האתלט עושה הכל", הוא פוסק. לכן דחה בריו את ניסיונו של מאייר לכרוך את המדליה סביב צווארו.

הרבה קרה למאייר בשנתיים שחלפו מאז המשחקים. הוא הפך לסלבריטי בצרפת, לאתלט קרב ה־10 הטוב בעולם. לכן הציפיות ממנו באליפות אירופה לפני חודש היו כה גדולות. לכן האכזבה — של אחרים ושלו — היתה כה מרה, עד שהתעקש להמשיך להתחרות השנה. "אמרתי בעבר ללא ביטחון רב שברלין היתה ברכה במסווה", ציין ביום ראשון בטאלנס, "כעת אני יכול לומר זאת בוודאות. זה החלום הכי יפה שהגשמתי. מקווה שזה לא שיא העולם האחרון שאקבע, גם אם יהיה לי קשה מאוד לשפרו אותו". את זה כבר שמענו בעבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ