וואלטה א'אספניה: בגשם שוטף בהרים, כולם רצו לשרוד את היום הברוטלי ביותר

פרימוז' רוגליץ' היה נתון להתקפות חוזרות ונשנות, אך סיים שלישי בקטע התשיעי ורחוק רק שש שניות מהמוליך החדש, נאירו קינטאנה. טאדיי פוגוצ'אר ניצח בקטע ראשון בקריירה בגיל 20

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טאדיי פוגוצ'אר חוגג ניצחון ראשון בקטע, בגיל 20 בלבד
טאדיי פוגוצ'אר חוגג ניצחון ראשון בקטע, בגיל 20 בלבדצילום: AFP

דקות ספורות לפני סיום הקטע התשיעי בוואלטה א'אספניה היום (ראשון), נפתחו ארובות השמים באזור אלט ואלס קורטלס ד'אנקמפ. כאילו מישהו החליט שחמישה טיפוסים על פני 94.4 קילומטרים זה לא מספיק, כאילו מישהו סבר ששלושה טיפוסים רצופים בדרך לקו הסיום זה לא מספיק, אל המשוואה נוספו גם גשם, ברד, דרכים חלקות ובגדים רטובים. שבוע ראשון קשה במיוחד בוואלטה הפך ברוטלי לחלוטין. בעיקר אם קוראים לך פרימוז' רוגליץ' או מארק סולר.

רוגליץ' אמנם טרם לבש את החולצה האדומה בוואלטה, אבל בימים האחרונים רוכב הסלובני כאשר הכוונות של יריביו מכוונות לעברו. "הרוכב המסוכן ביותר", הגדיר אותו אלחנדרו ולוורדה בתום הקטע השביעי שלשום. "אנו צריכים לנצל את ההרים כדי להרוויח זמן על רוגליץ'", קבע נאירו קינטאנה אחרי הקטע השמיני אתמול. כולם מביטים בדאגה קדימה, למירוץ נגד השעון ביום שלישי, בו השאלה היא לא אם רוגליץ' יקדים אותם, אלא בכמה. כשיוזביו אונסואה, מנהל קבוצת מוביסטאר, מכמת את היתרון של הסלובני נגד השעון בדקה וחצי, ליריביו אין הרבה זמן לבזבז.

אחרי שבוע הפתיחה הקשה, שהוביל לקריסת רוכבים מובילים ולפרישת אחרים, רשימת המועמדים הריאליים לניצחון צומצמה לארבעה. וכשהרווח של רוגליץ' נגד השעון בהמשך השבוע כמעט מובטח, קינטאנה, ולוורדה ולופס סימנו את שרשרת ההרים בקטע התשיעי היום כהזדמנות לגרום נזק משלהם. "אנדורה מתאימה לי יותר", הצהיר לופס בסוף השבוע, וקינטאנה ניבא: "זה יהיה קטע קצר ונפיץ, מסוג בו אי אפשר להירגע לרגע".

עם חמישה טיפוסים בקטע קצר, איש באמת לא יכול היה להירגע. גם לא הקבוצות של המובילים, שדאגו מראש לשלוח קדימה רוכבים מסייעים. מאחור, המתינו ארבעת הכוכבים אל הטיפוס האחרון – או יותר נכון, לשרשרת של שלושה טיפוסים ב-22 הקילומטרים האחרונים. בזה אחר זה הותקף רוגליץ' על ידי יריביו, בזה אחר זה הצליחו שלושתם להשאירו מאחור, רק כדי שהסלובני ייצמד מחדש לולוורדה ולופס. קינטאנה, בינתיים, ברח לכולם – לשמחת כולם במוביסטאר, חוץ ממארק סולר.

סולר היה אחד מהרוכבים שנשלחו על ידי מוביסטאר קדימה בשלב מוקדם בקטע, למקרה שאחד מרוכביה המובילים יזדקק לסיוע. בקילומטרים האחרונים הוא אף רכב בחזית, עם סיכוי טוב לניצחון, עד שקבוצתו ביקשה ממנו להאט כדי לסייע לקינטאנה. כך חוסל האיום האחרון על טאדיי פוגאצ'אר, עוד סלובני, שבגיל 20, בגראנד טור הראשון שלו, ניצח בקטע ראשון – ועוד איזה קטע. שנה אחרי שזכה בטור ל'אבניר, מירוץ הצעירים היוקרתי, שלושה חודשים אחרי שניצח בטור של קליפורניה, פוגאצ'אר הותיר חותם גם בגראנד טור, ועלה למקום החמישי בדרוג המצטבר.

בדפי ההיסטוריה, שמו של רוגליץ' לא יוזכר כמנצח בקרב שהיה הקטע התשיעי, אך היום הזה הגביר את סיכוייו לנצח במלחמה. חרף כל ההתקפות עליו, הוא צמצם מאוד את הנזק. היחיד שהרוויח זמן עליו היה קינטאנה, שסיים שני בקטע והשתלט על החולצה האדומה. רוגליץ' חצה את קו הסיום כשהוא צמוד לוולוורדה ו-13 שניות לפני לופס, שנחלש בקילומטרים האחרונים. בסך הכל, גם אחרי אנדורה, רק 20 שניות מפרידות בדרוג המצטבר בין קינטאנה הראשון לוולוורדה הרביעי, כשרוגליץ' סופר 6 שניות מהחולצה האדומה ולופס 17 שניות. מי מהם ילבש אדום אחרי המירוץ נגד השעון מחרתיים? את זה כולם יודעים.

צמרת הקטע התשיעי (אנדורה לה וייה-קורטלס ד'אנקמפ, 94.4 ק"מ):

1. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) 2:58:09 שעות

2. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 23 שניות

3. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) + 48 שניות

4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 48 שניות

5. מארק סולר (ספרד, מוביסטאר) + 57 שניות

צמרת הדירוג המצטבר:

1. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) 35:18:18 שעות

2. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) + 6 שניות

3. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 17 שניות

4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 20 שניות

5. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) + 1:42 דקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ