ספורט הארץ

כך נראה ספורטאי מקצוען שמסכן את חייו כדי לנצח: אלוף העולם לשעבר בג'ודו עד 81 ק"ג, האיראני סעיד מולאי, שנמלט לגרמניה בתום אליפות העולם בשבוע שעבר ומבקש להתחרות תחת הדגל האולימפי, התראיין היום (שני) לאתר של איגוד הג'ודו העולמי, וסיפר על ההתרחשויות באליפות. במקביל, פרסם האיגוד פרטים נוספים על שאירע ביום התחרויות שבסיומן זכה שגיא מוקי במדליית הזהב, בין היתר לאחר שיריבו העיקרי על התואר הפסיד בכוונה בשני קרבות כדי להימנע מתחרות מולו, בהתאם להוראות ממולדתו.

"הסיפור יוצא הדופן והדרמטי הזה החל ב-15:30 שעון טוקיו", נכתב באתר איגוד הג'ודו, "מולאי התכונן לקרב הבא שלו נגד האלוף האולימפי, חסן חלמורזייב הרוסי. כמה דקות לפני תחילת הקרב קיבל המאמן האיראני שיחת טלפון. בצד השני של הקו היה סגן שר הספורט האיראני - דוור זייאני. הוא הורה למאמן לדרוש ממולאי לפרוש מהקרב כדי להימנע ממפגש פוטנציאלי עם הג'ודוקא הישראלי שגיא מוקי. הדרישה הזו לוותה באיום כפול: נגד מולאי ונגד המשפחה שלו".

"מולאי התמוטט ופרץ בדמעות", נכתב בהמשך הדיווח של איגוד הג'ודו. האירוע החריג לא התקבל באדישות מאחורי הקלעים של אליפות העולם. מספר נציגים מטעם האיגוד נצמדו למולאי המפוחד וליוו אותו במהלך הסיטואציה הקשה. "ליוויתי אותו לכל מקום לאורך היום ועזרתי לו עם התרגום", סיפר אבדולו מורדוב, עוזר של חבר הועד המנהל באיגוד הג'ודו שהוצמד למולאי, "ראיתי את הפחד בעיניים שלו, את האימה והחשש מפני התמודדות עם ההשלכות של סיטואציה שהיא מחוץ לשליטתו. זה היה נורא לראות את זה".

באתר האיגוד מספרים גם כיצד מולאי דרש לפגוש את יו"ר האיגוד העולמי, מריוס ויזר, שהציע לו את תמיכתו המלאה. "ויזר הסביר למולאי שעליו לקבל את ההחלטה הגורלית בחייו – לחזור לארצך, או להתחרות ולסכן הכל", נמסר בהודעת האיגוד. מולאי בחר להמשיך ולהתמודד מול הרוסי, ניצח אותו וגם את המתמודד הקנדי ברבע הגמר, ואז הגיעה הדרמה לשיאה.

לפני חצי הגמר מול אלוף אירופה מתיאס קאסה מבלגיה, נפוצו דיווחים כאילו מולאי עתיד לפרוש מהתחרות, בשל פציעה בראשו. האיראני הפתיע את כולם ועמד לעלות לטטאמי. זמן קצר לפני הקרב פרצו למתחם התחרות מספר נציגים מהשגרירות האיראנית – חלקם ללא אישור כניסה, הגיעו למתחם הספורטאים ואיימו שוב על מולאי. בשלב הזה קיבל מאמנו של מולאי שיחה נוספת, הפעם מנשיא הוועד האולימפי באיראן, רזה סאלחי אמירי, שהתקשר בשיחת וידאו ודרש מהמאמן שגם הג'ודוקא יהיה עד לשיחה.

אמירי סיפר למולאי ששירותי הביטחון האיראנים כבר נמצאים בבית משפחתו. באותו הזמן גם חבריו של מולאי כתבו לו שהם הגיעו לביתו, ודרשו מאביו לכפות עליו שלא לעלות לקרב. הוא בחר שלא להישמע להוראות, ועלה לקרב מול קאסה, אך לדבריו הפסיד בו בכוונה, ושוב הפסיד בקרב על מדליית הארד כדי לא לעמוד על הפודיום לצד מוקי הישראלי.

'זה החוק ומי שלא מציית לחוק - בוודאות יהיו לו בעיות'

"הייתי יכול להיות היום אלוף העולם", הוא אומר. "היום התחרתי נגד אלוף אולימפי וניצחתי. אחר כך התחרתי מול מדליסט אולימפי. ניצחתי את כולם. החוק בארצי לא מאפשר לי להתחרות מול היריב הישראלי במשקל שלי. אני רק רוצה להתחרות, מעולם לא עניינה אותי פוליטיקה. אני ספורטאי לא פוליטיקאי".

בסרטון מתאר מולאי את השתלשלות האירועים מנקודת מבטו: "היום הועד האולימפי של איראן ושר הספורט אמרו לי לא להתחרות. הם התקשרו אליי ורצו שאני לא אתחרה. שאלתי אותם למה? הם ענו: 'זה החוק ומי שלא מציית לחוק - בוודאות יהיו לו בעיות'". בהמשך אמר מולאי כי הוא חושש לשוב לאיראן: "גם אם הרשויות בארצי יבטיחו לי שאני יכול לחזור בלי בעיות, אני מפחד. אני מפחד ממה שיכול לקרות לי או למשפחתי".

כעת נמצא מולאי בגרמניה. איגוד הג'ודו העולמי עמל על הסדרת מעמדו כדי שיוכל להתחרות תחת הדגל האולימפי במשחקי טוקיו 2020. עדות נוספת לרוח הספורטיבית הבלתי יאמנת של מולאי אפשר למצוא בתגובה שהגיב האיראני באינסטגרם: "ברכותיי אלוף" כתב מולאי לשגיא מוקי לאחר שאלוף העולם הטרי העלה תמונה שלו עם המדליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ