איתמר קציר
איתמר קציר
רפאל נדאל, היום. רחוק רק שני תארים מהשיא של פדרר
רפאל נדאל, היום. רחוק רק שני תארים מהשיא של פדררצילום: AFP
איתמר קציר
איתמר קציר

רפאל נדאל הגיע לרולאן גארוס מעט פגיע. לכאורה. למה לכאורה? כי הוא אמנם התאושש לאטו מעוד פציעה בברך והפסיד על החימר בשלושה חצאי גמר רצופים בטורנירי ההכנה, אבל הציג גרף שיפור מתמיד שהגיע לשיא עם זכייה בטורניר רומא על חשבונו של נובאק ג'וקוביץ'; כי גם בגיל 33 הוא ממשיך להיות אינטנסיבי בצורה עקבית כל כך, וקשה לעמוד בעוצמות שלו במשחק שלם של הטוב מחמש מערכות; כי הוא שחקן החימר הטוב שהיה אי פעם. היום (ראשון) זה בא לידי ביטוי כשגבר על דומיניק תים בגמר בפריז 3:6, 7:5, 1:6, 1:6, וזכה ברולאן גארוס בפעם ה-12 בקריירה שלו, מתוך 15 הופעות. בלתי נתפס.

היריבות ביניהם כבר ידעה משחקים גדולים. היה את הגמר בשנה שעברה שבו הביס נדאל את תים וזכה ברולאן גארוס בפעם ה-11 בקריירה. היה את רבע גמר אליפות ארצות הברית הפתוחה בסוף השנה שעברה, בה הפסיד תים בשובר השוויון של המערכה החמישית. "זה הולך להיתקע לי בראש לנצח, אני הולך לזכור את המשחק הזה, בוודאות", אמר תים אחרי ההפסד ההוא. היה גם את חצי גמר טורניר ברצלונה השנה, בו ניצח האוסטרי בדרך לזכייה בטורניר. "שיחקתי ממש טוב נגדו בברצלונה, אז אנסה לעשות אותו דבר, למרות שזה קשה יותר לשחק נגדו פה", אמר. 

רפאל נדאל, היום. השתלט על המשחק במערכה השלישית
רפאל נדאל, היום. השתלט על המשחק במערכה השלישיתצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס
רפאל נדאל בפעולה, שלשום. מחפש מייג'ור 18 בסך הכל, ו-2 בפריז
רפאל נדאל בפעולה, היום. מייג'ור 18 בסך הכל, ו-12 בפריזצילום: Michel Euler/אי־פי

המשחק הזה לא הכזיב, והיה הרבה יותר מאוזן מהגמר ביניהם בשנה שעברה. כמעט ולא היו נקודות קלות הפעם, לאף שחקן. תים הבטיח עוד לפני המשחק שהוא "מרגיש טוב", על אף שמזג האוויר גרם לו לשחק במשך ארבעה ימים ברציפות. "יותר קשה לשחק את ארבע השעות של חצי הגמר על פני יומיים עם כל ההפרעות מאשר לשחק אותן בפעם אחת, אבל אני מלא באדרנלין ולא הולך להיות עייף". הוא עמד במלה שלו, והגיע לכדורים שנראו אבודים, אבל מנגד עמד אחד השחקנים הכי עקשנים אי פעם, אם לא העקשן שבהם.

"העניין הוא לא לשחק עם אמביציה יתרה, אלא פשוט להמשיך ליהנות ממה שאני עושה", הסביר נדאל מה מניע אותו קדימה גם בגיל 33. כך יוצא שגם לעלות מולו ליתרון שבירה לא מהווה יתרון של ממש - בדרך כלל זה פשוט לא מזיז לו, גם כך הוא חושב על נקודה אחרי נקודה, ומסוגל לשבור אותך מיד אחר כך. זה מה שקרה גם לתים, ששבר ראשון, אבל נשבר מיד ל-3:3. המשחקון הבא סיפק יותר מ-10 דקות של נקודות אדירות, בסופן שמר נדאל על ההגשות שלו. אחרי זה שבר עוד פעם והמשיך ל-3:6 במערכה, שהיתה צמודה הרבה יותר ממה שתעיד התוצאה. 

נדאל (מימין) ותים, היום בפריז. בדיוק כמו בשנה שעברה
נדאל (מימין) ותים, היום בפריז. בדיוק כמו בשנה שעברהצילום: VINCENT KESSLER/רויטרס

ואם כבר לשבור את נדאל ואז להישבר פעמיים ברציפות בחזרה, אז כבר עדיף לעשות את זה בתפר בין המערכות. המדורג רביעי בעולם עשה בדיוק את זה. בהזדמנות השבירה הראשונה שהשיג אחד משני השחקנים במערכה השנייה, כשהאוסטרי מוביל 5:6, הוא שבר את נדאל והשווה את מניין המערכות.

לצערו, זה כנראה היה הסדין האדום שהשור ממאיורקה חיכה לו, כי את המערכה השלישית הוא פתח עם שתי שבירות רצופות ויתרון 0:4 במשחקונים, כשתים זוכה בנקודה אחת בלבד מתוך 17. רק פעם אחת שמר תים על ההגשות שלו במערכה הזאת, לפני שנכנע 6:1. זה העניין עם נדאל - במצב שבו שחקנים אחרים היו מאבדים את המומנטום, הוא הפך את המשחק. תים איבד את עצמו.

דומיניק תים, היום. כבר ניצח את נדאל בעבר
דומיניק תים, היום. הצליח להקשות על נדאל במשך שתי מערכותצילום: CHARLES PLATIAU/רויטרס

מי שאמור להיות יורשו של נדאל על החימר לא יכול היה לפתוח רע יותר את המערכה הרביעית. גם בה הוא שוב נשבר בהזדמנות הראשונה ונקלע לפיגור 3:0. נדאל המשיך להיות דומיננטי גם כשתים העלה את הרמה, לא נתן לו לצמק, ושבר בעצמו שוב ל-1:5. אם שתי המערכות הראשונות היו צמודות ומותחות, בשתיים האחרונות נדאל פשוט עשה לתים בית ספר - בטניס, בחימר, בלא לוותר על אף נקודה. הוא השלים 1:6, קרס על החימר האדום, תפס את הידיים בראשו, ובכה בכי שכולו שמחה. בגיל 33 הוא האלוף הבלתי מעורער, בפעם השלישית ברציפות, ועם תואר גראנד סלאם מספר 18 ביד. 

נדאל, מיד לאחר הניצחון. בכי שכולו שמחה
נדאל, מיד לאחר הניצחון. בכי שכולו שמחהצילום: Christophe Ena/אי־פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ