טור דה פראנס: הכל קורה בהתאם לתוכניות של ז'וליאן אלאפיליפ

לנוכח זכייתו במלכות ההרים אשתקד, הגדיר עצמו הצרפתי "אדם מסומן" במירוץ השנה. הוא בוודאי יהיה כזה מעתה, אחרי שהגשים את שאיפתו ללבוש את החולצה הצהובה אחרי ניצחונו בקטע השלישי. ברנאל ופינו הרוויחו חמש שניות

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 ז'וליאן אלאפיליפ, היום. הגשים את חלומו
אמיר ענבר
אמיר ענבר

דוסוננק-קוויק סטפ, מהקבוצות החזקות ברכיבת הכביש, בחרה לחלק את הביצים שלה בטור דה פראנס השנה בין שלושה סלים. על אנריק מאס בן ה-24, בטור הראשון שלו, הוטלה המלאכה לייצג אותה במאבק בצמרת הדרוג המצטבר, תחום די חלש של מלכת המירוצים החד-יומיים. העזרה שהוא יקבל תהיה חלקית בלבד לנוכח מטרותיה האחרות של הקבוצה: אליה ויביאני מופקד עליהן במישור, ז'וליאן אלאפיליפ בהרים.

אחרי שאשתקד הוכתר בטור למלך ההרים, בעודו מנצח בשני קטעים, השנה סימן אלאפיליפ יעדים אחרים בצרפת, לפחות בימים הראשונים. הגדול שבהם היה לבישת החולצה הצהובה – שהדרך אליה, העריך, עוברת בקטע השלישי שהסתיים עם ארבעה טיפוסים רצופים בדרגות קושי נמוכות. "זה קטע סולידי, לרוכבים נפיצים", אמר לפני תחילת המירוץ, "הוא מתאים לי באופן מושלם, ובו אוכל לבחון את עצמי".

המבחן עבר בהצלחה. אמנם טים וולנס הבלגי (לוטו-סודל) היה היום (שני) הרוכב הראשון שהותיר חותם בטיפוסים כשברח וצבר נקודות בקטגוריית מלך ההרים, אבל כשאלאפיליפ הגביר קצב כ-16 קילומטרים לסיום, הוא הדביק את וולנס והשאיר אותו מאחור. לבדו דהר אל ניצחונו השלישי בקטע בטור, ועמו אל החולצה הצהובה הראשונה בחייו. "אין לי מלים", אמר בסיום, "אני לא מבין מה קורה לי. הרגשתי כל כך טוב, אז האצתי בטיפוס, אבל לא חשבתי שאעשה זאת לבד. נתתי הכל. קשה לעמוד בציפיות כפייבוריט".

לא סתם סומן אלאפיליפ כפייבוריט בקטע. זה המשך ישיר לשנה של הצרפתי בן ה-27, שצועד בראש הדרוג העולמי אחרי עשרה ניצחונות במירוצים השנה, לרבות זכייה ראשונה בקריירה במונומנט (מילאנו-סן רמו) וניצחון בפלש-ואלון. התקדמותו העקבית ויכולתו בהרים העלו ספקולציות שמא ישאף להתמודד על ניצחון בטור כולו, אך הוא שומר את זה, אולי, לשנה אחרת. מטרתו מעתה תהיה פשוט להיאחז בחולצה הצהובה כמה שיותר ימים. אם לפני המירוץ הגדיר עצמו כ"איש מסומן" לנוכח הצלחתו בשנה שעברה, כעת הוא באמת לובש את הצבע שאליו הגדולים ביותר מכוונים.

שניים מאלו ששואפים ללבוש צהוב גם בפריז – אגן ברנאל וטיבו פינו – סיימו היום מעט לפני יריביהם כדי להרוויח חמש שניות כל אחד. ברנאל מדורג עתה שישי, מרחק 40 שניות מאלאפיליפ, כשגארנט תומאס שביעי (45 שניות) ומאס (46 שניות) שמיני. בעוד המוביל היוצא, מייק טוניסן, מידרדר בהרים עד למקום ה-72, שלושה מחבריו לקבוצת יומבו-ויסמה שמרו על מקומם בצמרת, כשסטיבן קרויסוויק עדיין שלישי.

השמות הללו, לפחות חלקם, עוד ידברו חזק בהמשך הטור. בינתיים, קולו של אלאפיליפ נשמע למרחוק. את מטרתו בהמשך הטור – כמו זכייה נוספת במלכות ההרים, בוודאי ניצחון בקטעים נוספים – יקבע הצרפתי לאורך הדרך. או כהגדרתו, "הטור והרגליים יכריעו בתום השבוע הראשון".

צמרת הקטע השלישי (בנש - אפרנה, 215 ק"מ):

1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) 4:40:29 שעות
2. מייקל מת'יוס (אוסטרליה, סאנווב) + 26 שניות
3. יאספר סטויבן (בלגיה, טרק-סגאפרדו) + 26 שניות
4. גרג ואן אברמאט (בלגיה, CCC טים) + 26 שניות
5. פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה) + 26 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) 9:32:19 שעות
2. ואוט ואן ארט (בלגיה, יומבו-ויסמה) + 20 שניות
3. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבו-ויסמה) + 25 שניות
4. ג'ורג' בנט (ניו זילנד, יומבו-ויסמה) + 25 שניות
5. טוני מרטין (גרמניה, יומבו-ויסמה) + 40 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
מלך ההרים (החולצה המנוקדת): טים וולנס (בלגיה, לוטו-סודל)
הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): ואוט ואן ארט (בלגיה, יומבו-ויסמה)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ