בגיל 31, מלך ההרים של המירוץ ניצח בקטע גראנד טור ראשון בקריירה

במשך קטע שלם ניהלו שלושה רוכבים משחק חתול ועכבר בקבוצת הבריחה. ארבע פעמים מצא עצמו אנחל מדראסו מאחור, ארבע פעמים התאושש וחזר. מאות מטרים לסיום, האיש שכבר לא אמור היה להיות בסביבה השתלט על ההובלה - ולאיש מיריביו לא היה מענה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מדראסו חוגג את הניצחון היום. לא היה אמור להיות במעמד הזה
אמיר ענבר
אמיר ענבר

בעוד השמות הגדולים של הוואלטה א'אספניה נמצאים מאחור, במאבק משלהם, כמה מהאנדרדוגים של המירוץ התמודדו היום (רביעי) על רגע תהילה נדיר. במשך קטע שלם ניהלו שלושה רוכבים – כולם מקבוצות דרג המשנה של הענף - משחק חתול ועכבר בקבוצת הבריחה. ארבע פעמים מצא עצמו אנחל מדראסו מאחור, ארבע פעמים התאושש וחזר. מאות מטרים לסיום, האיש שכבר לא אמור היה להיות בסביבה שם קץ למשחק - מדראסו פרץ, ולאיש מיריביו לא היה מענה. בגיל 31, מלך ההרים של המירוץ ניצח בקטע גראנד טור ראשון בקריירה. יטסה בול, חברו לקבוצת בורגוס BH, סיים שני. מעט אחר כך הגיעו הרוכבים המובילים, מביאים איתם סדר חדש לגראנד טור כולו.

בפעם הקודמת שניקולס רוץ' החזיק בחולצה האדומה בוואלטה, זה הסתיים לפני שהספיק לומר "לה רוחה". ב-2013 ניצח האירי בקטע השני כדי לעלות לפסגת הדרוג המצטבר, רק כדי לאבד אותה כעבור יממה כשכריס הורנר בן ה-41 הפך לרוכב המבוגר בהיסטוריה שמנצח בקטע של גראנד טור ולובש את חולצת המוליך. עכשיו, בגיל 35, רוץ' הוא בעצמו בין הווטרנים בוואלטה – כזה שמביט לפעמים בהשתאות בביטחון העצמי של חבריו הצעירים לקבוצת סאנווב.

"חוויתי כל כך הרבה התרסקויות ב-15 השנים האחרונות, שבשלב הזה בקריירה שלי אני יודע כמה קשה הכביש", אמר רוץ' השבוע בריאיון רדיו ב-Off The Ball, "חלק מהבחורים הצעירים הללו לא ממש עברו את החוויות הנוגעות בהתרסקות במהירות גבוהה. הם לא טעמו כאב או פציעה, כך שהם די חסרי פחד".

רוץ' חווה רבים מכל אלה – לרבות בטור דה פראנס השנה, בו הסתפק במקום ה-45 אחרי שעבר התרסקות וגם סבל ממחלה. החוויות שצבר משפיעות לעתים על צורת הרכיבה שלו. הוא נזהר יותר, למשל בשלהי קטעי הספרינט ביומיים האחרונים. "לקראת קו הסיום הייתי כל כך מתוח לגבי תאונה, לפספס פנייה", אמר, "כי ראיתי את זה קורה וכי הייתי במצב הזה. הבנתי שזה שלב בו התרסקות עלולה להוביל לסוף הקריירה שלי. אני עלול לאבד הרבה יותר כתוצאה מהתרסקות מאשר כתוצאה מלחיצה על הבלמים".

ובכל זאת, בימים האחרונים היה לרוץ' דבר נוסף לאבד: החולצה האדומה. בהופעתו ה-22 בגראנד טור הוא זכה להחזיק בחולצת המוליך בפעם השנייה בקריירה. הפעם לבש אותה במשך שלושה ימים. עוד לפני הקטע החמישי היום (שלישי), העריך שהוא יהיה האחרון שלו באדום. "יהיה קשה מאוד לשמור על החולצה", הודה, "אני מצפה לזיקוקים מהרוכבים הקולומביאנים".

ואכן, היה זה קולומביאני שסיפק אותם. שלושה קילומטרים לסיום הקטע – הראשון בוואלטה שנחתם בטיפוס – התקפה של מיגל אנחל לופס פיצלה את הדבוקה במעלה החבלמברה. הפעם רוץ' לא לחץ על הבלמים. מגבלות גופו עשו זאת בשבילו. בעוד הוא נותר מאחור, כמה ממטפסי העל דהרו קדימה. לופס תפס את המקום הרביעי בקטע כדי לחזור לחולצה האדומה, אותה לבש כבר בקטע השני. פרימוז' רוגליץ' התקדם למקום השני ונאירו קינטאנה אל השלישי, כשהם במרחק 14 ו-23 שניות, בהתאמה, מהמוביל החדש/ישן.

רוץ' ירד למקום החמישי, מרחק 57 שניות מהחולצה שעד היום היתה שלו, וספק אם אי פעם תהיה שוב. עם שני קטעים נוספים שיסתיימו בטיפוס ביומיים הבאים, מובטחים זיקוקים נוספים.

צמרת הקטע החמישי (ל'ליאנה-אלטו דה חבלמברה, 170.7 ק"מ):

1. אנחל מדראסו (ספרד, בורגוס)  4:58:31 שעות

2. יטסה בול (הולנד, בורגוס)  + 10 שניות

3. חוסה הראדה (ספרד, קופידיס) + 22 שניות

4. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 47 שניות

5. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 59 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 18:55:21 שעות

2. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) + 14 שניות

3. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 23 שניות

4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 28 שניות

5. ניקולס רוץ' (אירלנד, סאנווב) + 57 שניות

6. ריגוברטו אוראן (קולומביה, EF אדיוקיישן פרסט) + 59 שניות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ