טור דה פראנס: אגן ברנאל הבטיח זכייתו במירוץ, הזוכה הצעיר זה 110 שנה

הטור הטוב ביותר בשנים האחרונות יגיע לסיומו מחר, והרוכב בן ה-22 יהפוך לקולומביאני הראשון בהיסטוריה שזוכה בו. עם ביצועים כה מרשימים, ייתכן מאוד שזו רק ההתחלה בדרך לקריירה מרשימה על המסלול. לכריס פרום לא נותר אלא להריע, הצרפתים נשארו שבורי לב. ניבאלי ניצח בקטע ה-20

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אגן ברנאל חוגג על קו הסיום, היום. הפך לקולומביאני הראשון בהיסטוריה שזוכה בטור
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כריס פרום חזר להתאמן בימים האחרונים, כשהוא יושב על אופניים נייחים ומדווש באמצעות רגל אחת. בטור דה פראנס של 2019, כל מה שהאלוף לשעבר יכול היה לעשות זה להריע לאגן ברנאל. וכלל לא בטוח שבשנה הבאה ובאלו שאחריה, כשפרום יחזור להתחרות בצרפת, זה יהיה אחרת. הכישרון של ברנאל כה נדיר, ביצועיו בטור הזה היו כה מרשימים. מחר (ראשון) ידווש הקולומביאני אל קו הסיום בפריז כדי להשלים את זכייתו הראשונה בטור, הופך בגיל 22 לאלוף הצעיר ביותר זה 110 שנים.

ליתר בדיוק, בגיל 22 ו-196 ימים – מה שיציב אותו שלישי ברשימת האלופים הצעירים בהיסטוריה של הטור. ואלו שמקדימים אותו שייכים לעידן אחר לחלוטין. הנרי קורנה היה בן 19 כשהוכתר לאלוף ב-1904, בטור השני. פרנסואה פאבר עשה זאת בגיל 22 ו-187 ימים, אי שם ב-1909. יותר ממאה שנה מאוחר יותר, רוכבים בגיל הזה לא אמורים לזכות בטור, אך מוסכמות כאלו לא רלוונטיות לברנאל. בהופעתו השנייה בלבד בגראנד טור, בהופעתו השנייה בלבד בטור דה פראנס, הוא כבר אלוף המירוץ החשוב מכולם ואלוף הטור הראשון בהיסטוריה של מעצמת הרכיבה קולומביה. וגם, כמה הולם, הזוכה בחולצה הלבנה. הרוכב הצעיר ביותר שיגיע מחר לפריז הוא גם הצעיר המצטיין.

"כן, הוא בן 22, אבל בוגר מעבר לשנותיו", אומר לוקו רואו, חברו לקבוצת איניוס, שסייע לו בכבישים בשבועות האחרונים עד שנפסל בתום הקטע ה-18, "אגן מנהיג טבעי, מסוג הבחורים שלמענם ארכוב לתוך קיר ואהיה מחויב. זו כמו הפעם הראשונה שעבדתי עם פרומי. נדהמתי ממנטליות השור שלו. הם יושבים באוטובוס ופשוט רוצים לצאת ולקרוע את הרגליים מאנשים. לאגן יש את זה".

ובשלושת השבועות האחרונים, הוא הדגים זאת פעם אחר פעם. עבור הטהרנים, זכייתו של ברנאל בטור נעשתה באופן "הולם". הוא שמר על עצמו במישור, מזער נזקים נגד השעון – תחום בו הוא לא רע, אך נופל מרוכבים כמו ז'וליאן אלאפיליפ וגארנט תומאס – והכריע את המירוץ בהרים, בהם שוב ושוב ריסק את יריביו. רק טיבו פינו היה מסוגל להתחרות עמו שם, עד שנאלץ לפרוש במהלך הקטע ה-19 אתמול. בטור שמציין 50 שנה לניצחונו הראשון של אדי "הקניבל" מרקס, בצרפת יכולים לספר על אוכל אדם חדש. כזה שרק התחיל לבלוס.

"אני כמעט חש צער עבור הרוכבים האחרים בגראנד טורים, בגלל שהם עדים לתחילתו של עידן ברנאל", אמר החודש ג'אני סאביו, המנהל הוותיק שהביא אותו לאירופה לפני שלוש שנים וחצי, "לסייקלינג ניוז", "ברנאל רק ישתפר וישתפר. הוא כבר הגיע לבגרות פיזית ומנטלית מעבר לשנותיו. מעולם לא פגשתי רוכב כזה ב-25 שנותיי בספורט".

אחרי הפריצה שהקנתה לו אתמול את החולצה הצהובה, היה נדמה כי הקטע ה-20 היום (שבת), והאחרון באלפים, הפך כמעט לפורמלי. גם בגלל היתרון הברור של ברנאל בהרים על אלאפיליפ, שהחל את הקטע בפיגור של 45 שניות. גם בגלל שהשלישי בדרוג, חברו לקבוצה והאלוף תומאס, הצהיר כי המטרה המשותפת היא להביא את ברנאל לפריז בצהוב. וגם בגלל שהמפולות שגרמו לקטיעת הקטע ה-19 אתמול גררו קיצור משמעותי בקטע ה-20 עוד בטרם החל: 59.5 קילומטרים במקום 130, וביטול של שני טיפוסים. תזכורת לכך שלא כל דבר מתכננים מראש.

הרי אלמלא הפציעה של פרום לפני חודש וחצי, ברנאל היה מגיע לטור הזה כעוד אחד מהפועלים שלו ושל תומאס. חמשת התארים המשותפים של הבריטים היו מקנים להם עדיפות על הקולומביאני חסר הניסיון, שבשנתו השנייה בדרג הבכיר אמור היה להתחרות במאי על התואר בג'ירו ד'איטליה, אך שבר את עצם הבריח לפני המירוץ. שניים-שלושה כוכבים אמנם הסתדרו לו בשמים, אך את האחרים ברנאל הזיז בעצמו.

הטור הטוב ביותר בשנים האחרונות הושלם היום עם טיפוס אחרון בו השאלה העיקרית היתה מי יצטרף לאלוף על הפודיום. עבור הצרפתים, מירוץ מלא תקווה הסתיים בשברון לב מוחלט כשאחרי פרישתו של פינו אתמול, נשבר היום אלאפיליפ באופן סופי. אחרי שאיבד אתמול את המקום הראשון, הידרדר היום הצרפתי עד למקום החמישי. הטור שלו יסתיים בתחושה חמוצה, שלא בצדק: הוא עשה מעל ומעבר למה שציפו, מעל ומעבר למה שחשב שהוא מסוגל בעצמו, בעודו מחזיק בחולצה הצהובה במשך 14 ימים. אם יבחר לשנות כיוון בקריירה, לשפר את יכולות הטיפוס, אולי עוד יהפוך לאלוף שצרפת מחכה לו מאז 1985. בינתיים, תתנחם המדינה בכך שגם יורשו של אלאפיליפ כמלך ההרים הוא צרפתי: רומן בארדה.

רוכבי הטור, היום. התחרות תסתיים מחר, אבל זהות האלוף הוכרעה כבר היוםצילום: AFP

תומאס עקף את אלאפיליפ ויסיים שני בדרוג, מגבה את זכייתו אשתקד בהופעה טובה חרף הכנה מוגבלת בגלל התאונה בשווייץ וכמה התרסקויות בצרפת. סטיבן קרויסוויק ההולנדי יסיים שלישי, מגיע לראשונהלפודיום של גראנד טור אחרי שאשתקד דורג חמישי בצרפת ורביעי בוואלטה א'אספניה. פטר סגאן ישלים את זכייתו השביעית בחולצה הירוקה, הופך לשיאן כל הזמנים ומשאיר מאחור את אריק זאבל. וגם וינצ'נזו ניבאלי לא ייצא בידיים ריקות: הפריצה שלו היום בקילומטרים האחרונים הקנתה לו את הניצחון שחיפש לאורך כל הטור. שנה אחרי שנפצע ופרש מהמירוץ בגלל נפילה שנגרמה כתוצאה מצופה, ממהדורת 2019 בכל זאת יהיו לו זיכרונות טובים יותר. גם אם לא כמו של האלוף החדש.

רוכבים בגילו של ברנאל אמנם לא אמורים לזכות בגראנד טורים, אך יש חריגים לכלל הזה: הגדולים ביותר. פליצ'ה גימונדי זכה בטור הראשון שלו בגיל 22. ז'אק אנקטיל עשה זאת בהיותו בן 23, גיל בו לורן פיניון כבר ספר שתי זכיות. מרקס וג'ינו ברטאלי זכו בראשון שלהם בגיל 24, כמו גם אלברטו קונטאדור. ברנאל רק התחיל את מסעו לעבר הרשימה הזו. לנוכח מה שהראה עד כה, לא ייקח לו הרבה זמן לדווש אליה.   

צמרת הקטע ה-20 (אלברוויל – ואל טורנס, 59.5 ק"מ):

1. וינצ'נזו ניבאלי (איטליה, בחריין-מרידה) 1:51:53 שעות
2. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 10 שניות
3. מיקל לאנדה (ספרד, מוביסטאר) + 14 שניות
4. אגן ברנאל (קולומביה, איניוס) + 17 שניות
5. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 17 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. אגן ברנאל (קולומביה, איניוס) 79:52:52 שעות
2. גארנט תומאס (בריטניה, איניוס) + 1:11 דקות
3. סטיבן קרויסוויק (הולנד, יומבו-ויסמה) + 1:31 דקות
4. עמנואל בוכמן (גרמניה, בורה-הנסגרוהה) + 1:56 דקות
5. ז'וליאן אלאפיליפ (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) + 3:45 דקות

מלך המאיצים (החולצה הירוקה): פטר סגאן (סלובקיה, בורה-הנסגרוהה)

מלך ההרים (החולצה המנוקדת): רומן בארדה (צרפת, AG2R לה מונדיאל)

הצעיר המצטיין (החולצה הלבנה): אגן ברנאל (קולומביה, איניוס)

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ