אחרי 12 תוצאות תיקו רצופות, סוף סוף הוכרז אלוף העולם בשחמט

תריסר פעמים ניסו מגנוס קרלסן ופביאנו קרואנה להכריע זה את זה ולזכות בתואר אלוף העולם אך נפרדו כשווים. אחרי סדרת משחקים מוגבלים בזמן הצליח קרלסן להכניע את יריבו ושמר על התואר

ישראל שרנצל
ישראל שרנצל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף העולם בשחמט קרלסן
אחרי 12 תוצאות תיקו, קרלסן שמר על התואר אלוף העולםצילום: Frank Augstein/אי־פי

מה קורה כשאר שניים משחקני השחמט הטובים בעולם לא מצליחים לנצח אחד את השני במשך 12 קרבות רצופים? מניחים שעון עצר על השולחן ומוסיפים את אלמנט הזמן הקצוב למשחק המלכים - שלושה משחקים לאחר מכן יש כבר זוכה בתואר אלוף העולם בשחמט, מגנוס קרלסן.

במשך כ-20 יום היו קרלסן, אלוף העולם המכהן, ופביאנו קרואנה הטוען לכתר, בתוך חלל מוקף זכוכית וניסו לאיים איש על המלך של רעהו. לאחר שכשלו במשימה במשך תריסר פעמים הגיע שלב שובר השוויון: ארבעה משחקים קצובים כשכל שחקן מקבל 25 דקות ותוספת אוטומטית של 10 שניות לאחר כל מסע. אך קרלסן כלל לא נדרש לארבעה משחקים וגמר את הסיפור תוך שלושה בלבד.

בקרב הראשון הוא השיג יתרון, שמט אותו חלקית אך ניצל טעות קשה של קרואנה והשיג את הניצחון. בשני הקרבות הנותרים השיג ניצחונות ראויים מול התנגדות חלשה יחסית. היתרון הברור של קרלסן בקרבות המהירים לא הפתיע אף אחד, שכן לאורך שנים מתקשה קרואנה לרשום הישגים במתכונת המשחק הזו.

הנורווגי בן ה-27 שמר על התואר בו הוא מחזיק מאז 2013 וזכה ב-550 אלף יורו. סגנו ייאלץ להסתפק ב-450 אלף יורו בלבד. קרואנה הפגין ג'נטלמניות כאשר בירך את יריבו, וציין כי נתן את כל אשר ברשותו בניסיון לנצח. הוא הצהיר כי ינסה לעשות מאמץ נוסף להשגת התואר, אך לשם כך עליו להמתין שנתיים ולנצח בתחרות שתקבע מי יהיה יריבו הבא של האלוף.

האם המחשבים הרגו את השחמט? עדיין לא, אבל זה מתקרבצילום: Frank Augstein/אי־פי

קשה להתעלם מהעובדה שלראשונה אי פעם בתולדות אליפות העולם, אף אחד מ-12 הקרבות לא הוכרע. זה חלק משאלה רחבה האם וכיצד יש להתמודד עם ריבוי תוצאות התיקו בתחרויות הצמרת. פתרונות רבים הוצעו, אך טרם נמצאה נוסחה ברורה, ומתקיים דיון ערני בנושא. התשובה הקצרה לשאלה "האם המחשבים הרגו את השחמט"? היא - עדיין לא, אך זה מתקרב!

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ