טור דה פראנס: פורט שרד את "החתונה האדומה" שלו. אימפי עשה אפילו יותר

בעבר סומן פורט כאחד המועמדים לניצחון בטור. הפעם, אחרי שנתיים רצופות בהן התרסק ופרש, ביקש קודם כל דבר אחד: לעבור את הקטע התשיעי המקולל. אימפי בן ה-34 אמנם זכה בקטע, אך אולי פורט היה המנצח האמיתי ■ ואן פלויטן שוב זכתה בג'ירו רוסה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ריצ'י פורט, בהצגת הקבוצות לפני תחילת הטור. שרד את הקטע התשיעי
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בשנתיים האחרונות, לריצ'י פורט היה יותר מדי זמן פנוי בקיץ. אם ניצל אותו כדי להשלים את החסר ב"משחקי הכס", הוא ודאי הנהן בהבנה בכל עונה שהגיעה לפרק התשיעי – זה שבאופן מסורתי אינו מסתיים בלי שדם יישפך ודמויות ראשיות ימותו, יחד עם חלומותיהן. הרי לפורט יש מקבילה משלו לפרקים הללו: הקטע התשיעי בטור דה פראנס.

שנה אחרי שנה הגיע פורט לטור כאחד המועמדים לניצחון. שנה אחרי שנה עבר ממצב מאונך למאוזן עוד לפני אמצע הדרך. בשני המקרים, הקטע התשיעי סימל את סוף דרכו: ב-2017 שבר את עצם הבריח ומרפק בהתרסקות לתוך סלע בעת ירידה. ב-2018 נגרם לו סדק בעצם הבריח. "אני מרגיש שלטור יש חוב כלפיי", הוא אמר ל"אקזמינר" לפני תחילת המירוץ השנה.

יותר מכל, לפורט יש חוב כלפי עצמו. ובגיל 34, הוא יודע כי אין לו הרבה זמן להחזירו. כרוכב סקיי הוא סייע לבראד וויגינס ולכריס פרום לזכות בטור, בטרם עזב ב-2016 כדי להפוך לאלוף בעצמו. ייתכן שיש לו כל מה שנדרש, ייתכן שלא. מה שבוודאי אין לו זה מזל. אפילו התוצאה הטובה ביותר שלו – מקום חמישי לפני שלוש שנים – הותירה טעם חמוץ. מי יודע מה יכול היה להשיג אלמלא ההתרסקות בוונטו, זו שגם אילצה את פרום לרוץ במעלה ההר.

השנה, שמו של פורט צוין ברשימת הפייבוריטים בעיקר בגלל הכרה ביכולתו כשהוא בשיאו, ופחות בזכות כושרו. בין פציעה למחלה, העונה שלו התנהלה בעצלתיים. בניסיון להתחדד, התאמן בגבהים יותר מאי פעם. "עליי להודות שלא היתה לי את העונה שרציתי, כך שלהגיע לטור עם הרבה פחות לחץ מבשנים האחרונות זה לא דבר רע", אמר, "השנה איני בין הפייבוריטים הגדולים. מפני שהעונה שלי הופרעה כל כך, נראה שכולם שכחו שאני קיים. וזה בסדר עבורי".

טרק-סגאפרדו, הקבוצה אליה הגיע העונה אחרי שלוש שנים ב-BMC, סבורה שהוא שווה יותר מכך. לראייה, היא השאירה בבית את הספרינטר ג'ון דגנקולב כדי לבנות סביב פורט סגל שמיועד לסייע לו. בשמונת הקטעים הראשונים הוא לא הבריק, ובעיקר שמר על קשר עין עם החבורה המובילה. בעודו מביע רצון להגיע לפודיום בפריז, הזכיר שמשימה בסיסית יותר אינה מובטחת: להגיע לפריז. או לקטע העשירי. "נדמה שבכל שנה קורה לי משהו יוצא דופן בטור", ציין, "כך שיהיה פשוט נחמד לחוות מירוץ רגיל ולהראות ממה אני עשוי. אני לא רוצה עוד אוגוסט במיטה. אני פשוט רוצה להגיע לפריז בחתיכה אחת. יהיה נחמד לעבור את הקטע התשיעי".

החל מהיום (ראשון), אלסנדרו די מארקי יודע כיצד הוא מרגיש. העליות והירידות הבלתי נגמרות של היומיים האחרונים כאילו מאפיינות את המירוץ של האיטלקי: בקטע השמיני הוא היה חלק מקבוצת הבריחה, והרוכב האחרון שתומאס דה גנט השאיר מאחור בדרך לניצחונו. בקטע התשיעי, לא הגיע אפילו לקילומטר העשירי. התרסקות הותירה את די מארקי שרוע על הכביש, בטרם פונה לבית חולים. הרחק מהאקשן. הרחק מדאריל אימפי הדרום אפריקאי (מיצ'לטון-סקוט), שהיה חלק מקבוצת בריחה בת 15 רוכבים – והיחיד ממנה שחייך בסיום, אחרי שהקדים את טיס בנוט בספרינט האחרון וניצח בקטע אישי ראשון בטור. "זה משהו שממש היה חסר לי בטור", אמר אימפי, "הייתי בכמה וכמה קבוצות בריחה, ולעשות את זה סוף סוף זה חלום שמתגשם".

הרחק מאחוריו, התנהל המירוץ האחר – זה על החולצה הצהובה. או יותר נכון, התגלגל בשלווה. ז'וליאן אלאפיליפ, הצרפתי הראשון מזה שמונה שנים שלובש צהוב ביום הבסטיליה, שמר על ההובלה מבלי שיאתגרו אותו. גם על הפערים בין הרוכבים המובילים איש כמעט לא ערער – למעט ניסיון בריחה של רומן בארדה ואחד, ריצ'י פורט. הבריחה אמנם לא הצליחה, אבל פורט בכל זאת יכול להיות מעודד. הוא שרד את הקטע התשיעי, וזה לא מובן מאליו. רק תשאלו את די מארקי.

צמרת הקטע התשיעי (סנט אטיין - בריוד, 170.5 ק"מ):
1. דאריל אימפי (דרום אפריקה, מיצ'לטון-סקוט) 4:03:12 שעות
2. טיס בנוט (בלגיה, לוטו-סודל) זמן זהה
3. יאן טרטניק (סלובניה, בחריין-מרידה) + 10 שניות
4. אוליבר נייסן (בלגיה, AG2R לה מונדיאל) + 10 שניות
5. יאספר סטויבן (בלגיה, טרק-סגאפרדו) + 10 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:
1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) 38:37:36 שעות
2. ג'וליו צ'יקונה (איטליה, טרק-סגאפרדו) +  23 שניות
3. טיבו פינו (צרפת, גרופאמה) + 53 שניות
4. ג'ורג' בנט (ניו זילנד, יומבו-ויסמה) + 70 שניות
5. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 72 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
מלך ההרים (החולצה המנוקדת): טים וולנס (בלגיה, לוטו-סודל)
הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): ג'וליו צ'יקונה (איטליה, טרק-סגאפרדו)

ואן פלויטן הרבה לפני כולן

במקביל למירוץ האופניים הגדול בעולם, הסתיים היום באיטליה מירוץ הקטעים הגדול ביותר לנשים, הג'ירו רוסה באיטליה. אנמיק ואן פלויטן ההולנדית זכתה בתואר שנה שנייה ברציפות, כשהיא מסיימת את עשרת הקטעים ביתרון של 3:45 דקות על אנה ואן דר ברחן, בת ארצה, וזוכה גם בחולצות של מלכת הספרינטרים ומלכת ההרים. עומר שפירא, אלופת ישראל, סיימה במקום ה-21.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ