"מולאי אדם אמיץ, הוא מסכן את חייו": יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי משחזר את הדרמה

יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי משה פונטי התראיין הערב וסיכם את תחושותיו מאליפות העולם האחרונה, פרשת סעיד מולאי ("היה סמול-טוק עם שגיא") הגאווה מההישג של שגיא מוקי וגם האכזבה הקשה מאורי ששון ("נצטרך לבצע צעדים קיצוניים")

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סעיד מולאי לאחר אחד מניצחונותיו באליפות. "היו אנשים בבית משפחתו"
ספורט הארץ

יו"ר איגוד הג'ודו הישראלי משה פונטי התראיין הערב (שני) בערוץ הספורט ודיבר על אליפות העולם האחרונה - מדליית הזהב ההיסטורית של שגיא מוקי, הציפיות לקראת האולימפיאדה וכמובן גם על פרשת הג'ודוקא האיראני סעיד מולאי.

"ראינו פעילים איראניים שמסתובבים בתחרות. איראן תמיד מערבבת פוליטיקה וספורט וזה סיפור שלא התחיל בתחרות הזו", סיפר פונטי, "לא עירבתי את שגיא מוקי ואורן סמדג'ה במהלך התחרות על זה. לדעתי מולאי יהיה בסדר והוא כנראה ייצג את נבחרת הפליטים. יש לו בת זוג גרמנייה ולכן הוא בגרמניה. המהלך הזה מסכן את חייו ואת חיי משפחתו. אני מקווה שהוא ייצא מזה והוא יהיה ספורטאי מייצג. הוא רוצה לעשות את כל הקרבות שהוא צריך כדי לנצח - וגם בתחרות הזו הוא רצה".

שגיא מוקי באליפות העולם. "יכול לזכות בזהב באולימפיאדה"צילום: AFP

יו"ר האיגוד התייחס לאפשרות שמולאי ומוקי יפגשו שוב לקרב: "אם האיראני יעלה יהיה לכל אחד מהם סיכוי להפסיד - כמו שלשני יש. לא רק מולאי יכול לנצח", אמר פונטי, "מולאי אדם אמיץ וחביב שגם מדבר עם הספורטאים שלנו. הסיפור של מולאי הוא לא נתפס. קשה להבין איך מדינה מוכנה להפסיד ספורטאי כזה שיכול להיות אלוף אולימפי - אבל באיראן המשטר שונה. מולאי בחור אמיץ ומדהים והוא דיבר עם כולם והיה סמול-טוק גם עם שגיא מוקי. ממה שאני יודע - בזמן הקרבות הבנו שהוא רוצה לעלות אליהם, גם אם יהיה קרב מול שגיא. אחר כך הבנו שיש בעיה עם המשפחה שלו ויש אנשים שנמצאים איתם. כשהוא עלה לחצי הגמר ראינו שזה לא היה הוא".

פונטי התייחס בפירוט גם לג'ודוקא הישראלים במשלחת שהסתפקו במדליה אחת, כשלא מעט ציפיות שפותחו עבור חלק מהנציגים, כמו אורי ששון שזכה במדליה בריו 2016 – התנפצו.

אורי ששון במהלך הקרב בו הפסיד באליפות העולם. "הוא חידה"צילום: ISSEI KATO/רויטרס

"לאליפות הזו אתן ציון 10, רצינו להביא מדליה והבאנו אותה. אולי אם ניתן ציון לכל ג'ודוקא בנפרד אתן ציונים אחרים", אמר פונטי, "אני גאה באורן סמדג'ה, הוא אחד המאמנים הטובים בעולם כיום. אין מילים על מה שעשה עם שגיא מוקי".

"הוא חידה", אמר על אורי ששון והמשיך: "בתחרות אחת הוא יכול להיות הכי טוב ולנצח יריב בקלות ואז להפסיד לו חודש אחר כך. לאליפות העולם הוא בא והוא לא היה אותו דבר". פונטי טען כי הוא מתכנן שינויים קיצוניים בתוכניות ובהכנה של אורי ששון, כשהוא מתעקש לשמור על עמימות כוונותיו: "צריך לבדוק מה היה שם. צריך לעשות שינויים קיצוניים. נעשה משהו קיצוני שהוא יבין שהוא יהיה לבד - בניצחונות ובהפסדים. הבעיה שלו בתחרויות היא מנטלית".

משה פונטי (משמאל) במהלך דיון על תקציב האיגוד בכנסת. "גפן פרימו איכזבה"צילום: אוליבייה פיטוסי

על פיטר פלצ'יק אמר: "הוא אחרי פציעה קשה במרפק. הוא לא היה מאה אחוז. הוא לא מבין למה הוא הפסיד אבל לי זה כן מובן. הוא טוב טכנית ומחפש תרגילים מסוימים, אבל הוא לא עושה התאמות ליריבים - זו הטעות. לשגיא מוקי כן יש את זה".

על ברוך שמאילוב: "היה צריך להגיע לרבע הגמר בקלות. בקרב השלישי הוא הוביל ועבר להגנה כשהוא מוביל בוואזרי. לא היתה לו סיבה לעשות את זה. בהחלטה שלו רק להגן הוא הביא להפסד".

על לי קוכמן: "הוא נפל מול אלוף עולם לשעבר ועדיין יכול היה לנצח, אבל הוא עשה טעות בקרב. אסור רק להגן כשמובילים".

יו"ר האיגוד התייחס גם לג'ודאיות שנשלחו לאליפות העולם: "אצל הנשים היתה תחרות מאוד לא טובה ולא כי הן לא מסוגלות. ציפיתי ליותר מגפן (פרימו) ולא ציפיתי שגילי (שריר) תנצח את הקרב בו הפסידה. גפן עשתה קרב טקטי לא טוב - היה קרב גרוע שלה".

פונטי סיכם את תקוותיו לאולימפיאדה ולסיכוי למדליות: "שגיא מוקי יכול לעשות את זה. רוב התקוות של המשלחת הן על שגיא, כרגע האחרים לא שם. שגיא יכול לקחת זהב באליפות עולם, אירופה ואולימפיאדה ולזה צריך לשאוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ