באחד המשחקים הגדולים אי פעם, נובאק ג'וקוביץ' גבר על רוג'ר פדרר וזכה בווימבלדון

תצוגת אופי יוצאת דופן של הסרבי, שניצח אחרי כמעט חמש שעות בגמר ווימבלדון הארוך בכל הזמנים. ג'וקוביץ' ניצח בשלושה שוברי שוויון, כולל אחד אחרי 12:12 במערכה החמישית, וזכה בפעם החמישית בקריירה בווימבלדון ובגראנד סלאם מספר 16 בסך הכל, ארבעה פחות מפדרר

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וקוביץ', עם הגביע. אין מתוק מזה
איתמר קציר
איתמר קציר

זה היה הגמר הכי גדול של העשור האחרון, בכל גראנד סלאם, אולי בכל ענף. זה היה גמר ווימבלדון הארוך בהיסטוריה, שובר את השיא של מה שנחשב למשחק הטניס הגדול אי פעם, ב-2008. זה היה משחק שאי אפשר להוריד ממנו את העיניים מהרגע הראשון, ובכל פעם שחשבנו שהנקודה הכי יפה או חשובה במשחק כבר מאחורינו, הגיעה עוד אחת, ועוד אחת, ועוד אחת. בסופה של דרמת ענק, נובאק ג'וקוביץ', האיש שזורם לו קרח בעורקים, יצא היום (ראשון) עם 6:7, 6:1, 6:7, 6:4, 12:13 על רוג'ר פדרר בתום 4 שעות ו-55 דקות, ותואר אלוף ווימבלדון בפעם השנייה ברציפות. זוהי הזכייה החמישית של ג'וקוביץ' בטורניר וגראנד סלאם מספר 16 בסך הכל, ארבע פחות מהשיא של פדרר. 

"כולנו יודעים כמה פדרר טוב - בכל מקום אבל במיוחד פה", אמר ג'וקוביץ' כשנשאל לפני המשחק על המאצ'-אפ שלו מול פדרר, "המשטח הזה מחמיא למשחק שלו מאוד, לוקח זמן מהיריב שלו. הוא לא נותן לך מבטים נוחים ומריץ אותך לכל מקום. לשחקנים כמו נדאל או כמוני, שאוהבים לקבל יותר זמן, זה יוצר לחץ מתמיד". לאורך המשחק, הגישה הזו של פדרר הכתיבה את הקצב. היא תעזור לו להוציא את יריבו מאיזון, אבל גם תפגע בו לא מעט.

פדרר, מודה לקהל. תצוגה בלתי נשכחת בגיל 37צילום: TOBY MELVILLE/רויטרס

המערכה הראשונה הציבה רף גבוה למשחק כולו. שני המדורגים ראשונים בטורניר הציגו טניס טוב במיוחד, כל אחד בסגנון שלו - הפנומן בן ה-38 שיחק התקפי, חיפש את הווינרים והזוויות שיפתחו את המשחק ופעמים רבות גם את הרשת, בעוד ג'וקוביץ' הצליח לענות על כל כדור, לכפות על השווייצי חבטות לא נוחות, ולהגן באופן מושלם. אף אחד מהשחקנים לא הצליח לשבור את יריבו. פעמים רבות הניסיון של השווייצי לחבוט בכדור מוקדם ייצר לו הזדמנויות, אבל לעתים הוא גם גרם לו להחמיץ מצבים קורצים. מול שחקן שלא מרבה לטעות, ההחמצות האלה עלו לו בשובר השוויון הראשון, שבו הפסיד 7:5, ובמערכה הראשונה שנמתחה על פני שעה.

רק במערכה השנייה התוכנית של פדרר התחילה לעבוד. הוא חזר למגרש בטירוף, והותיר את ג'וקוביץ' חסר אונים. הסרבי לא הצליח לייצר את המשחק השוטף שלו, ונקלע לפיגור 4:0 עם שתי שבירות לחובתו בתוך רבע שעה. אם זה לא מספיק, פדרר ייצר כמות לא הגיונית של חבטות קסומות. ג'וקוביץ' ביצע במערכה הזאת 10 טעויות לעומת שש בלבד בראשונה, וכשביצע שגיאה כפולה בהגשה בפיגור 5:1, זה היה סיום הולם למערכה חד צדדית לחלוטין.

נובאק ג'וקוביץ', מקבל את הגביע מקייט מידלטון. ישמור עליו לשנה נוספתצילום: TOBY MELVILLE/רויטרס

במשך רוב רובו של המשחק, גם כשביצע טעויות לא מחויבות, שיאן הזכיות בגראנד סלאמים היה בשליטה טקטית מוחלטת. כמה וכמה פעמים הניף את ידיו לצדדים בחוסר אונים, בהבעה של "מה אני יכול לעשות?". הבעיה שלו היתה שג'וקוביץ' נדמה כמי שמשחק טוב יותר עם הגב לקיר. גם כשנקלע לנקודת מערכה לחובתו במערכה השלישית הצמודה, הצליח להוציא את עצמו מהבור עם שורה של הגשות חזקות לגוף של יריבו. מי שהיה התקפי יותר לאורך המערכה השלישית כולה, לא הצליח לעבור את הקיר העונה לשם ג'וקוביץ' בכל שובר השוויון. הוא הפסיד בו 7:4, וירד לפיגור 2:1 במערכות. הנחישות של האלוף המכהן עשתה את שלה.

ג'וקוביץ', היום. לא צריך הזדמנויות שבירה כדי לקחת מערכהצילום: ANDREW COULDRIDGE/רויטרס

עד לסוף המערכה הרביעית, שעתיים ו-47 דקות, ג'וקוביץ' לא השיג אפילו הזדמנות שבירה אחת במשחק כולו. אחרי שפדרר הציל את נקודת השבירה עם ראלי מושלם של 35 חבטות, את השנייה כבר לא הצליח להציל. לצערו של ג'וקוביץ', זה היה כשכבר נקלע לפיגור 5:2 ושתי שבירות. כשפדרר נשאל טרם המשחק האם הוא עומד להתאמן באופן אחר לקראתו, השיב בשלילה. "זה כמו בבית הספר - ביום המבחן אתה לא הולך לקרוא ספרים, לא יהיה לך זמן בכל מקרה". כשהצליח להשתמש בידע הבלתי נגמר שלו, בארסנל המגוון שלו, הוא באמת עשה לג'וקוביץ' בית ספר. זה קרה מספיק פעמים במערכה הרביעית כדי שינצח 4:6 וישלח את המשחק למערכה חמישית ומכרעת.

רגע לפני תחילת ווימבלדון, השתתף פדרר בראיון "73 שאלות" של מגזין ווג. כשנשאל "כף יד או גב יד?", התמהמה רק מעט לפני שהשיב "כף יד". המשחק הערב הראה למה, וביתר שאת במערכה החמישית - ג'וקוביץ' שיחק לו על הבק-האנד, וכשהעייפות התחילה לתת את אותותיה זה גם הפך אפקטיבי. אחרי שנגרר רוב המשחק, ג'וקוביץ' עבר להכתיב את הקצב במשך רוב המערכה. אחרי חמש הזדמנויות שבירה, ג'וקוביץ' הצליח לנצל אותה, ועלה ליתרון 2:4.

רוג'ר פדרר. הכתיב את הקצב ברוב המשחקצילום: Ben Curtis/אי־פי

אבל פדרר חפר הכי עמוק שאפשר כדי לגייס עוד אנרגיות, והטעויות החלו ליפול לא רק בצד שלו. הוא הצליח לשבור את ג'וקוביץ' מיד בחזרה ולבטל את היתרון שלו, מעמיד את הקהל על הרגליים. כל שחקן עשה כל מה שהוא יכול כדי לשרוד במותחן הזה - הרגליים נראו עייפות, שיקול הדעת לעתים היה מוטעה, אבל הם נאחזו בהגשות שלהם - ובמשחק - בשיניים.

הראשון למצמץ היה דווקא ג'וקוביץ'. יותר נכון - הראשון לשבור שוויון היה פדרר. בשוויון 7:7 במשחקונים, וכשהוא ביתרון 30:40, שיגר ווינר אלכסוני מדהים לעבר הסרבי שעלה לרשת, והותיר אותו חסר אונים. המומנטום היה אצלו, והוא כבר השיג שתי נקודות אליפות - אבל שגה פעמיים. בהזדמנות הבאה, ג'וקוביץ' שבר אותו. במשך דקות ארוכות, שני השחקנים המשיכו להחזיק בהגשות.

ג'וקוביץ' (מימין) ופדרר. שני המדורגים הבכירים בטורניר הגיעו לרגע השיאצילום: ANDREW COULDRIDGE/רויטרס

בשוויון 11:11, רגע לפני שהולכים בפעם הראשונה בטורניר הגברים בתולדות ווימבלדון לשובר שוויון במערכה החמישית, הגיע עוד משחקון מחשמל. רוג'ר פדרר, האיש שנאמר עליו כי הוא כבר לא מסוגל לשרוד משחקים של חמש מערכות, טיפס חזרה מ-40:0 לשוויון, והשיג נקודת שבירה, שג'וקוביץ' הציל. הוא השיג עוד אחת, ושוב ג'וקוביץ' הציל. בסוף הסרבי שוב עמד בלחץ, ושמר על ההגשות. בעזרת משחקון הגשה מושלם שכלל שלוש עליות לרשת ואייס, פדרר שלח את המשחק לשובר שוויון מכריע. דרמטי מזה לא יכול להיות.

גם בשובר השוויון השלישי, ג'וקוביץ' היה הראשון לפתוח פער, ולעלות ל-1:4. כל מה שהוא היה צריך זה טעות אחת של פדרר. שיאן הזכיות בווימבלדון עשה הכל כדי לחזור, אבל מול שלוש נקודות משחק של ג'וקוביץ' לא היה לו סיכוי. עם 3:7, הוא הפך לאלוף ווימבלדון בפעם השנייה ברציפות. אפילו לא היה לו כוח לחגוג. הוא ניגש לרשת לחבק את פדרר, התיישב על הדשא בווימבלדון, וטעם אותו. אין מתוק מזה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ