לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
ג'ון קאפלין, יחד עם קיידי דיני. "כמחליק הוא תמיד עשה יותר ממה שחשב שהוא מסוגל לעשות"
ג'ון קאפלין, יחד עם קיידי דיני. "כמחליק הוא תמיד עשה יותר ממה שחשב שהוא מסוגל לעשות"צילום: Francois Mori/אי־פי
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ג'ון קאפלין, אלוף ארצות הברית לשעבר בהחלקה אמנותית על הקרח, מת ביום שישי כשהוא בן 33 בקנזס סיטי, מיזורי, יממה לאחר שהושעה מהענף. "האח המופלא, החזק ומלא החמלה שלי, ג'ון קאפלין, שם קץ לחייו", כתבה בפייסבוק אחותו אנג'לה לאונה. 

"אני פשוט עצובה מכך שהוא הרגיש שזאת האפשרות היחידה שנותרה לו", אמרה המאמנת שלו, דליילה סאפנפילד, בראיון בסוף השבוע והוסיפה: "כמחליק הוא תמיד עשה יותר ממה שחשב שהוא מסוגל לעשות". 

סאפנפילד סירבה להתייחס להאשמות שהובילו להשעיית קאפלין. המרכז האמריקאי לספורט בטוח, "סייף-ספורט", שחקירותיו נוגעות לרוב לתלונות על תקיפה מינית, הטיל הגבלות על קאפלין בחודש שעבר, וביום חמישי הרחיק אותו באופן זמני מכל פעילות של איגוד ההחלקה האמריקאי ושל הוועד האולימפי האמריקאי. הארגון לא פרסם ממצאים כלשהם עד למותו של קאפלין. 

ב-2017 הקים הוועד האולימפי האמריקאי את סייף-ספורט כדי לחקור תלונות על התנהגות בלתי הולמת, לוקח את האחריות על כך מאיגודים שונים - התעמלות, שחייה ואחרים - שהוכתמו בשנים האחרונות בשל האשמות להתעללות מינית. 

דוברת סייף-ספורט לא השיבה על שאלות בנוגע להאשמות נגד קאפלין, ואמרה שעל פי מדיניות החברה "לא ידברו על פרטי המקרה כדי לשמור על הגינות ההליך ועל פרטיות המעורבים, כולל הצד המדווח". 

באי-מייל ל-"USA TODAY" בחודש שעבר, כתב קאפלין שהיה רוצה לדבר על ההאשמות "חסרות הבסיס" לדבריו, אבל אינו יכול לעשות זאת כל עוד החקירה מתנהלת. "אני מציין רק שעל פי ההתראה מסייף-ספורט האשמה אינה מעידה על ממצאים או שיש הצדקה לכך", הוסיף. 

קאפלין, משמאל, ב-2013. "האשמות חסרות בסיס", לדבריו
קאפלין, משמאל, ב-2013. "האשמות חסרות בסיס", לדבריוצילום: AFP

קאפלין זכה במדליית זהב לזוגות באליפות ארצות הברית ב-2011 יחד עם קייטלין יאנקובסקאס, ועשה זאת שוב עם קיידי דיני כעבור שנה. הוא לא השיג את הכרטיס למשחקי החורף ב-2014, אבל לדברי המאמנת שלו הפך לאוהד ולשגריר של הענף. עד למותו כיהן קאפלין כיו"ר ועדת הספורטאים בארגון ההחלקה הבינלאומי. הוא עבד במקביל כמאמן וכפרשן בטלוויזיה. 

מחליקי העילית האמריקאים התבשרו על מותו בזמן ששהו יחד בדטרויט לקראת אליפות ארה"ב. "תנחומינו הכנים והעמוקים לאביו מייק, אחותו אנג'לה ושאר משפחתו", הגיבו בהלם באיגוד ההחלקה האמריקאי, "מתוך כבוד למשפחה, לא נוסיף להגיב בשלב הזה". 

כתבה: ג'ייסי פורטין

לכתבה בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ