וואלטה א'אספניה | ב"טיפוס הלא אנושי", פירמוז' רוגליץ' שבר את הקיר. ואת כל יריביו

יום סלובני מרשים בוואלטה הסתיים בניצחונו של פוגאצ'אר באחד הטיפוסים הקשים בספרד, ובתצוגת תכלית של רוגליץ' שסיים מיד אחרי בן ארצו. יתרונו בצמרת גדל ל-2:25 דקות

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוגליץ' (באדום) מגיע מיד אחרי בן ארצו פוגאצ'אר, הערב
אמיר ענבר

היו שבעה טיפוסים בקטע ה-13 בוואלטה א'אספניה היום (שישי), אבל ששת הראשונים היוו רק הכנה לעלייה בלוס מאצ'וקוס. או כפי שהמקומיים מכנים זאת: "הטיפוס הבלתי אנושי". גם זוהי דרך להגדיר 6.8 קילומטרים בשיפוע שמגיע בשיאו ל-25%, מהסוג שסוחט רגליים, נשמות ושאיפות לניצחון. "אני לא מכיר את לוס מאצ'וקוס, זו תהיה הפעם הראשונה שלי שם", הודה המוביל פרימוז' רוגליץ' לקראת הקטע, "אני יודע שיש אזורים תלולים מאוד, זה בוודאות יהיה טיפוס קשה מאוד. המתמודדים בדרוג המצטבר יתקפו שם. נהיה לבד, והעניין הוא להגיע לפסגה מהר ככל שניתן".

בתיאוריה זה נשמע טוב. במציאות, שום דבר לא מתנהל במהירות בעלייה בלוס מאצ'וקוס. "זה כמו לרכוב במעלה קיר", סיפר כריס פרום על חוויותיו בטיפוס הזה בוואלטה של 2017. על זה בדיוק בנו יריביו של רוגליץ'. לתדהמתם, רוגליץ' פירק את הקיר, ועל הדרך גם אותם. בעוד אלחנדרו ולוורדה, נאירו קינטאנה ומיגל אנחל לופס נותרים מאחור, תשושים, חסרי אונים, רוגליץ' ברח קדימה בטיפוס יחד עם בן ארצו, טאדיי פוגאצ'אר המרשים.

רק ב-2017 נשלחו לראשונה רוכבי הוואלטה לדיווש הרצחני בלוס מאצ'וקוס. סטפן דניפל ניצח בקטע ההוא, אך תוצאתו נמחקה לאחר שהיה מעורב בפרשת חומרים אסורים. ההיסטוריה, אם כך, חיכתה שנתיים נוספות למנצח הראשון בלוס מאצ'וקוס. 44 קילומטרים לסיום הקטע ה-13 היום מאס הקטור סאאז בהמתנה כשברח לקבוצה הבריחה, אך חלום הלוס מאצ'וקוס שלו נגוז כשהתחיל לטפס. פחות משבעה קילומטרים לסיום, רכיבת הסולו שלו הסתיימה. זה לא היה היום של ספרד. זה היה היום של סלובניה, שמתפתחת לאטה למעצמה בענף.

אל פסגת לוס מאצ'וקוס הגיעו יחד שני הסלובנים המובילים, כשפוגאצ'אר בן ה-20 - בהופעתו הראשונה בגראנד טור - מנצח כבר בקטע הררי שני. כשהוא רוכב כך, מי בכלל מרגיש בחסרונו של פאביו ארו, חברו המפורסם לקבוצה, שפרש הבוקר מהוואלטה. במקביל, רוגליץ' עשה צעד משמעותי לזכייה בגראנד טור ראשון. ולוורדה וקינטאנה סיימו 27 שניות אחריו, לופס איבד 61 שניות.

שמונה קטעים לסיום, גדל יתרונו של רוגליץ' בדרוג המצטבר ל-2:25 דקות על ולוורדה. פוגאצ'אר עלה אל המקום השלישי, מרחק 3:01 דקות מבן ארצו. לופס וקינטאנה רחוקים מרוגליץ' 3:18 ו-3:33 דקות, בהתאמה, במספרים - והרבה יותר מכך בביצועי הרגליים. המשחק על החולצה האדומה עדיין ארוך, אך בלוס מאצ'וקוס ניפק רוגליץ' הצהרה של אלוף. אם יש משהו שצריך להדאיג אותו, זה שכך בדיוק עשה גם פוגאצ'אר.

צמרת הקטע ה-13 (בילבאו-לוס מאצ'וקוס, 166.4 ק"מ):

1. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) 4:28:26 שעות

2. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) זמן זהה

3. פייר לאטור (צרפת, AG2R לה מונדיאל) + 27 שניות

4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 27 שניות

5. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 27 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) 49:20:28 שעות

2. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 2:25 דקות

3. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) + 3:01 דקות

4. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 3:18 דקות

5. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 3:33 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ