איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר

המנהל המקצועי של הוועד האולימפי הבינלאומי, קית מקונל, ערך ביקור רשמי בישראל. במסיבת עיתונאים שנערכה במשרדי הוועד האולימפי בהדר יוסף, בשיתוף אלכס גלעדי חבר הוועד הבינלאומי, וגילי לוסטיג מנכ"ל הוועד הישראלי, התייחס מקונל למגוון נושאים, בהם שערוריית הסימום הרוסי בפרט, ונושא הסימום בספורט בכלל.

מקונל הניו זילנדי אמר כי הרוסים צריכים לעמוד בתנאים שהציבה להם הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט, וכי אם לא יעשו כן, תנקוט הסוכנות בצעדים שונים. "העמדה שלנו בפיונגצ'אנג היתה מאוד ברורה - הוועד האולימפי הרוסי היה מושעה, אבל רצינו לתת נתיב לספורטאים רוסים נקיים, הדור הצעיר, להתחרות שם", הסביר מקונל, "ההחלטות של וואד"א (הסוכנות העולמית) הן ברורות, והכדור בידיים של רוסיה כעת". עוד סיפר מקונל כי "ההשקעה של הוועד האולימפי במניעת סימום בספורט היא אדירה - בכל תקופה אולימפית אנחנו משקיעים מאות מילוני דולרים במניעת סימום".

מקונל סיפר כי הוחלט להפוך את המשחקים האולימפיים לרווחיים יותר - גם עבור הוועד האולימפי, וגם עבור העיר המארחת. "אחד הדברים שאנחנו מתמקדים בו הוא להתאים את האירוע לעיר עצמה", אמר, "בטוקיו שינינו תוך-כדי את תוכנית האולמות והמתקנים, והחלטנו לא לדרוש שאולמות חדשים ייבנו אלא אם זה הכרחי. אנחנו משתמשים ביותר מתקנים קיימים ויותר מבנים זמניים, וזה אחד השיעורים שלמדנו. כשאנחנו מסתכלים על פריז או לוס אנג'לס (מארחות המשחקים ב-2024 וב-2028), התאמת המשחקים לעיר ולמתקנים הקיימים בה הופכת את המשחקים לכלכליים יותר. זה מפחית עלויות ומגביר את האפקטים החיוביים שיש לאירוח המשחקים בעיר. כל השינויים האלה חוסכים לנו 2.2 מיליארד דולר".

גלעדי, המשמש כסגן ראש הוועדה המארגנת של טוקיו 2020, הוסיף: "אנחנו מסרבים לקבל פילים לבנים. לדוגמה - עבור הוולודרום אנחנו נוסעים 200 ק"מ מטוקיו כי כבר יש שם אחד, והם רצו להקים ולדורום זמני בטוקיו רק למשחקים ואז לפרק אותו. זה 180 מיליון דולר. בכדורסל, הספורטאים יצטרכו לנסוע 25 דקות במקום לבנות מגרש חדש שטוקיו לא צריכה, במחיר 890 מיליון דולר. האם זה משנה משהו עבור האתלט? כן, גם לאתלטים וגם לצופים. בטוקיו ובפריז אין לנו פארק אולימפי, אין לנו פארק עיתונאים, מה שאומר שנצטרך רשת תחבורה רחבה יותר ואולי הקהל יספוג מעט. אבל צריך להסתכל בעיניים של אנשי טוקיו ואנשי פריז, ולהגיד להם - אנחנו לא מבזבזים לכם את הכסף".

מקונל הדגיש כי גם בעתיד, הוועד האולימפי ינסה להתאים את בניית המתקנים למה שיש לעיר להציע, אך גם לצרכים הספורטיביים שלה. למשל - בניית מרכז מים חדש בפריז, מפני שיש בה תוכנית לפיתוח הענפים הללו ואין בה מתקן ראוי.

מקונל גם דיבר על עתיד המשחקים האולימפיים, והדרך שבה משחקי הנוער האולימפיים - שלא מזמן הסתיימו בבואנוס איירס מהדורתם השלישית - משפיעים על העתיד האולימפי. "היו לנו חידושים בנוגע לאולמות, המגרשים והמתקנים בהם הענפים מתארחים", סיפר מקונל, "בבואנוס איירס היתה לנו מטרה - להוציא את הספורט לאנשים. הרבה תושבים שם מבלים המון זמן בפארקים, כך שהאירועים נלקחו החוצה אל הפארקים, ועוברי אורח היו יכולים לראות מספר אירועי ספורט בחוץ ביום אחד. התגובות היו חיוביות ביותר. הקונספט הזה - לקחת ספורט אל האנשים - זה משהו שהבאנו גם לטוקיו. חלק מהתחרויות ייערכו בסביבה אורבנית, בדרך שממקסמת את היכולת של אנשים להיות במגע עם הספורט. אנחנו רואים את הקונספט הזה גם בתכנון של פריז, ואני בטוח שבלוס אנג'לס זה ימשיך". עוד שיתף כי ענפים כמו כדורסל 3 על 3, טיפוס או סקייטבורד הוצגו לראשונה כספורט אולימפי במשחקי נוער.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ