וואלטה א'אספניה: כשאלחנדרו ולוורדה בשטח, כולם צריכים להיות במתח

אחרי שהוגדר על ידי מוביסטאר כמוביל שלה במקום נאירו קינטאנה, גבר הספרדי בן ה-39 על יריביו הגדולים כדי לנצח בקטע השביעי. מיגל אנחל לופס חזר להוביל

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלחנדרו ולוורדה חוצה את קו הסיום, היום
אמיר ענבר

אלחנדרו ולוורדה התחיל את הוואלטה א'אספניה כאשר במוביסטאר מגדירים אותו כסוג של ג'וקר – רוכב שיתחרה בצורה חופשית, יתמודד על ניצחונות בקטעים ויסייע לאחרים. "נאירו (קינטאנה) הוא המוביל, אין ספק לגבי זה", הצהיר ולוורדה בשבת האחרונה, אחרי הקטע השני. אם ההגדרות הללו נשמעות מוכרות, זה בגלל שכך היה גם בתחילת הטור דה פראנס השנה. ובדיוק כמו בטור השנה, תפקידו של ולוורדה השתנה מהר מאוד. כאשר לספרדי בן ה-39 יש חופש, אחרים צריכים להיזהר.

הביצועים של ולוורדה בקטע החמישי – בהם השאיר את קינטאנה מאחור – הספיקו כדי לשנות את דעתה של מוביסטאר. קינטאנה מספר כי באסיפה קבוצתית, המנהל יוזביו אונסואה הודיע כי ולוורדה יהיה המוביל החדש שלה. "זו החלטה שקיבלנו כקבוצה. המוביל הוא ולוורדה ואני ארכוב חופשי יותר", טען הקולומביאני וניסה להסביר זאת כמהלך שפועל לטובתו. כך, לכאורה, הוא יוכל להתאושש בהדרגה מהעייפות המצטברת שלו כתוצאה מההופעה בטור השנה.

איכשהו, העובדה שצבר את אותו קילומטראז' משפיעה על ולוורדה פחות. בקילומטרים האחרונים בקטע השביעי היום (שישי) – השלישי ברציפות שהסתיים בטיפוס -מצא עצמו הספרדי במאבק מרובע על הניצחון מול קינטאנה, פרימוז' רוגליץ' ומיגל אנחל לופס. וכשהגביר קצב במאות המטרים האחרונים, אף אחד משלושת יריביו – הצעירים יותר משמעותית – לא הצליח להדביק אותו. לקראת סוף העשור הרביעי לחייו, הוא השיג את ניצחונו ה-127 בקריירה וה-12 בקטע של הוואלטה כדי לטפס למקום השלישי בדרוג המצטבר. קינטאנה, שההתקפות החוזרות ונשנות שלו בשלהי הקטע לא הצליחו לשבור את יריביו, אבל אולי החלישו אותם לקראת ההתקפה של ולוורדה, הסתפק במקום הרביעי.

מיגל אנחל לופס, היום. חזר להובילצילום: AFP

אם היומיים הקודמים בהרים היו שייכים לרוכבים האלמונים יחסית מהקבוצות הקטנות יותר, הקטע השביעי היה סיפורים של הגדולים. קבוצת הבריחה שכללה בשיאה עשרה רוכבים התפרקה לאיטה, עד ששרידיה נבלעו על ידי ארבעת הבכירים. לופס הסתפק במקום השלישי בקטע, אבל עלה לראש הדרוג המצטבר בפעם השלישית במירוץ, כשהוא מנצל את התפוגגותו של המוביל דילן טונס איפשהו בשרשרת ההרים. הוא מקדים בשש שניות את רוגליץ' וב-16 שניות את ולוורדה. גם קינטאנה עדיין שם, מרחק 27 שניות מהחולצה האדומה. ואולי עכשיו כשהוא הרוכב החופשי, ולוורדה הוא זה שצריך להיזהר.

בקבוצת EF, לעומת זאת, כבר כמעט לא נשאר מי שייזהר. את הקטע השישי אתמול היא החלה עם שמונה רוכבים, ביניהם מועמד לניצחון. את הקטע השביעי היום סיימה עם חמישה, שאולי עוד יהפכו לפחות. אחרי שריגוברטו אוראן ויו קארת'י התרסקו אתמול ופרשו מהמירוץ, נטש אותו היום גם טיג'יי ואן גארדרן, שנפל אתמול בתאונה אחרת. בנוסף, סרחיו היגיטה – עוד רוכב EF שנפל אתמול – חווה היום בירידה התרסקות נוספת. לפחות מחר יהיה לכולם זמן לקחת אוויר, בקטע בו צפויים המאיצים לחזור לככב.

צמרת הקטע השביעי (אונדה-מאס דה לה קוסטה, 183 ק"מ):

1. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) 4:34:11 שעות
2. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) זמן זהה
3. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 6 שניות
4. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 6 שניות
5. ראפאל מייקה (פולין, בורה-הנסגרוהה) + 42 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 28:19:13 שעות
2. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) + 6 שניות
3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 16 שניות
4 נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 27 שניות
5. ראפאל מייקה (פולין, בורה-הנסגרוהה) + 1:58 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ