שבוע בלעדיו הספיק: לונה צ'מטאי סלפטר שברה את שיא ישראל ב-5,000 מטר

לאחר שסלמאוויט באיולין קבעה שיא ישראל בשבוע שעבר, צ'מטאי סלפטר עצרה את השעון על 14:59.02 דקות בתחרות ליגת היהלום בלונדון, והפכה לישראלית הראשונה שיורדת מ-15 דקות בריצת 5,000 מטר

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לונה צ'מטאי סלפטר. החזירה אליה את תואר השיאנית של ישראל
לונה צ'מטאי סלפטר. החזירה אליה את תואר השיאנית של ישראלצילום: Martin Meissner / אי־פי
איתמר קציר
איתמר קציר

במשך שבוע אחד, שיא ישראל בריצת 5,000 מטר לא היה של לונה צ'מטאי סלפטר. שיאנית ישראל במרתון, חצי מרתון ו-10,000 מטר החזיקה בשיא ישראל במשך שנה שלמה, עד שסלמאוויט באוילין, אשתו של מארו טפרי שקיבלה השנה אזרחות ישראלית וחניכתו של דן סלפטר, בן זוגה של צ'מטאי, שברה אותו והעמידה אותו על 15:08.39 דקות. הערב (ראשון), בתחרות ליגת היהלום בלונדון, היא ניפצה אותו בחזרה, הופכת לישראלית הראשונה שיורדת מ-15 דקות בריצה זו.

צ'מטאי סלפטר אמנם סיימה רק במקום ה-14 בריצה, אבל זו היתה ריצה איכותית במיוחד. היא קבעה תוצאה של 14:59.02 דקות, שיפור של כ-18 שניות לשיאה האישי ויותר מ-9 שניות לשיאה בן השבוע של באיולין. בתחרות זכתה הלן אובירי הקנייתית, עם תוצאת השנה בעולם - 14:20.36 דקות - המהווה שיא תחרות במפגש ליגת היהלום בלונדון, ורחוקה תשע שניות משיא העולם של טירונש דיבאבה מ-2004. בעשירייה הראשונה נמצאות לא פחות משמונה רצות קנייתיות.

התוצאה מקנה לצ'מטאי סלפטר את הקריטריון האולימפי לטוקיו, אך סביר מאוד שאלופת אירופה ב-10,000 והשיאנית הטרייה ב-5,000 לא תתחרה באף אחד מהמרוצים הללו באולימפיאדה. היא בונה על המרתון בטוקיו, מפני שתנאי החום והלחות עשויים לסייע לה להשיג תוצאה טובה מזו של מתחרותיה. היות שההכנה למרתון היא שונה, סלפטר צפויה להתמקד רק בו.

תגובות