וואלטה א'אספניה: במלחמה באיתני הטבע, נמצאו שני מנצחים

הקטע ה-17 הפך לכאוס בחסות הרוחות, כשקבוצת בריחה המונית בכיכובו של נאירו קינטאנה משאירה הרחק מאחור את הרוכבים המובילים. בעוד פיליפ ז'ילבר מנצח בקטע, קינטאנה זינק למקום השני וצימק את הפער מפרימוז' רוגליץ' ל-2:24 דקות

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פיליפ ז'ילבר, היום. ניצחון שני בקטע בוואלטה השנה
אמיר ענבר
אמיר ענבר

רוכבי הוואלטה א'אספניה ידעו היטב למה הם נכנסים היום (רביעי). אל הקטע הארוך ביותר במירוץ השנה, כמעט 220 קילומטרים. למסלול סחוף רוחות. "כנראה שזו הולכת להיות מלחמה אמיתית, אני בטוח שיהיה קטע כאוטי", קבע הבוקר טים דקלרק, רוכב דוסוננק-קוויק סטפ. "תחזית מזג האוויר מנבאת רוחות בעוצמה של 40-30 קמ"ש", סיפר היינריך האוסלר, רוכב בחריין-מרידה, "אם כך יהיה, הדבוקה תתפורר לחתיכות".

כך באמת היה, וכך אכן קרה. קילומטרים ספורים מתחילת הקטע כבר החלה הדבוקה להתפורר, כשקבוצת בריחה שמנתה בשיאה קרוב ל-50 רוכבים פתחה ממנה פער. קבוצות בריחה כאלו לרוב לא מטרידות את הרוכבים המובילים שנותרו מאחור, אך לפרימוז' רוגליץ', אלחנדרו ולוורדה ושות' היתה הפעם סיבה לדאגה, שהחלה והחריפה: בין הבורחים היה נאירו קינטאנה.

בשלב הזה של הקריירה שלו, נדמה שכבר אי אפשר לדעת למה לצפות מקינטאנה. הוא מאכזב היכן שהוא אמור להצטיין, ומפתיע במקומות בהם אינו רלוונטי לכאורה. דווקא אחרי ימים חלשים בהרים, דווקא אחרי שהידרדר למקום השישי ונראה לא רלוונטי במאבק על החולצה האדומה, מצא הקולומביאני את היוזמה ואת הרגליים בקטע מישורי ברובו. הפער שהוא וקבוצת הבריחה פתחו על פני הדבוקה הגיע לסביבות שש דקות. הפיגור שלו מהמוביל רוגליץ' טרם הקטע: 7:43 דקות.

הקטע ה-17 בוואלטה אמנם התנהל כספרינט אחד ארוך - הוא הסתיים כשעה לפני המועד המוערך המוקדם ביותר - אבל עבור החבורה המובילה בדירוג הוא ודאי נראה כנצח. משלב מוקדם נותר להם רק למזער נזקים, כשגם הדבוקה שלהם הולכת ומתפרקת, הולכת ומצטמקת. הקצב שהכתיבה מוביסטאר בחזית פיזר לכל עבר גם את הבחורים של יומבו-ויסמה, משאירים את רוגליץ' לרכוב ללא חבר לקבוצה בעשרות הקילומטרים האחרונים, חשוף לפגעי הטבע והיריבים.

הבחורים של דוסוננק-קוויק סטפ, לעומת זאת, ידעו היטב מה הם עושים מהרגע הראשון ועד האחרון. שבעה משמונת רוכביה היו חלק מקבוצת הבריחה, כשמטרתם הסופית אחת: ניצחון בקטע. פאביו יקובסן, הספרינטר המוביל שלהם, אמנם נחלש ונותר מאחור, אבל התקפה מאוחרת של זדנק שטיבר אילצה את סם בנט האימתני להוציא אנרגיה מוקדם מדי ואיפשרה לפיליפ ז'ילבר לחלוף על פני האירי ולנצח בקטע שני בוואלטה הנוכחי ושביעי בקריירה. קינטאנה חצה את קו הסיום עשר שניות אחריו. מאותה עת, נשאר רק לספור ולחכות לשאר הרוכבים המובילים.

כשהם הגיעו לבסוף, יותר מחמש דקות אחריו, טולטל הדירוג המצטבר. כל מי שדורג בין המקומות שני לחמישי ירד שלב אחד כדי לפנות מקום לקינטאנה. בקטע כאוטי אחד סגר הקולומביאני 5:29 דקות מהפער שהיה בינו לרוגליץ' ועלה למקום השני, מרחק 2:24 דקות מהמוביל. אלחנדרו ולוורדה עדיין בפיגור של 2:48 דקות, במקום השלישי. שלושה קטעים תחרותיים לסיום, אם כך, קינטאנה שוב בתמונה. כדי לעשות יותר מכך, הוא כבר יצטרך לחזור לבצע מהלכים גם בהרים.

צמרת הקטע ה-17 (ארנדה דה דוארו-גואדלחארה, 219.6 ק"מ)
1. פיליפ ז'ילבר (בלגיה, דוסוננק-קוויק סטפ) 4:20:15 שעות
2. סם בנט (אירלנד, בורה-הנסגרוהה) + 2 שניות
3. רמי קבאניה (צרפת, דוסוננק-קוויק סטפ) + 2 שניות
4. דילן טונס (בלגיה, בחריין-מרידה) + 2 שניות
5. וילקו קלדרמן (הולנד, סאנווב) + 2 שניות

צמרת הדירוג המצטבר
1. פרימוז' רוגליץ' (סלובניה, יומבו-ויסמה) 66:43:26 שעות
2. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 2:24 דקות
3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 2:48 דקות
4. טאדיי פוגאצ'אר (סלובניה, UAE טים) + 3:42 דקות
5. מיגל אנחל לופס (קולומביה, אסטנה) + 3:59 דקות

מקום חמישי לצ'ימולאי

אחרי יום הררי, חזרו בטור של בריטניה למישור ואל הספרינטרים, כשדילן גרונווחן מנצח בקטע שלישי מתוך חמישה עד כה. דוידה צ'ימולאי, המאיץ של סייקלינג אקדמי, שוב סיים בצמרת - מקום חמישי. טום ואן אסברוק הוא בכיר רוכבי סייקלינג אקדמי בדירוג המצטבר. הבלגי במקום ה-16, מרחק 30 שניות מהמוביל מתאו טרנטין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ