טור דה פראנס: בעוד החולצה הצהובה מחליפה ידיים, האלוף ניפק מפגן כוח

בהופעת הבכורה שלו בטור ניצח דילן טונס בקטע ההררי הראשון השנה, כשג'וליו צ'יקונה מדיח את ז'וליאן אלאפיליפ מראש הדרוג המצטבר בגלל שש שניות. גארנט תומאס סיים רביעי בקטע, לפני כל יריביו - ובעיקר ניבאלי ובארדה שנותרו הרחק מאחור

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גארנט תומאס, היום. הקדים את כל מה שהיה צריך
אמיר ענבר
אמיר ענבר

לפני פתיחת הטור דה פראנס פרסם אדם ייטס ב-BBC מדריך יומי של המירוץ, לרבות "רוכב שכדאי לעקוב אחריו" בכל קטע. לנוכח תוצאות הימים האחרונים, נדמה כי הרוכב הבריטי כבר מוכן לקריירה השנייה שלו, כפרשן למשל. ז'וליאן אלאפיליפ, אליה ויביאני, פטר סגאן - בזה אחר זה ניצחו הרוכבים הנבחרים שלו בקטעים מספר 3, 4 ו-5. אז מה היתה המלצת המעקב של החזאי אדם ייטס בקטע השישי? "אדם ייטס. אני צריך לגבות את עצמי, בגלל שאני אוהב ימים כאלה בהרים", הסביר. אולי הוא היה מעט מוטה. מה שבטוח, הוא טעה.

למען האמת, אף אחד לא ידע למה בדיוק לצפות בקטע השישי היום (חמישי), שהציב מבחן גדול ראשון בפני המתמודדים על החולצה הצהובה. ליתר דיוק, שבעה מבחנים בדמות שבעה טיפוסים, שלושה מהם בדרגת הקושי השנייה בגובהה – לרבות סיום ראשון השנה בפסגת הר. ועוד בלה בלאנש דה בל פיל, מקום שמדגיש את עליונותם של גדולים.

למרות שהופיע בטור לראשונה רק ב-2012, לה בלאנש דה בל פיל כבר קרוב להיכנס למיתולוגיה של המירוץ – ולו בגלל המשמעות הסמלית שהיתה לו בכל אחת מהופעותיו. ב-2012 השיג שם כריס פרום את ניצחונו הראשון בקטע של הטור, כעוזר של בראד וויגינס, שבאותו יום השתלט על החולצה הצהובה ולא הרפה ממנה עד סוף המירוץ. שנתיים מאוחר יותר בישר לה בלאנש דה בל פיל על עלייתו של וינצ'נזו ניבאלי לראש הדרוג, אחרי שניצח בקטע. גם הוא סיים כאלוף. ב-2017 החל פרום ללבוש צהוב אחרי הקטע החמישי, שהסתיים שם. למעט יומיים, לא שמט את החולצה הצהובה עד לפריז. אין צורך להוסיף לזה דבר. ועדיין, המארגנים מצאו מה: לעלייה נוסף הפעם קילומטר בשיפוע שהגיע בשיאו ל-24%, ועוד בדרך חצץ. "זה סיום קשה, כך שאתם תראו משהו קורה", אמר בעדינות ריגוברטו אוראן.

לפחות שני דברים, לנוכח התפצלות הקטע לשני מירוצים: זה בין המתמודדים על החולצה הצהובה, וזה בין המתמודדים על הניצחון בקטע. התשובה האפשרית לחידת הקטע הסתכמה בשני רוכבים שנמצאים בטור הראשון שלהם, ושניהם סיימו את היום עם הישג: דילן טונס, הבלגי בן ה-26 של בחריין-מרידה, ניצח בקטע ראשון בקריירה בגראנד טור. ג'וליו צ'יקונה, האיטלקי בן ה-24 של טרק-סגאפרדו שהוכתר השנה למלך ההרים בג'ירו, אמנם הסתפק במקום השני בקטע, אבל עבר ללבוש את החולצה הצהובה למרות מאמץ אדיר של אלאפיליפ, שבגלל שש שניות שמט את ההובלה אחרי יומיים.

ב-2019, אלוף הטור כנראה לא יהיה הרוכב שניצח בלה בלאנש דה בל פיל – ועדיין, ייתכן מאוד כי בעוד שבועיים וחצי, במבט לאחור, משמעות הקטע השישי תגדל. מייקל וודס, רוכב EF, העריך לפניו כי ביום הזה "נקבל מושג מי מבין כ-20 בחורים שנמצאים בתמונה הוא מתמודד אמיתי". התשובה: כנראה לא סטיבן קרויסוויק, וינצ'נזו ניבאלי ובעיקר רומן בארדה; כולם סיימו יותר משתי דקות אחרי טונס ואיבדו עשרות שניות בהשוואה לגארנט תומאס, שדורג רביעי בקטע, לפני כל שאר המתמודדים על החולצה הצהובה.

כשפינו, קינטאנה, פוגלסנג, לאנדה, פורט, ברנאל, ייטס, מרטין ואוראן מסיימים לא יותר מ-18 שניות אחריו, היה זה לא יותר ממפגן כוח קטן – שנדרש לתומאס לנוכח סימני השאלה סביב כושרו וההנהגה המשותפת של איניוס לצד ברנאל. על הדרך, הוא עלה למקום החמישי בדרוג המצטבר, במרחק 49 שניות מהמוביל החדש צ'יקונה. בלה בלאנש דה בל פיל לא הסתיים הטור של 2019. אבל הוא התחיל שם.

צמרת הקטע השישי (מילוז – לה בלאנש דה בל פיל, 160.5 ק"מ):
1. דילן טונס (בלגיה, בחריין-מרידה) 4:29:03 שעות
2. ג'וליו צ'יקונה (איטליה, טרק-סגאפרדו) + 11 שניות
3. זנדרו מוריס (בלגיה, ונטי-גובר) + 65 שניות
4. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 1:44 דקות
5. טיבו פינו (צרפת, גרופאמה) + 1:46 דקות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. ג'וליו צ'יקונה (איטליה, טרק-סגאפרדו) 23:14:55 שעות
2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) + 6 שניות
3. דילן טונס (בלגיה, בחריין-מרידה) + 32 שניות
4. ג'ורג' בנט (ניו זילנד, יומבו-ויסמה) + 47 שניות
5. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 49 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
מלך ההרים (החולצה המנוקדת): טים וולנס (בלגיה, לוטו-סודל)
הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): ג'וליו צ'יקונה (איטליה, טרק-סגאפרדו)

דילן טונס, היום. ניצחון ראשון בקטעצילום: CHRISTIAN HARTMANN/רויטר�

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ