קלאסיקה בהתהוות: נדאל ופדרר יפגשו בחצי גמר ווימבלדון

נדאל גבר על סם קוורי בזמן שפדרר רשם את ניצחונו ה-100 בווימבלדון וחלף על פני נישיקורי, בדרך לדו קרב מול היריב המיתולוגי. בחצי הגמר השני, ג'וקוביץ' יפגוש את רוברטו באוטיסטה-אגוט

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פדרר ונדאל יפגשו בחצי גמר ווימבלדון ויכתבו פרק נוסף בהיסטוריה המשותפת שלהם
איתמר קציר

בשנה שעברה, רוג'ר פדרר כבר היה ביתרון שתי מערכות ועם נקודת משחק לטובתו, לפני שקווין אנדרסון הפך את הקערה על פיה ושלח אותו הביתה מוקדם מן הצפוי. הפעם המדורג שלישי בעולם, בן ה-37 ואלוף ווימבלדון 8 פעמים לא נתן גם לפיגור מערכה מול קיי נישיקורי (8) לעצור אותו, ועם 6:4, 1:6, 4:6, 4:6 עלה לחצי גמר ווימבלדון בפעם ה-13 בקריירה.

"אני צריך להתחמם הרבה יותר ממה שהייתי צריך פעם, וזה לא החלק הכי כיף שיש", ספק אמר ספק התלונן פדרר אחרי ניצחונו המוחץ על מתיאו ברטיני בשמינית הגמר, "פעם אהבתי לקפוץ במקום במשך דקה כשהייתי בן 21 או 19 ועכשיו יש לנו רוטינות שלמות ואני שואל - 'אנחנו באמת צריכים לעשות את זה? אבל כן - נראה שזה עוזר'". 

רוג'ר פדרר רשם את הניצחון ה-100 שלו בווימבלדון ועלה בפעם ה-13 לחצי הגמרצילום: TONY O'BRIEN/רויטרס

ובכן, נראה שלמשחק הזה הוא באמת לא עלה חם מספיק. כמו בסיבוב הראשון ובסיבוב השלישי בטורניר הנוכחי, פדרר פתח את המשחק בסוג של חוסר ריכוז לא אופייני. הפעם הוא נראה ממש לא מפוקס, מפספס כדורים קלים, ומבצע שגיאה כפולה בהגשה שהשתיקה לחלוטין את האיצטדיון ההמום גם כך, והורידה אותו לפיגור 40:0 במשחקון ההגשה השני שלו, כשהוא כבר בפיגור 2:0 במשחקונים.

ההתאוששות שלו משם היתה ניכרת. פדרר הציל את המשחקון, ועל אף שהפסיד 6:4 במערכה הראשונה, נראה כמי שהצליח להשתלט על הבליץ של היפני. זה בא לידי ביטוי בעיקר המערכה השנייה, אותו פדרר ניצח בקלות - כאילו משכיח את כל מה שקרה על המגרש בחלק הראשון של המשחק. הוא נראה קליל למדי, היה מצוין ליד הרשת, ונתן לנישיקורי לקחת רק משחקון אחד בכל המערכה.  "קיי הפתיע אותי עם ההחזרות שלו", אמר פדרר בסיום, "ההתחלה היתה קשה מאוד והיה לי חשוב לפתוח את המערכה השנייה חזק. ההגשות שלי היו המפתח והן עבדו מצויין".

המערכה השלישית כבר היתה צמודה הרבה יותר, ומרבית ממשחקוני ההגשה של נישיקורי נמשכו דקות ארוכות. לבסוף במצב של 3:3, שני ווינרים רצופים של השוייצי עזרו לו לשבור את היפני, ולעלות ליתרון. התסריט חזר על עצמו גם במערכה הרביעית - שוב פדרר שבר את נישיקורי בשלב מאוחר, הפעם ל-4:5, וכל שנותר לו הוא להגיש, לסגור סיפור עם אייס, ולעלות לחצי הגמר.

קיי נישיקורי, היום. פתח את המשחק מצויין אך נכנע בסופו של דבר לפדררצילום: Tim Ireland/אי־פי

בחצי הגמר מחכה לפדרר יריב שהוא מכיר טוב, אולי אפילו טוב מדי. הקלאסיקו הגדול של עולם הטניס, רוג׳ר פדרר נגד רפאל נדאל, ישזוחר בשישי הקרוב על המגרש המרכזי של ווימבלדון - הבמה עליה נערך מה שנחשב בעיני רבים למשחק הטניס הטוב בהיסטוריה - בגמר של 2008.

נדאל גבר בשלוש מערכות על סם קוורי האמריקאי מהמקום ה-65 בעולם, אבל היה צריך לעבוד קשה לשם כך, במיוחד במערכה הראשונה. הוא כבר היה ביתרון שבירה והגיש למערכה, ועל אף שהיתה לו נקודת מערכה הוא נשבר חזרה ל-5:5. אלא שקוורי לא השכיל לשמור על ההגשות שלו, והפעם הספרדי שבר בדיוק ברגע הנכון כדי לזכות במערכה.

רפאל נדאל חוגג העפלה לחצי גמר ווימבלדון, היום. בשישי הוא יפגוש את פדררצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

בעוד המערכה הראשונה לקחה שעה, השתיים הבאות לקחו כ-35 דקות כל אחת. "יצאתי מסיטואציות קשות במערכה הראשונה, ואז ההגשות התחילו לעבוד טוב יותר ויותר", הסביר הספרדי בסיום. משם הוא כבר לא עצר, בדרך ל-5:7, 2:6, 2:6. יחד עם רוברטו באוטיסטה-אגוט, לראשונה בהיסטוריה של ווימבלדון שני ספרדים ישחקו בחצי הגמר. 

"זה נהדר", אמר בקשר ליריבו הבא בחצי הגמר, "היה קשה להאמין שנהיה שוב בסיטואציה הזאת, אבל הנה אנחנו. זה מרגש לשחק נגד רוג׳ר שוב, כאן בווימבלדון, אחרי כל כך הרבה זמן". האמת - גם אנחנו מתרגשים. 

חצי הגמר השני יפגיש בין ג'וקוביץ' לבאוטיסטה-אגוט

בגיל 31, 34 ו-37, נובאק ג'וקוביץ', רפאל נדאל ורוג'ר פדרר עדיין מביטים על שאר שחקני הטניס בעולם מלמעלה. אפילו מאוד מלמעלה. מאז תחילת 2017, הם החולקים ביניהם את עשרת תארי המייג׳ור האחרונים. ביחס לרמה של שאר השחקנים שנותרו בווימבלדון, זה יהיה הרבה יותר ממפתיע אם אחד מהם לא יזכה גם בגראנד סלאם הנוכחי. 

"כל אחד מאיתנו בטופ 3 שונה - אבל אנחנו חולקים את האהבה למשחק ואנחנו מאוד מסורים לו", אמר אחד מהם, ג׳וקוביץ׳, המדורג ראשון בעולם ואלוף ווימבלדון המכהן, "אנחנו מכוונים גבוה כל הזמן, ואף אחד מאיתנו לא משחק לכיף או כדי 'להיות חלק מהטור' - אנחנו משחקים כדי להיות הכי טובים בעולם. זה נהדר להיות אחד מהשלושה האלה ועדיין מאוד מצליח". גם היום (רביעי) הוא המשיך להצליח, כשהבטיח ניצחון חלק על דויד גופן מהמקום ה-23 בעולם.

מי יעצור אותו? ג'וקוביץ' מטייל כל הדרך לחצי גמר ווימבלדוןצילום: Tim Ireland/אי־פי

כשג'וקוביץ' נשאל לפני המשחק איך זה שאף אחד עוד לא הדביק את הפער, אמר: "אין לי הסבר לזה - אני משאיר לרוח היצירתית שלכם להבין למה זה קורה. אנחנו עובדים קשה כמו כל אחד כדי להיות שם, והניסיון שיש לנו עוזר, הביטחון. את כל מה שהשגנו בקריירות שלנו אנחנו מביאים למגרש. רוב השחקנים מרגישים את זה, מרגישים לחץ". גופן בטח הזדהה עם הקביעה הזאת של יריבו - במשך שבעה משחקונים הוא היה זה ששלט במשחק, אף עלה ליתרון שבירה, אבל אז נדמה שהלחץ כרסם בו. או שלחלופין - הוא העיר את המפלצת.

ג'וקוביץ' חזר מפיגור 4:3 ולקח את המערכה, כשבין סוף המערכה הראשונה לתחילת השלישית הוא זוכה בעשרה משחקונים רצופים. מרגע שלחץ על הגז היה הסרבי בלתי ניתן לעצירה, כשהבלגי שעמד מולו לא יכול היה לעשות כלום מלבד לנסות לשרוד. זה נגמר ב-4:6, 0:6, 2:6 קליל גם בסטנדרטים של המדורג ראשון בעולם. 

"אני חושב שהוא התחיל טוב, הוא הכתיב את המשחק מקו הבסיס, רוב הרצפים הלכו לכיוון שלו", אמר המנצח בסיום, "הוא הוביל 3:4 והגיש, קריטי מי יודע איך המשחק היה נראה אם הוא היה זוכה במערכה הראשונה". כשנשאל לגבי החגיגה שלו בסיום משחקים בה הוא מודה לקהל (שכבר הרגיזה, איך לא, את ניק קיריוס), אמר: "אני נהנה מזה - זו נהיתה מסורת של סופי משחקים בשבילי, ואני מקווה שגם הקהל נהנה מזה".

בחצי הגמר יפגוש המדורג ראשון בעולם את רוברטו באוטיסטה-אגוט (מדורג 22 בעולם) שניצח ברבע הגמר 5:7, 4:6, 6:3, 3:6 את גווידו פלה. הספרדי שבר כבר במשחקון הראשון אך נשבר בעצמו בהמשך. בסופו של דבר הצליח באוטיסטה-אגוט לנצח במערכה הראשונה. גם המערכה השנייה נפתחה עם שבירה של הספרדי, אך הפעם הוא שמר על ההגשות שלו וניצח 4:6. פלה חזר למשחק עם ניצחון במערכה השלישית אך באוטיסטה-אגוט היה זה שחגג בסופו של דבר העפלה לחצי הגמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ