סעודיה סירבה לקבל ישראלים - ונשלל ממנה אירוח אליפות העולם בשחמט

סעודיה נמנעה מלהבטיח שכל הזכאים להשתתף בתחרות יוכלו להיכנס לשטחה, לרבות ספורטאים מישראל ומאיראן, ובאיגוד השחמט הבינלאומי העבירו את האירוע לסט. פטרבורג

ישראל שרנצל
ישראל שרנצל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף העולם מגנוס קרלסן. גם הוא יצא נגד המדיניות של סעודיה
ישראל שרנצל
ישראל שרנצל

ארגון השחמט הבינלאומי (פיד"א) ביטל את אליפויות העולם שהיו אמורות להתקיים בסעודיה בהשתתפות מאות שחקנים בכירים מכל העולם. במקום זאת ייערך האירוע בסוף החודש בסט. פטרבורג ויכלול את אליפות העולם האישית בקצב מהיר ואליפות העולם בבזק. ברקע להחלטה עומד סירובה של סעודיה להתחייב כי כל הזכאים להשתתף בתחרות יוכלו להיכנס למדינה, ובראשם שחקנים ישראלים. הסעודים סירבו גם לכניסתם של שחקנים מאיראן. הביטול מוכיח שפיד"א הפיקה לקחים מהשנה שעברה שבה התקיימו האליפויות בסעודיה למרות מניעת כניסת ישראלים. פיד"א למעשה הונתה אז את האיגוד הישראלי עד לרגע האחרון.

בעקבות אירועי השנה שעברה הודיעו כמה פדרציות וכן שחקנים בולטים - כולל אלוף העולם מגנוס קרלסן - כי אין להסכים להישנות התופעה. הם גם רמזו שלא יסכימו להשתתף בנסיבות כאלה. גם נשיא פיד"א החדש, הרוסי ארקדי דבורקוביץ' שנכנס לתפקידו לפני כחודש, הצהיר כי ימנע תופעות כאלו. יש להניח שתרמה לעניין גם החלטתו של דבורקוביץ' למנות לתפקיד בכיר בארגון את אמיל סוטובסקי, חבר נבחרת ישראל. האיגוד הישראלי לשחמט הפעיל אף הוא לחצים.

ניכר שהסעודים אינם מוכנים עדיין לנורמליזציה ספורטיבית גלויה, זאת בניגוד לקטאר ולאיחוד האמירויות שבהן התחרו לאחרונה ספורטאים ישראלים. באבו דאבי אף ביקרה כידוע שרת התרבות והספורט מירי רגב, במהלך גראנד פרי בג'ודו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ