איתמר קציר
איתמר קציר
שגיא מוקי באליפות העולם בטוקיו
שגיא מוקי באליפות העולם בטוקיוצילום: KIM KYUNG-HOON/רויטרס
איתמר קציר
איתמר קציר

באליפות העולם שהסתיימה לפני כמה שבועות, נטש סעיד מולאי את הנבחרת האיראנית במחאה על מדיניות ההחרמה שלה. בעקבות אירוע זה, איגוד הג'ודו הבינלאומי השעה היום (רביעי) את איראן מהשתתפות בתחרויות בינלאומיות והיא תעמוד לשימוע בנושא.

״איגוד הג׳ודו העולמי דווח על כך שב-28.8, במהלך אליפות העולם בטוקיו, הג׳ודוקא מאיראן מרק סעיד מולאי הונחה על ידי הרשויות האיראניות ואיגוד הג׳ודו האיראני להימנע מתחרות אפשרית מול שגיא מוקי הישראלי״, נכתב בהסבר שפרסם איגוד הג׳ודו העולמי, ״העובדות והפעולות הללו הן הפרה בוטה של תוכן המכתב שנשלח לנו במאי 2019 בחתימתם של נשיא הוועד האולימפי האיראני ונשיא איגוד הג׳ודו האיראני, בו נכתב כי ׳איראן תמלא את הצ׳ארטר האולימפי במלואו, ובכלל זה גם את עיקרון אי-החרמות״.

באיגוד העולמי מציינים כי פעולותיה של איראן מפרות שורה של חוקים ועקרונות ספורט בינלאומיים, בהם: עקרונות איגוד הג׳ודו העולמי, חוקי האיגוד העולמי, קוד האתיקה של האיגוד והצ׳ארטר האולימפי. ״הוועד המנהל של איגוד הג׳ודו החליט שעל עבירות כאלו לא ניתן לעבור בשתיקה, ועל כן החליט לפתוח בהליך משמעתי נגד איראן״, נכתב בהודעת האיגוד. לאיראן יש 21 יום להגיש ערעור על ההחלטה לבית הדין הבינלאומי לערורים בספורט.

מולאי (בכחול) באליפות העולם האחרונה
מולאי (בכחול) באליפות העולם האחרונהצילום: Koji Sasahara/אי־פי

מולאי טען שפעם אחר פעם, נציגים רשמיים איראניים הורו לו להפסיד או לפרוש מתחרויות, כולל באליפות העולם האחרונה, כדי שלא יעמוד במפגש מול ג'ודוקא ישראלי - במקרה הזה, שגיא מוקי. מולאי, שהתחרה באותה קטגוריית משקל של מוקי (עד 81 ק"ג), שוהה כרגע בגרמניה כמבקש מקלט לאחר שאיגוד הג'ודו העולמי סייע לו לברוח לשם בסיום אליפות העולם. באולימפיאדה הקרובה הוא צפוי לייצג את משלחת הפליטים. 

בראיון לרשת ה-BBC בשפה הפרסית, אמר מולאי ש"בטוקיו עזבתי את האולם בדמעות. לעולם לא אשכח מה קרה שם. יכולתי לזכות במדליה שלישית באליפויות עולם וכיוונתי לזהב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ