הטרגדיה של "עתיד הרכיבה של בלגיה" השאירה את עולם האופניים בהלם

במהלך הקטע השלישי של הטור בפולין, ביורג לאמברכט נפל על הכביש ומת זמן קצר לאחר מכן. הטרגדיה השאירה את עולם הרכיבה המום ועם תחושת החמצה בעקבות מותו של מי שרבים האמינו שיהפוך לאלוף הגראנד טור הבלגי הבא

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביורג לאמברכט היה ההבטחה הגדולה של עולם הרכיבה הבלגי. אתמול הוא מצא את מותו בטור של פולין
אמיר ענבר

בגיל 22, ביורג לאמברכט לא מיהר לשום מקום. הוא אמנם חלם לזכות בטור דה פראנס, כמו כל רוכב, אך היה לו ברור שזה לא רלוונטי בקרוב. בריאיון שהעניק באפריל השנה ל"וילדפריטס" מיפה הבלגי את המשך הקריירה שלו. "מאמני ואני תמיד הסכמנו שלהתמודד על מיקום בדרוג המצטבר בגראנד טורים לא יהיה אפשרי עד שאהיה בן 27", הסביר, "נראה היכן אהיה בגיל 26-25. אם אתרכז בדיאטה שלי ואתאמן לטיפוסים ארוכים אז הרבה דברים יתאפשרו בעתיד. אעשה צעד-צעד. אני מעדיף להתפתח באופן הדרגתי במקום להגיע לצמרת מיד. זה משתלם בטווח הארוך".

רק שללאמברכט כבר לא יהיה טווח ארוך. ביום שני, ארבעה חודשים אחרי הריאיון הזה, הוא נפל על הכביש בזמן הקטע השלישי בטור של פולין. איתו התרסקו כל החלומות והתוכניות שבנה. דיווחים ראשונים נפוצו בעת ששאר הרוכבים הגיעו לקו הסיום. תוך זמן קצר, הם הפכו לרשמיים: לאמברכט מת.

דקת דומיה בפתיחת הקטע ה-4 בטור בפולין

איש לא יודע מה קרה לו כ-30 קילומטרים מתחילת הקטע. זה היה מסלול מישורי וכביש רחב, גם אם הושפע מגשם. יש דיווח לפיו נראה מרים את ידו ומבקש לדבר עם מנהל מקצועי בקבוצתו לוטו-סודל מעט לפני שנפל, אך לא ברור אם זה רלוונטי. "היה לו רגע של היסוס והטרגדיה אירעה", סיפר מנהל המירוץ, צ'סלאב לאנג.

בעוד הצוות הרפואי ממהר ללאמברכט, המשיכה הדבוקה הלאה. "לנוכח כל האנשים שעצרו, הבנתי שהמצב רע", אמר בריאן הולם, מנהל מקצועי בקבוצת דוסוננק-קוויק סטפ, ל"סייקלינג ניוז". הרופא הראשי של המירוץ, רישרד ויסנייבסקי, סיפר שלבו של הרוכב הפסיק לפעום. הוא עבר החייאה, אבל מצבו היה כל כך חמור שלא ניתן היה להעלותו לאמבולנס מיד. רק לאחר המשך טיפול הובהל לבית החולים. את הניתוח לא שרד.

ז'יל וואלאיס, חברו לקבוצה של לאמברכט, מתקשה לעצור את הדמעות לפני הזנקת הקטע הרביעי בטור של פוליןצילום: AFP

בקנסלארה, היישוב בו גדל. התאבלו רבים. המוסך של הוריו היה סגור בכל מקרה לרגל חופשה שנתית. ארנה דה בלרה, ראש העירייה לשעבר וגם רוכב בעברו, סיפר שבאוקטובר האחרון זכו לאמברכט ומשפחתו לקבלת פנים בבית העירייה. "ביורג הצליח, אך משפחתו תמיד נותרה מאוד צנועה ומציאותית", אמר, "הוא היה כישרון עצום, העתיד של הרכיבה הבלגית".

על אף סבלנותו המודגשת, לעתים נדמה היה שכישרונו של לאמברכט מבקש להאיץ בו. בגובה 1.68 מטר ובמשקל שנע סביב 56 ק"ג, היה לו גוף אידאלי לטיפוסים. הוא היה ב-2015 אלוף בלגיה לנוער, ובשנתיים הבאות רכב בקבוצת הפיתוח של לוטו-סודל. בין הישגיו ב-2017 היה המקום השני בטור ל'אבניר, מירוץ הצעירים היוקרתי. רק אחד, מאוד מיוחד, הצליח לגבור עליו: אגן ברנאל, כיום אלוף הטור.

כשקודם ב-2018 ללוטו-סודל והפך למקצוען, ביקשו בקבוצה להנמיך ציפיות. תנו לו זמן, אמרו. "הוא נראה עם הרגליים על הקרקע, לא מוטרד מהלחץ, אבל כעת מתחיל סיפור חדש", הכריז המנהל מארק סרג'נט, "אני שומע הרבה על 'טום בונן הבא' או 'אלוף הגראנד טור הבלגי הבא' כשזה נוגע לכישרונות צעירים, אבל אני מקווה שהתקשורת והעולם לא יצפו לכך ממנו. הקבוצה תיתן לו את כל הזמן שהוא צריך להתפתח ולהתבגר. גם אם יראה ניצוצות, במסגרת התהליך הוא תמיד ייפול ויקום, יחווה רגעים טובים וקשים".

בשנה וחצי שחלפה מאז, ללאמברכט היו בעיקר רגעים טובים. המכשול הגדול בו נתקל היה בכלל ביורוקרטי: כמו כל רוכב, הוא היה צריך לדווח מראש על תנועותיו למקרה שירצו לבצע לו בדיקת פתע לאיתור חומרים אסורים. רק באמצע דצמבר 2017 קיבל את פרטי הכניסה למערכת בה יכול היה לספק את המידע. כעבור חודש טס לטור דאון אנדר באוסטרליה וגילה שלא יורשה להתחרות משום שהחוק מצריך פירוט על מיקומו במשך 42 ימים לפני המירוץ הראשון. "איתי תמיד קורים דברים מיוחדים", צחק, "אומרים שקריירה טובה צריכה להתחיל עם משהו מיוחד, אז הצלחתי".

רוכבי קבוצת לוטו עם סרטים שחורים על ידם ביום שלאחר מותו הטראגי של לאמבארכטצילום: AFP

הנסיעה לאוסטרליה אמנם הסתכמה באימונים במקום מירוץ בכורה במקצוענים, אבל זה רק נדחה במעט. ומאז, לאמברכט לא באמת נראה כרוכב שמחכה למשהו. בעודו לומד כיצד לרכוב בדבוקה, לתפוס מיקום ולהתמודד עם ימים רעים, הוא גם קצר הישגים אשתקד: ניצחון בקטע של הטור של הפיורדים ומקום שני בדרוג המצטבר; בכורה בגראנד טור, כאשר רכב ב-14 בימים הראשונים של הוואלטה א'אספניה; ומקום שני במירוץ עד גיל 23 באליפות העולם. "אני מרוצה מאוד משנתי הראשונה כמקצוען", סיכם, "זו התחלה נפלאה לקריירה".

כל מלה שאמר בשנים הללו מקבלת כעת משמעות אחרת, טרגית. פציעות קשות, וגם מוות במקרים קיצוניים, הם חלק מהווייתם של רוכבים. ועם זאת, איש לא חושב שזה יקרה לו. בין התגובות למותו, בלטה זו של קבוצת מוביסטאר: "לפעמים החיים פשוט לא הוגנים. כל כך צעיר עם כל כך הרבה דברים לעשות".

"לפעמים החיים פשוט לא הוגנים"

וכל כך הרבה דברים שהספיק לעשות. אם עונתו הראשונה סוכמה כהצלחה, השנייה היתה מסחררת. "ביורן צעיר ועדיין יש לו מרווח גדול לשיפור", אמר בתחילת העונה מריו ארטס, מנהל מקצועי בלוטו-סודל. ולאמברכט אכן השתפר. השנה בלט בתחרויות חד-יומיות גדולות, לרבות מקום רביעי בפלש-ואלון, חמישי בברבנטסה פל ושישי באמסטל גולד, והותיר חותם גם במירוצי קטעים. בטור של חבל הבאסקים סיים שני באחד הקטעים, אחרי ז'וליאן אלאפיליפ. "לא ידעתי שאני מסוגל לזה, מתחתי את גבולותיי", הודה. בקריטריום דופינה דורג 12 וזכה בתואר הצעיר המצטיין.

בגיל 22, לאמברכט כבר חיכך מרפקים עם הגדולים. כשהתמודד מול יריבים כמו אלאפיליפ ויקוב פוגלסנג, הגיע למסקנה ששני דברים מבדילים אותם ממנו: ניסיון וכוח. לא סתם מיהרה לוטו-סודל להעניק לו ביוני האחרון חוזה חדש עד 2021. הוא הפתיע את סובביו בביטחון שצבר, בנכונותו להתמודד עם היריבים המנוסים בדבוקה מבלי שקבוצתו תצמיד לו רוכב מסייע. "כמובן שאנו עוזרים לו, אבל הוא לא צריך הרבה חברים לקבוצה סביבו, הוא אפילו לא רוצה בזה", התפעם סרג'נט, "זה מרשים מאוד".

"כרגע חסרה לי רק תוצאה ממש טובה, זו המטרה לעתיד", אמר לאמברכט לאחרונה. בקיץ התאמן בגבהים, ובקרוב אמור היה לנסוע להרים בסיירה נוואדה שבספרד כדי להמשיך לחדד את רגליו לקראת הופעתו השנייה בוואלטה. בין לבין, שאף להופעה מוצלחת בפולין. "אם מצבי יהיה טוב, יש לי סיכוי למקום טוב בדרוג המצטבר, וניצחון בקטע יהיה ממש נחמד", אמר השבוע לקראת הקטע השני, "הכי חשוב בשלושת הקטעים הראשונים זה לא לאבד זמן". עד שתם הקטע השלישי, הוא איבד יותר מכך. הוא איבד הכל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ