דו"ח של אוהיו סטייט: רופא הנבחרות ניצל מינית לפחות 177 ספורטאים - ענפים נוספים - הארץ

דו"ח של אוהיו סטייט: רופא הנבחרות ניצל מינית לפחות 177 ספורטאים

אוניברסיטת אוהיו פרסמה דו"ח בן 182 עמודים שחושף את תקיפותיו המיניות של ד"ר ריצ'רד שטראוס, רופא שהיה אחראי על כמה נבחרות באוניברסיטה בשנות ה-70' עד שנות ה-90'. על פי הדו"ח, עשרות בעלי תפקידים באוניברסיטה ידעו על מעשיו אך לא עשו דבר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אוהיו סטייט
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אוניברסיטת אוהיו סטייט בארצות הברית אישרה אתמול (שישי) כי רופא נבחרות שהועסק בה ניצל מינית לפחות 177 תלמידים, כולל ספורטאים מנבחרות האוניברסיטה במהלך שנות ה-70', ה-80' וה-90'. כך עלה מעדויות רבות שהתקבלו במאות ראיונות שערכה אוהיו סטייט.

האוניברסיטה גילתה בנוסף שעשרות בעלי תפקידים במוסד, כולל יותר מ-50 אנשי צוות במחלקת הספורט שלה, היו מודעים לפעולותיו של הרופא במשך התקופה בה עבד באוניברסיטה, אך לא עשו דבר כדי למנוע את המעשים. בדו"ח בן 182 עמודים שהוגש אתמול, אוהיו סטייט מפרטת כיצד הרופא, ד"ר ריצ'רד ה. שטראוס, מישש תלמידים, דרש מהם להתפשט ללא צורך במהלך בדיקות, ושאל שאלות אינטימיות הנוגעות לחיי המין שלהם במסווה של הענקת טיפול רפואי.

"הממצאים מחרידים וכואבים", מסר נשיא אוהיו סטייט, מייקל ו. דרייק, בהצהרה רשמית, "לא ניתן לקבל את הכישלון המוחלט של המוסד שלנו במניעת הניצול הזה, וגם לא את המאמצים הלא מספקים לחקור ביסודיות את התלונות שהועלו על ידי סטודנטים ואנשי צוות".

מהאוניברסיטה נמסר כי אנשי צוות במוסד ידעו על ההאשמות כלפי ד"ר שטראוס, שהתאבד ב-2005, כבר ב-1979. למעשה, רבים מהסטודנטים לשעבר שהתראיינו עבור המחקר אמרו שהם מאמינים כי מעשיו של ד"ר שטראוס היו "סוד גלוי" בקמפוס ובקרב ספורטאים, מאמנים ורופאים אחרים. אבל שוב ושוב, נכתב בדו"ח, אלה שיכולים היו לפעול נגד ד"ר שטראוס נראו כלא מעוניינים או כלא מסוגלים להתערב.

ד"ר ריצ'רד שטראוס

חלק מאלה שהתראיינו, למשל, סיפרו שהיה דיבור על נטייתו של ד"ר שטראוס להתקלח עם הסטודנטים, לעתים כמה פעמים ביום, ולהסתובב באזור חדרי ההלבשה. שני סטודנטים העידו שהדיווחים שלהם על ניצול מיני הועברו לגורמים בכירים יותר במחלקת הספורט, כולל לפחות שני מנהלים ספורטיביים לשעבר.

הדו"ח חושף בנוסף כי חקירה שנערכה ב-1994 על ידי מנהל מחלקת הרפואה הספורטיבית, ד"ר ג'ון לומבארדו, קבעה שההאשמות נגד ד"ר שטראוס הן "שמועות לא מבוססות". ד"ר לומבארדו עצמו, שאמר כי ניהל את החקירה בעקבות חשדות של מאמן סיף לשעבר בנוגע ליחסיו של ד"ר שטראוס עם סייפים, סירב להיחקר על ידי האוניברסיטה.

"למרות הישנות התלונות והיותן כה חמורות, אף פעולה רצינית לא ננקטה על ידי האוניברסיטה על מנת לחקור או לטפל בחשדות עד לינואר 1996", נכתב בדו"ח. בקיץ של אותה שנה הושעה ד"ר שטראוס לראשונה והועבר מתפקידו, אך נותר חבר פקולטה. הוא פתח קליניקה ליד האוניברסיטה, שם המשיך לנצל סטודנטים.

נשיא אוהיו סטייט, מייקל ו. דרייק, אתמול

הסטודנטים שהעידו סיפרו על מקרים בהם באו לד"ר שטראוס עם בעיות שונות, כולל אחד שהתלונן על כאבי גרון, והטיפול אותו קיבלו משטראוס כלל את מישוש אברי המין שלהם. דיווחים מסוג זה היו כה רבים שהחוקרים החליטו שלא לכלול בדו"ח את התיאור של כל אחד מהם. 

באחד המקרים, לפי המסופר בדו"ח, כאשר סטודנט הגיב לניצול המיני בכעס ובאגרסיביות, ד"ר שטראוס האשים את הסטודנט כי תקף אותו. ניק נאטר, שהיה מתאבק באוניברסיטה, סיפר בשנה שעברה כי ד"ר שטראוס מישש אותו "ב-19 בדיקות מתוך 20". הוא אמר שאת ההשראה לספר על הניצול המיני קיבל כשצפה במתעמלות האמריקאיות שהאשימו את רופא מישיגן סטייט ונבחרת ארצות הברית, לארי נסאר, בניצול מיני.

שטראוס היה הרופא של מספר נבחרות ספורט, כולל נבחרת השחייה, ההיאבקות, ההתעמלות, הסיף והלקרוס, ולפעמים טיפל גם בספורטאים ממחלקות אחרות. מחקירת האוניברסיטה עלה כי רוב קורבנותיו היו מתאבקים - 48 במספר - אבל שטראוס ניצל מינית ספורטאים מיותר מעשרה מקצועות אחרים.

כתב: ויקטור מאת'ר

לידיעה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ