אמיר ענבר
אמיר ענבר

שאלה מסקרנת שעלתה מפתיחת הטור דה פראנס בשבת נענתה היום (ראשון) מהר מאוד. אמנם בקבוצת איניוס מיהרו להבהיר כי גארנט תומאס בסדר בעקבות ההתרסקות שלו בקטע הראשון, אבל טוב מראה עיניים. ואלו ראו את אלוף הטור מוקדם בקטע השני: מאחר שאיניוס סיימה את יום הפתיחה בתחתית הדרוג הקבוצתי, בעקבות התאונה, היא היתה הראשונה שזינקה למירוץ הקבוצתי נגד השעון בבריסל. וזו שקבעה את הבנצ'מארק לכולם, לרבות לרוכב שמחזיק בחולצה הצהובה.

כשהיא גומאת את 27.6 הקילומטרים במהירות ממוצעת של 56 קמ"ש, סיימה איניוס את המסלול בזמן של 29:18 דקות. "לא היו לי בעיות", אמר תומאס, "רציתי להגיע ל-57 קמ"ש, אבל אני חושב שרכבנו טוב". מאותה עת, נותר לו ולחבריו לקבוצה רק להמתין ולגלות כמה טוב, כש-21 הקבוצות הנוספות הגיעו בזו אחר זו אל קו הסיום. יותר נכון, הרוכב הרביעי של כל אחת מהן.

אם במירוץ אופניים רגיל ניתן לראות ביטוי לביטוי "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד", הרי שבמירוץ הקבוצתי נגד השעון יש לחדד – "אחד בשביל כולם וכולם בשביל זה שמסיים רביעי", וזמנו יהיה זה שיקבלו כל שבעת חבריו לקבוצה. עבור חלק מהקבוצות, מירוץ שכזה תמיד סומן כיום שכולו מזעור נזקים. בשביל אחרים – הזדמנות. בסוף התברר כי ההזדמנות הגדולה – יום שני ברציפות – היתה במפתיע של מייק טוניסן.

במשך קרוב לשלוש שעות המתינו רוכבי איניוס – וג'אני מוסקו, שעמד ללבוש את החולצה הצהובה – לראות אם ינצחו בקטע. דוסוננק-קוויק סטפ איימה להוריד אותם למקום השני, אבל היתה רחוקה שנייה מזמנה של הקבוצה הבריטית. היתה זו הקבוצה האחרונה שהגיעה אל קו הסיום – יומבו-ויסמה ההולנדית – שחטפה את הניצחון בקטע חרף קשייו של דילן גרונווחן אחרי התרסקותו אתמול, מסיימת ב-28:57 דקות ומבטיחה לרוכבה טוניסן יום שני ברציפות עם החולצה הצהובה, כמוביל בדרוג המצטבר. "אתמול היה חלום, וכך גם היום", אמר טוניסן, "אני לא מתרגל לנצח בקטעים של הטור, אבל זה שניים משניים. אתמול לקחתי את רוב הקרדיט, אבל זה מאמץ קבוצתי אמיתי".

התוצאה גם הציבה את סטיבן קרויסוויק, אף הוא מיומבו-ויסמה, כרוכב המוביל בדרוג המצטבר מבין המועמדים האפשריים לניצחון בטור, במקום השלישי, כשהוא מקדים ב-20 שניות את תומאס ואגן ברנאל. מלבדו, היה זה יום מוצלח עבור הצמד של איניוס בהשוואה ליריביהם, שכולם איבדו זמן. אם במקרה של ריגוברטו אוראן למשל מדובר בפיגור של שמונה שניות מתומאס וברנאל ועבור טיבו פינו ב-12 שניות, אחרים סופרים יותר: 21 שניות (אדם ייטס, פוגלסנג), 43 שניות (מרטין), 45 שניות (קינטאנה, ולוורדה, לאנדה), 46 שניות (ניבאלי), 58 שניות (פורט), 59 שניות (בארדה). אמנם קוראים לה איניוס, אבל זו עדיין סקיי.

צמרת הקטע השני (מירוץ קבוצתי נגד השעון בבריסל, 27.6 ק"מ):
1. יומבו-ויסמה (הולנד) 28:57 דקות
2. איניוס (בריטניה) + 20 שניות
3. דוסוננק-קוויק סטפ (בלגיה) + 21 שניות
4. סאנווב (גרמניה) + 26 שניות
5. קטושה-אלפסין (שווייץ) + 26 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. מייק טוניסן (הולנד, יומבו-ויסמה) 4:51:34 שעות
2. ואוט ואן ארט (בלגיה, יומבו-ויסמה) + 10 שניות
3. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבו-ויסמה) + 10 שניות
4. טוני מרטין (גרמניה, יומבו-ויסמה) + 10 שניות
5. ג'ורג' בנט (ניו זילנד, יומבו-ויסמה) + 10 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): מייק טוניסן (הולנד, ימבו-ויסמה)
מלך ההרים (החולצה המנוקדת): גרג ואן אברמאט (בלגיה, CCC)
הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): ואוט ואן ארט (בלגיה, יומבו-ויסמה)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ