טור דה פראנס: בפסגה המפחידה ביותר השנה, אפילו האלוף נשבר

טיבו פינו הגיע ראשון לפסגת הר הטורמאלה המיתולוגי כדי לנצח בקטע ה-14. ז'וליאן אלאפיליפ המשיך להפתיע גם את עצמו כשסיים שני והגדיל ל-2:02 דקות את יתרונו על פני גארנט תומאס, שנותר מאחור

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טור דה פראנס, קטע 14
אמיר ענבר

במצב רגיל, כל העיניים ועדשות המצלמות כבר היו מכוונות היום (שבת) לקבוצת איניוס ולרוכבים שלה. לגארנט תומאס, לאגן ברנאל, לטקטיקה הקבוצתית, לשאלה אם האלוף כבר עשה מספיק כדי שבאיניוס ישימו את כל הביצים בסל שלו במקום להמשיך לתמוך במקביל בו ובברנאל בטור הזה. במצב רגיל, החידה העיקרית בהרים היתה אם מישהו מהיריבים הטבעיים של תומאס מסוגל לעשות משהו שיאיים עליו ועל הצוות המסייע שלו. רק שאין שום דבר רגיל במה שעושה ז'וליאן אלאפיליפ במירוץ השנה, ובמה שעשה היום (שבת) בטורמאלה – אפילו לתומאס.

אלאפיליפ טוען כי אין לו אשליות בנוגע לפריז. "אני פשוט רוצה ליהנות, להיות מקדימה זמן רב ככל שניתן. להפתיע את עצמי ולהגיע רחוק ככל הניתן עם החולצה הצהובה", אומר הצרפתי הראשון מאז 2011 שהגיע לקטעי ההרים כשהוא לובש צהוב. בניגוד לרוכבים אחרים, אין סביבו קבוצת מטפסים שנועדה לסייע לו. המטפס הבולט של קבוצתו דוסוננק-קוויק סטפ הוא אנריק מאס, כישרון צעיר ובעל שאיפות משלו בדרוג המצטבר.

רק שהיום, ככל שהרוכבים התקדמו במעלה הטורמאלה שהמתין להם בשלהי הקטע ה-14, מאס כבר לא היה חלק מהחבורה המובילה. כך גם רומן בארדה, אדם ייטס, נאירו קינטאנה וריצ'י פורט, שנותרו מאחור בשלב זה או אחר. אלאפיליפ, לעומתם, עדיין היה שם. הוא היה שם גם בקילומטר האחרון, כשהחבורה המובילה התפוררה. הוא היה שם גם כשתומאס נסדק ולא עמד עוד בקצב.

באיניוס מדגישים כי למרות שהוא לובש צהוב, הם עדיין לא סימנו את אלאפיליפ כמטרה. "אנחנו לא מתחרים נגדו, אנו מתחרים נגד עצמנו", אמר המנהל המקצועי ניקולס פורטל, "אם נעשה משהו, זה לא כדי לדחוק מישהו לאחור, אלא בגלל שאנחנו חושבים שזה נכון עבור הבחורים שלנו. אנחנו רוצים להקשות, ומי שיישאר מאחור יישאר מאחור. אנחנו פשוט צריכים להתרכז בעצמנו". אחרי מה שקרה היום, הם יצטרכו להתרכז בתומאס. בשאלה מה קרה לו, ובעיקר מה יקרה לו.

טיבו פינו חוצה את קו הסיום ראשון, היום צילום: AFP

זו היתה הפעם ה-87 שבטור טיפסו בטורמאלה המיתולוגי, אבל רק הפעם השלישית שסיימו קטע בפסגתו. והראשונים להגיע אליה, לשמחת הקהל המקומי – לרבות הצופה עמנואל מקרון – היו צמד צרפתים. טיבו פינו ניצח בקטע, השלישי שלו בקריירה והראשון מאז 2015, כדי להתקדם למקום השישי בדרוג המצטבר, מרחק 3:12 דקות מהמוביל. אלאפיליפ סיים שני, 30 שניות לפני תומאס. יחד עם הבונוס על המיקום בקטע, הוא הגדיל את יתרונו על האלוף בדרוג ב-36 שניות, ל-2:02 דקות, כשקוריסוויק במרחק של 14 שניות נוספות.

עד כמה ההצלחה של אלאפיליפ מרשימה? מספיק כדי להרים כמה גבות ולהעלות ספקולציות על משפרי ביצועים אסורים. "אני לא כאן כדי להשיב לחשדות", הוא אמר השבוע, "אני הראשון שמופתע. להיות במקום הראשון תמיד גורם לאנשים לדבר. אם הייתי אחרון, לא הייתי מתמודד עם השאלות הללו. אני פשוט כאן כדי לרכוב". גם בפירנאים הוא עושה זאת טוב יותר מכולם, אפילו מאלוף הטור דה פראנס.

צמרת הקטע ה-14 (טארבה – טורמאלה, 110 ק"מ):
1. טיבו פינו (צרפת, גרופאמה) 3:10:20 שעות
2. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) + 6 שניות
3. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבה-ויסמה) + 6 שניות
4. עמנואל בוכמן (גרמניה, בורה-הנסגרוהה) + 8 שניות
5. אגן ברנאל (קולומביה, איניוס) + 8 שניות

ז'וליאן אלאפיליפ (עם החולצה הצהובה), היום בטור. ממשיך לשמור על המקום הראשון הכלליצילום: Christophe Ena/אי־פי

צמרת הדרוג המצטבר:
1. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) 56:11:02 שעות
2. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 2:02 דקות
3. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבו-ויסמה) + 2:14 דקות
4. אגן ברנאל (קולומביה, איניוס) + 3:00 דקות
5. עמנואל בוכמן (גרמניה, בורה-הנסגרוהה) + 3:12 דקות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)
מלך ההרים (החולצה המנוקדת): טים וולנס (בלגיה, לוטו-סודל)
הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): אגן ברנאל (קולומביה, איניוס)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ