רופא השיניים שהפך לספונסר הערבי הראשון של ענף אולימפי: "אני חלק מהחברה הישראלית"

מרפאתו של ד"ר פלאח אבו סמארה תופיע בחזית חולצותיהם של שחקני נבחרת ישראל בסייף, ובראיון ל"הארץ" הוא מסביר את הצעד הלא-שגרתי. "הספורט הוא א-פוליטי, אין אפליה, רציתי לקדם את היחסים בין ערבים ליהודים"

איתמר קציר - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר פלאח סמארה לצד הספורטאים שיזכו בתמיכתו. "היה לי חשוב מאוד לפתח איזשהו ענף ספורט שלא קיים במגזר הערבי"
ד"ר פלאח סמארה לצד הספורטאים שיזכו בתמיכתו. "היה לי חשוב מאוד לפתח איזשהו ענף ספורט שלא קיים במגזר הערבי"צילום: עמית שיסל / באדיבו
איתמר קציר - צרובה

ד"ר פלאח סמארה הוא רופא שיניים ערבי־ישראלי ממרפאה מוכרת בכפר סבא. מהשבוע הבא, השם של מרפאתו הולך להתנוסס בגאווה על דשי חליפותיהם של ארבעת חברי נבחרת הדקר הישראלית בסייף. לראשונה, ערבי-ישראלי יהיה נותן החסות של ספורטאים מהסגל האולימפי של ישראל.

"כל הזמן חיפשתי, איזה ספורט אני יכול לתמוך בו וגם לקדם אותו. בספורט כמו כדורגל או כדורסל, אין לי את היכולת לקדם ענף כזה גדול", אומר סמארה בראיון ל"הארץ", "בחרתי לעצמי ספורט שאני יכול לעמוד בתנאים שלו ולקדם אותו בסכומים שאני יכול לספק. בחרתי את הסייף, היה לי חשוב מאוד לפתח איזשהו ענף ספורט שלא קיים במגזר הערבי - רציתי להקים משהו חדש, ודרכו לעשות שילוב וקידום ליחסים בין הערבים ליהודים".

השילוב בין ערבים ויהודים חוזר בשיחה עם סמארה יותר מפעם אחת. זו המוטיבציה שלו, ובספורט הוא רואה את הגשר הטוב ביותר. "הספורט בדרך כלל לא מבטא את הפוליטיקה - זה הענף היחיד בחיים שהוא א-פוליטי", הוא אומר, "יש בו שילוב ערבי-יהודי, הוא שוויוני. בנבחרת ישראל בכדורגל יש שחקנים ערבים, ובכל ספורט, על כל גווניו, יש גם ערבים ויהודים ואין אפליה, אין הדרה. לכן אני אוהב את התחום הזה".

ארבעת סייפי הדקר של ישראל שיקבלו את החסות הם עידו הרפר בן ה-27, יובל פרייליך בן ה-24, דניאל ליס בן ה-30, וגרגורי בסקין בן ה-31. במסגרת היקף החסות שעומד על סך 100 אלף שקל בשנה, כל אחד מהם יקבל מלגה חודשית זהה, כלומר כ-2,000 שקל בחודש.

הנבחרת הגיעה להישג השיא שלה עת דורגה במקום השמיני בדרוג העולמי, והמטרה שלה מאוד ברורה - להגיע למקום החמישי באירופה, כדי לקבל כרטיס כניסה לטוקיו 2020. תחרות מבחן ראשונה תהיה כבר בסוף השבוע הבא בגראנד פרי דוחא, קטאר. ד"ר סמארה הוזמן על ידי איגוד הסייף להצטרף לנבחרת לנסיעתה. "אני מאוד שמח ומאוד מתרגש, וזו פעם ראשונה שאני עושה צעד כזה. אני שמח שאני כערבי מלווה את הנבחרת האולימפית הישראלית", אמר.

מבט קצר על שמותיהם של הסייפים מעיד על כך שכולם יהודים. מבחינתו, זה כל העניין. "בחרתי בענף הזה כדי להעביר איזשהו מסר - אני שייך לחברה הישראלית, אני רוצה להראות שאני חלק בלתי נפרד מהאוכלוסייה הזאת, ולי לא אכפת - אם זה יהודים, אתיופים, נשים, יהודים, ערבים - כולם מבחינתי אותו דבר", הוא אומר, "אני מבקש ורוצה אינטגרציה מלאה, השתלבות מלאה של הערבים במדינת ישראל, ורק ככה אנחנו נוכל להיות שוויוניים ולבקש את השוויון שלנו".

כשסמארה מדבר על שיתוף פעולה בין יהודים וערבים, על שוויון מלא, הוא עושה זאת בלהט, והוא מסביר שבתרומה שלו לספורט הישראלי הוא מנסה לתרום לשינוי. "אני נגד ההפרדה וההתעלמות, ולצערי הרב בעידן החדש שאנחנו נמצאים בו, יש מצב תקוע", הוא אומר, "המצב הזה, התקוע, אני לא חושב שזו גזירת גורל, אלא שאנחנו יכולים לשנות אותו. בכל מחקר עומק במדינת ישראל יש 70 או 80 אחוז שחושבים שישראל נוסעת בכיוון הלא נכון - כולם מסכימים על הלא-נכון, לא משנה אם זה למעלה, למטה, שמאלה או ימינה". כשהוא מדבר על האופן שבו הוא מגדיר את עצמו, הוא מדבר על היותו "אזרח ישראלי", ומתייחס לעצמו כחלק אינטגרלי מעם ישראל.

סמארה הוא יו"ר סניף מרצ כפר סבא, מה שיכול להסביר למה הפוליטיקה בוערת בו. בעבר קרא למרצ למצב את עצמה כמפלגה חילונית ישראלית - לא ציונית - מעל דפי העיתון הזה, כדי להביא אליה עוד מצביעים ערבים. לדבריו, רוב הציבור הערבי במדינה מתחבר למסר שלו, ויתמוך בעובדה שהוא נותן חסות לנבחרת לאומית שנכון להיום כל ספורטאיה יהודים. "יש לנו בעיה עם ההנהגה של הציבור הערבי במדינת ישראל", הוא אומר, "אנחנו צריכים לייצר איזשהו מצב שיהיה משותף - ערבי-יהודי-שוויוני. אנחנו צריכים להיות משולבים במדינה שלנו - אין לנו מדינה אחרת, לא צריכה להיות הפרדה בין אחד לשני. לא יצאתי מהרשימה המשותפת שבה יש פונדומטליזם דתי, שבה יש הפרדה ובדלנות, כדי להיכנס לבדלנות יהודית".

בחזונו של סמארה, הוא מספר, הוא רואה נבחרת סיוף ישראלית שספורטאיה יהודים וערבים כאחד, שתצמח מתוך מועדונים מעורבים שיקדמו שיתוף פעולה בין יהודים וערבים. את הסנונית הראשונה הוא מבטיח שנראה כבר בקרוב. "בחודשים הקרובים אני הולך להקים מועדון ראשון בעיר הולדתי טירה", מכריז סמארה, "אפנה לראש העיר טירה שהוא גם חבר שלי, אני אדבר איתו ואני אפגש איתו, ואני אבקש ממנו שיתרום ונקים את זה ביחד. שיתוף הפעולה יהיה נהדר".

במסיבת העיתונאים שבה הוצג הסכם החסות עמו, סיכם זאת במלים הבאות: "אנחנו עוד לא יודעים איפה ייערכו האולימפיאדות שאחרי 2028, אבל אני יודע מאיפה הספורטאים של נבחרת הסיוף יבואו, ממועדוני סיוף ערביים-יהודיים, שיוציאו את הספורטאים שלנו למשחקים האולימפיים, מלוס אנג'לס ואילך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ