אליפות ארצות הברית | היסטוריה: ביאנקה אנדרסקו ניצחה את סרינה וויליאמס וזכתה באליפות ארצות הברית

סרינה וויליאמס רצתה לזכות בתואר ראשון מאז החזרה מחופשת הלידה, אך בפעם הרביעית ברציפות הפסידה בשתי מערכות בגמר גראנד סלאם. אנדרסקו בת ה-19 סיימה עם 3:6, 5:7, והפכה לקנדית הראשונה בהיסטוריה שזוכה בגראנד סלאם

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביאנקה אנדרסקו מעכלת את מה שעשתה, הלילה בניו יורק
איתמר קציר

בתאריך הזה לפני כשנה, היתה ביאנקה אנדרסקו מדורגת באזור המקום ה-450 בעולם. באליפות ארצות הברית שעברה הודחה בסיבוב המוקדמות הראשון. הלילה (שבת), בגיל 19 בלבד, בסיומה של עונת פריצה מדהימה שאף אחד לא ציפה לה, הפכה לקנדית הראשונה שזוכה בתואר גראנד סלאם, כשניצחה את סרינה וויליאמס 3:6, 5:7 בתצוגת טניס אדירה בגמר אליפות ארה"ב.

"כל כך קשה לתאר את זה במלים, אבל אני יותר מאסירת תודה ובאמת מבורכת", אמרה אנדרסקו בראיון שלה לאחר המשחק, שבדיוק כמו במשחק עצמו, היה מופת של קלאס וביטחון עצמי שלא מזוהה בדרך כלל עם בנות 19. "עבדתי מאוד מאוד קשה בשביל הרגע הזה", המשיכה, "אני לא יכולה להתלונן - השנה הזאת היא חלום שמתגשם. להיות מסוגלת לשחק על המגרש הזה מול סרינה, אגדה אמיתית של הספורט הזה, זה מדהים".

וויליאמס, שברבע הגמר פירקה את קיאנג וונג תוך 44 דקות, ובחצי הגמר התעללה במדורגת חמישית בעולם אלינה סביטולינה, נעלמה לגמרי בגמר. זו הפעם הרביעית שבה היא מעפילה לגמר גראנד סלאם מאז שחזרה מחופשת הלידה - גם בשנה שעברה וגם השנה הגיעה לגמר ווימבלדון וגמר אליפות ארה"ב - אך בכל הגמרים הללו הפסידה בשתי מערכות חלקות. בכל הטורנירים נראתה נהדר עד הגמר, ובו ניגפה לגמרי על ידי יריבתה. 

עבור האמריקאית, מדובר היה בשידור חוזר כמעט מדויק של גמר השנה שעברה, הטראומתי מבחינתה. גם אז היא פגשה טניסאית צעירה בנסיקה שזכתה באותה השנה באינדיאן וולס, בשם נאומי אוסקה. היפנית עשתה לה בית ספר, בעוד וויליאמס איבדה את העשתונות ותקפה מילולית את השופט באחד מהגמרים השערורייתיים שידע עולם הטניס. הפעם, היתה זו הקנדית שעשתה לה בית ספר, אבל בלי שערוריות. "ביאנקה שיחקה משחק לא ייאמן. ברכותיי - אני כל כך גאה ושמחה עבורך", החמיאה וויליאמס למנצחת בסיום, "זה היה טניס נפלא, הלוואי שהייתי יכולה לשחק טוב יותר, אבל אם יש מישהי אחרת שצריכה לזכות בטורניר הזה - מלבד ונוס - אני שמחה שזו ביאנקה".

"יש כל כך הרבה רגשות שונים בגמרים", אמרה מי שהיתה כבר בלא פחות מ-32 גמרים בטורנירי גראנד סלאם לאורך הקריירה שלה, "הם מוציאים ממך את הגבוה ואת הנמוך, את המתח ואת הציפיות". לאורך רוב שלבי המשחק, נדמה היה שוויליאמס התחברה בעיקר לצד של המתח - היא פתחה את המשחק ביתרון 15:40 במשחקון הראשון, אך אפשרה לאנדרסקו לחזור. בשוויון 40:40 הכתה וויליאמס שגיאה כפולה, מעניקה לאנדרסקו הזדמנות שבירה. ואז היא הכתה עוד אחת. המשחק בקושי התחיל, וכבר היא נקלעה לפיגור שבירה שיירדוף אותה להמשך המערכה. 

בפיגור 4:2, וויליאמס שרדה חמש הזדמנויות שבירה של הקנדית, והשיגה הזדמנות שבירה משל עצמה במשחקון הבא. אבל השחקנית בת ה-19, שהתחילה את השנה במקום ה-152 בעולם ועלתה עד למקום ה-15, נראתה נינוחה בהרבה מיריבתה, ושמרה על ההגשות. עם איך שהמערכה הזאת התפתחה - 14 שגיאות בלתי מחויבות של וויליאמס מול 6 בלבד של אנדרסקו - היה רק טבעי ששגיאה כפולה נוספת של וויליאמס תהיה זו שתעלה את אנדרסקו ל-0:1 במערכות.

אנדרסקו, למעשה, לא הפסידה משחק טניס מאז מארס השנה  - כחצי שנה שלמה - למעט משחק שבו נאלצה לפרוש. המאזן שלה ב-2019 הוא 4:33. "אני מנסה לא לקחת שום דבר כמובן מאליו כרגע, אני פשוט הולכת להמשיך לעשות את מה שאני עושה", אמרה על כך, וכך גם עשתה. פער הגילאים בינה ובין וויליאמס הוא הגבוה אי פעם בגמר גראנד סלאם - 18 שנים ו-263 ימים, אבל זה לא הורגש - אם לשפוט על פי איך שהשתיים שיחקו, היה נראה שדווקא הקנדית היא המנוסה מבין השתיים. היא עלתה ליתרון 0:2 מבטיח במערכה השנייה, כשגם הפעם - כמו בפעמיים הקודמות - שגיאה כפולה של וויליאמס נותנת לה את השבירה במתנה. 

הפעם, וויליאמס הצליחה לחזור. אחרי שלוש הזדמנויות שבירה לא מנוצלות, כדור שפגע ברשת והטעה את הקנדית אפשר לה לשבור בחזרה, ולהרגיע מעט את הלחץ האטומי שהיתה מצויה בו. אבל אם היתה רגיעה מסוימת, היא היתה קצרה מאוד - אנדרסקו, עם משחקון מצוין ונקודה גדולה בסיומו, החזירה לעצמה את יתרון השבירה, והמשיכה משם ליתרון 1:4 מבטיח.

ההגשות, אחת מנקודות החוזקה הגדולות של וויליאמס, פשוט לא עבדו עבורה הערב - היא הכניסה רק 44% מההגשות הראשונות שלה, ביצעה 8 שגיאות כפולות, והשיגה רק 30% מהנקודות על ההגשה השנייה שלה. גם במשחקון הבא, כשהיא בפיגור 4:1, לא הצליחה לשמור עליהן. "את אף פעם לא יודעת מה הולך לבוא מכיוונה", אמרה וויליאמס על אנדרסקו טרם המשחק, "היא עושה הכל כך טוב, מאוד מרגש לראות אותה". ברגעים האלה, היה נראה שוויליאמס לא מוצאת לאיכויות שלה תשובות,  ואנדרסקו ניגשה להגיש לאליפות. ואז, אלופת ארצות הברית שבע פעמים התעוררה לחיים.

כשהיא בפיגור 5:1, הופיעה למשחק סרינה אחרת - אנדרסקו השיגה נקודת אליפות אך הפסידה אותה. לאחר מכן, וויליאמס שברה אותה. פתאום ההגשות התחילו להכנס, הטעויות הצטמקו, והאמריקאית שלטה במשחק. כשהיא בפיגור 5:3 ואנדרסקו שוב מגישה למשחק, וויליאמס שברה אותה על האפס, כשהיא זוכה ב-12 מ-14 הנקודות האחרונות. כל המומנטום היה אצלה, והיא השוותה ל-5:5. "נלחמתי בנקודה הזאת, ניסיתי להישאר פה קצת יותר זמן", הסבירה וויליאמס בסיום איך טיפס חזרה למשחק, "הקהל התחיל לעודד בקול רם כל כך אז זה רק עודד אותי יותר, הייתי אסירת תודה על זה".

בשלב הזה, אנדרסקו היתה צריכה להילחם בשיניים כדי לא לתת למערכה, ואולי גם למשחק, לברוח. זה מה שהיא עשתה - היא שמרה על ההגשות שלה, עלתה ל-5:6, ומיד לאחר מכן קיבלה שתי הזדמנויות שבירה. את הראשונה וויליאמס הצילה. בשנייה כבר לא היה לה סיכוי - חבטת כף יד אדירה של אנדרסקו שלחה את הכדור בדיוק לנקודה אליה וויליאמס לא יכלה להגיע, וסגרה את הסיפור. השתיים התחברו על יד הרשת, ואז אנדרסקו קרסה על הרצפה. גם היא הבינה שבגיל 19, היא עשתה היסטוריה.

"הייתי צריכה להתגבר על הקהל", הסבירה בסיום איך שרדה את הקאמבק של וויליאמס, "אני יודעת שרציתם שסרינה תנצח, אז אני כל כך מצטערת. זה היה צפוי שסרינה תילחם בחזרה, היא עשתה את זה המון פעמים בעבר ולכן היא אלופה אמיתית. עשיתי את הכל כדי לחסום אותה. המשחקון האחרון לא היה קל, היא התחילה להגיש הרבה יותר טוב, הכדורים עפו לכל מקום, אבל אני שמחה מאיך שהתמודדתי".

ההתמודדות הזאת נתנה לה תואר גראנד סלאם ראשון בקריירה, וסיפתח מדהים לקריירה שעוד אמורה להיות מפוארת. וסרינה? היא תחפש את התואר ה-24 שישווה את שיאה של מרגרט קורט בגראנד סלאם הבא, באליפות אוסטרליה בתחילת 2020.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ