אמיר ענבר
אמיר ענבר

מאט סטיבנס, כתב יורוספורט, מספר כי ניגש הבוקר (שבת) לאחת מהקבוצות בוואלטה א'אספניה וביקש לשוחח עם הספרינטר המוביל שלה. לתדהמתו, שמע שהבחור נטש את המירוץ לפני חמישה ימים. פרישתו חלפה מתחת לרדאר, ומצבם של הספרינטרים שעדיין נמצאים בספרד לא שונה. כבר יותר מעשרה ימים שהם שם ולא שם; רוכבים בעיקר בירכתיים, מנסים לשרוד את הטיפוסים ומחכים להזדמנות - כזאת ששוב ושוב אינה מגיעה, במירוץ מלא בהרים.

בשנים האחרונות הלינו המאיצים על הפחתת כמותם של הימים המישוריים, האטרקטיביים פחות, במירוצי קטעים. "הפכנו לדינוזאורים של הדבוקה", הלין המאיץ הבלגי טום ואן אסברוק כשהתחרה בוואלטה של 2017, "אנחנו גוססים בגלל שאין משהו שיזין אותנו לנוכח הטרנד הזה שקיים במירוצי קטעים". הקולגה מתאו טרנטין הסכים איתו בשעתו: "בכל הגראנד טורים יש פחות ופחות קטעים לספרינטרים, ויש יותר ויותר טיפוסים. כשיש לך מעט הזדמנויות, אתה פשוט צריך להתרכז בימים הללו. ככה זה בוואלטה. אתה מודע לזה ומסמן את מטרותיך".

מאז הקטע הרביעי - האחרון שהסתיים בספרינט - נדמה היה כי למאיצים בוואלטה השנה היו חצאי הזדמנויות, שנגוזו בגלל איזה הר שהמארגנים התעקשו להציב בדרכם. גם לקראת תום הקטע ה-14 היום הם נדרשו לעבור טיפוס מאוחר, אותו שרדו. את התאונה ההמונית כקילומטר לסיום, כבר לא. בשעה שסדרה של ספרינטרים מובילים מתרסקים אל הקרקע או מתעכבים מאחור - כמו לוקה מזגץ' ופאביו יקובסן - אחרים המשיכו הלאה. לדאבונם, סם בנט היה ביניהם.

מיעוט קטעי הספרינט ודאי מתסכל את בנט, שהגיע לוואלטה בכושר עילאי - ובינתיים קיבל רק שתי הזדמנויות: הניצחון בקטע השלישי, הסגנות ברביעי. כל כך הרבה זמן המתין האירי להזדמנות להפעיל מבערים. ומרגע שעשה זאת היום, לאיש מהמאיצים שהתגברו על התאונה כבר לא היה סיכוי למנוע ממנו ניצחון שני בוואלטה הזה.

התאונה המאוחרת שלחה לקרקע גם רוכבים בכירים, לרבות חמשת הראשונים בדרוג המצטבר - פרימוז' רוגליץ', אלחנדרו ולוורדה, טאדיי פוגאצ'אר, מיגל אנחל לופס ונאירו קינטאנה - אך לא גררה שינוי בפערי הזמנים. השאלה אם היא עוללה משהו לגופם תיענה רק מחר, כשהרוכבים בוואלטה יחזרו לטפס, והספרינטרים ישובו אל מקומם בירכתיים.

צמרת הקטע ה-14 (סן ויסנטה דה לה ברקרה-אוביידו, 188 ק"מ):

1. סם בנט (אירלנד, בורה-הנסגרוהה) 4:28:46 שעות

2. אריאל ריצ'סה (ארגנטינה, דוסוננק-קוויק סטפ) זמן זהה

3. טוש ואן דר סאנדה (בלגיה, לוטו סודל) + 2 שניות

4. מארק סרו (צרפת, גרופאמה) + 5 שניות

5. קלמון ונטוריני (צרפת, AG2R לה מונדיאל) + 5 שניות

צמרת הדרוג המצטבר:

1. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) 53:49:19 שעות

2. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 2:25 דקות

3. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) + 3:01 דקות

4. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 3:18 דקות

5. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 3:33 דקות

מקום שני לצ'ימולאי בבריטניה

הטור של בריטניה נפתח היום בגלזגו, ושם קיבלו הספרינטרים הזדמנות כבר בקטע הראשון. דילן גרונווחן, מאיץ-הכל ההולנדי של יומבו-ויסמה, ניצח בקטע כשהוא מקדים בספרינט אל קו הסיום את דוידה צ'ימולאי, רוכב סייקלינג אקדמי הישראלית. "זו התחלה מצוינת וזה מראה שאנחנו יכולים להיות תחרותיים מול הקבוצות הכי גדולות", אמר עומר גולדשטיין, שחצה את קו הסיום במקום ה-91.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ