בזמן שפרום מתחיל בהחלמה ארוכה, פוגלסנג משגר מסרים קצרי טווח

שלושה שבועות לפני הטור דה פראנס וכשהבריטי מנוטרל לחצי שנה בגלל התאונה המפחידה, ניצח הדני הלוהט גם בדופינה ליברה. קריסטס ניילנדס מסייקלינג אקדמי זכה בטור של הונגריה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יקוב פוגלסנג
אמיר ענבר
אמיר ענבר

התמונה שפורסמה בשבת מטעם כריס פרום היתה אמורה לשדר חיוביות - עם החיוך על הפנים והאגודל המופנה כלפי מעלה - אבל קשה לראות את האופטימיות כשספורטאי שהיה רחוק שבועות מהתחרות הכי חשובה שלו השנה שוכב במיטה בבית חולים. מאז יום רביעי, הפרטים שמתגלים על התאונה שעבר רק הופכים מחרידים יותר ויותר: כיצד הסיר את ידיו מהכידון בזמן אימון כדי לקנח את האף, כשמשב רוח פתאומי גרם לו להתנגש בקיר ולאבד הכרה. כיצד נותח במשך שש שעות, כשהוא סובל משברים וסדקים בצוואר, בירך, במרפק, בצלע ובמותן, ואיבד בערך שני ליטר דם.

"אני יודע כמה מזל יש לי להיות כאן", אמר פרום - ולא התכוון לבית החולים אלא לחיים. מזל, כמובן, הוא עניין יחסי. בית החולים צפוי להיות ביתו בששת השבועות הקרובים, רכיבה אינה רלוונטית לששת החודשים הבאים. לפחות. "אולי נצטרך לעשות דברים אחרים, אולי השיקום לא יהיה כפי שאנחנו רוצים", הזהיר אחד מהרופאים שניתחו אותו. בטור דה פראנס בחודש הבא הוא כמובן לא יתחרה. על פניו זה מפנה את דרכו של גארנט תומאס, חברו לקבוצת איניוס (סקיי לשעבר), לשמירה על תוארו. ואולי צריך להפנות מבט לכיוונים אחרים, כמו הדופינה ליברה.

כמו הטור דה פראנס, גם הדופינה יוסד ב-1947 כאמצעי להגברת תפוצה של עיתון. מאז 2010 הוא גם מנוהל על ידי ASO, החברה שמנהלת את הטור. על אף העובדה שהוא מתקיים מספר שבועות לפני הטור, במשך השנים הוא לא באמת היה רמז מקדים למה שיתרחש באח הגדול, אך לאחרונה זה משתנה: 12 מ-13 המנצחים האחרונים בטור התחרו קודם לכן בדופינה. אלו של איניוס עשו יותר מכך: בראד וויגינס ב-2012, פרום ב-2013, 2015 ו-2016 ותומאס אשתקד - כולם ניצחו בדופינה, ואז בטור.

"בדופינה תמיד יש רמה גבוהה מאוד של תחרות. זו במה נהדרת לבחון את עצמך נגד יריביך", אמר פרום לפני שהמבחן שלו בדופינה השנה הסתיים מוקדם, כשהתרסק בבוקר הקטע הרביעי. בהיעדרו של תומאס - שמתחרה בטור השווייצי - נותרה איניוס עם רוכבים שבדרך כלל מסייעים למובילים של הקבוצה, כשוואוט פולס מנצח בקטע השביעי בדופינה אתמול ומקדיש זאת לפרום.

גם כשפרום ותומאס חסרים, הדבוקה בדופינה היתה מעוטרת בפרצופים בעלי היסטוריה ושאיפות בטור: נאירו קינטאנה, ריצ'י פורט, רומן בארדה, אדם ייטס, טיבו פינו. איש מהם לא הגיע לפודיום. ייטס אמנם הוביל במשך שלושה קטעים, והתייצב לקטע האחרון היום (ראשון) כשהוא רחוק רק שמונה שניות מהמוביל יקוב פוגלסנג, אבל נטש פחות מ-50 קילומטרים לסיום בגלל מחלה. עם האיומים הנותרים עליו לא היתה לפוגלסנג בעיה להסתדר בטיפוסים, כדי לנצח בדופינה בפעם השנייה בקריירה, כשהוא מקדים את טיג'יי ואן גארדרן ב-20 שניות.

יחד עם זכייתו בליאז'-באסטון-ליאז' והופעותיו על הפודיום בטירנו אדריאטיקו, באמסטל גולד ובפלש ואלון, 2019 מתפתחת לעונה המבריקה בקריירה של פוגלסנג בן ה-34. בפעם הקודמת שהדני ניצח בדופינה, ב-2017, הופעתו בטור הסתיימה בצורה כואבת, כשהתרסק בקטע ה-11 ונטש כעבור יומיים. זכייה בטור השנה היא כנראה יעד גדול מדי עבור רוכב אסטנה, שמעולם לא סיים במקום גבוה מהשביעי, אבל פרום יכול לספר כמה דברים באופניים הם נזילים. בינתיים, שלושה שבועות לפני תחילת המירוץ, פוגלסנג הוא הרוכב החם בענף.

ניילנדס ניצח בהונגריה

קריסטס ניילנדס, הרוכב הלטבי של סייקלינג אקדמי הישראלית, השלים היום את זכייתו בטור של הונגריה. את חמשת הקטעים גמא ניילנדס בן ה-24 בזמן כולל של 21 שעות ו-13 דקות, כשהוא מקדים את מרטון דינה ההונגרי ב-82 שניות. הסגל של סייקלינג אקדמי למירוץ כלל בין השאר גם את גיא שגיב ועומר גולדשטיין, שסיימו במקומות 81 ו-82, בהתאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ