טור דה פראנס: כשהדבוקה התפצלה, התממש הסיוט של הכוכבים

פינו, פוגלסנג, אוראן ולאנדה היו מנפגעי ההתפתחויות המפתיעות בקטע העשירי, בעקבותיו עלה תומאס למקום השני אחרי אלאפיליפ. ואן ארט בן ה-24 ניצח בקטע ראשון בקריירה: "גדול יותר מכל דבר אחר"

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ואוט ואן ארט
אמיר ענבר
אמיר ענבר

ביום חמישי יחלו מה שאמורים להיות ארבעה ימים קריטיים עבור המתמודדים על החולצה הצהובה בטור דה פראנס. קטע הררי, שאחריו מירוץ נגד השעון, שאחריו עוד טיפוסים, שאחריהם עוד הרים. אלו הימים שכולם חושבים עליהם כשמתפרסם מסלול המירוץ. איש מלבד המאיצים לא מהרהר פעמיים על קטעים כמו העשירי, שזועק לסיום שכולו ספרינטרים. עד שבמהלכו, לפתע, כמה מהרוכבים המובילים נותרים מאחור.

מה שקרה היום (שני) לטיבו פינו, יקוב פוגלסנג, ריגוברטו אוראן וריצ'י פורט, בין השאר, יגרום להם נזק בזמנים ובשרירים. כ-35 קילומטרים לסיום, בין היוזמה של קבוצות כמו איניוס ורוחות הצד, התפצלה בפתאומיות הדבוקה שהיתה שלווה עד אז. שלווה כבר לא תהיה עוד מנת חלקם של הרוכבים הבולטים שנשארו מאחור ונאלצו להשקיע אנרגיה בניסיון לסגור פערים. בסוף, פינו, פוגלסנג, אוראן ושות' נשארו גם בלי האנרגיה וגם בלי עשרות שניות יקרות.

ואוט ואן ארט, הכישרון בן ה-24 של קבוצת יומבו-ויסמה, ניצח בספרינט אל קו הסיום, זוכה בקטע גראנד טור ראשון עשרה ימים לתוך הופעתו הראשונה בגראנד טור. "לנצח את כל הבחורים המהירים בספרינט, אני לא מאמין", אמר, "זה גדול יותר מכל דבר אחר. הרגשתי בעשרת הימים האחרונים כמה גדול המירוץ. לנצח בניסיוני הראשון, וואו".

"וואו", חשבו בוודאי גם גארנט תומאס, אגן ברנאל, אדם ייטס, נאירו קינטאנה וז'וליאן אלאפיליפ – האיש בצהוב – שהתגלגלו אל קו הסיום מיד אחרי המאיצים כאשר כמה מיריביהם הבולטים אינם באזור. פינו ושות' הגיעו רק 100 שניות אחריהם, מתוסכלים ודואגים. זה לא אמור היה לקרות להם. השינויים בדרוגים יעידו שזה קרה. "לא היית מצפה לדבר כזה היום", אמר תומאס, "אבל הם טעו במיקום ואיבדו דקה וחצי. תמיד היינו מרוכזים ומוכנים להכל".

המדורגים שני, שלישי ורביעי ערב הקטע – ג'וליו צ'יקונה, פינו וג'ורג' בנט – היו כולם מנפגעי הפיצול. התפוגגותם קידמה את תומאס וברנאל, ששומרים על מרחק של 72 ו-76 שניות מאלאפיליפ, בהתאמה, אך עלו למקומות 3-2. בדרך, הקולומביאני אף לקח מידיו של צ'יקונה את החולצה הלבנה של הרוכב המצטיין. פינו, המאוכזב הגדול ביותר, הידרדר מהמקום השלישי ל-11, כשהוא רחוק 2:33 דקות מבן ארצו והחולצה הצהובה. הגוף אולי יזכה מחר לשלווה יחסית, ביום המנוחה הראשון. הראש לא.

צמרת הקטע העשירי (סן פלור - אלבי, 217.5 ק"מ):

1. ואוט ואן ארט (בלגיה, יומבו-ויסמה) 4:49:39 שעות

2. אליה ויביאני (איטליה, דוסוננק-קוויק סטפ) זמן זהה

3. קיילב יואן (אוסטרליה, לוטו-סודל) זמן זהה

4. מייקל מת'יוס (אוסטרליה, סאנווב) זמן זהה

5. פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה) זמן זהה

צמרת הדרוג המצטבר:

1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) 43:27:15 שעות

2. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 72 שניות

3. אגן ברנאל (קולומביה, איניוס) + 76 שניות

4. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבו-ויסמה) + 87 שניות

5. עמנואל בוכמן (גרמניה, בורה-הנסגרוהה) + 105 שניות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)

מלך ההרים (החולצה המנוקדת): טים וולנס (בלגיה, לוטו-סודל)

הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): אגן ברנאל (קולומביה, איניוס)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ