דרמה ב-76% לחות: לונה צ'מטאי סלפטר קרסה על הכביש במרתון, ופונתה לקבלת טיפול

הרצה הישראלית הדביקה פער גדול שפתחו חמש רצות באליפות העולם במרתון, אך בדיוק כשהתקרבה אליהן החלה לפתע להאט. אחרי כ-32 ק"מ קרסה על המסלול בשל מכת חום, ופונתה ברכב של המארגנים. כשעה לאחר מכן שוחררה מהטיפול וחברה לצוות שלה. צ'פנגטיץ' הקנייתית זכתה בזהב. רק 36 רצות מתוך 68 סיימו את הריצה

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לונה סלפטר. קרסה במהלך המירוץ בשל מכת חום
איתמר קציר
איתמר קציר

מדליה או לא, לא כך קיוותה לונה צ'מטאי סלפטר לסיים את הריצה החשובה בקריירה שלה עד כה. בחלומות הכי גרועים שלה, כנראה לא חשבה שתקרוס כעשרה קילומטרים לסיום, ולא תזכה לסיים את הריצה שאליה התכוננה במשך שנה שלמה. אבל כך קרה הלילה (בין שישי לשבת) באליפות העולם במרתון - היא התייבשה, סבלה ממכת חום ופונתה ברכב מיוחד מהמסלול כשהיא שכובה על אלונקה. לונה צ'מטאי סלפטר והחלום שלה התרסקו יחד על המסלול באפיסת כוחות, במרתון שנערך בתנאי חום כמעט בלתי אנושיים באליפות העולם באתלטיקה. 

צ'מטאי סלפטר והצוות שלה - בראשם מאמנה ובן זוגה דן סלפטר - דווקא ערכו הכנה מקיפה לתנאי החום והלחות: אימוני לילה בפארק הירקון בתנאים דומים, חשיפה לחום לאורך שעות היום, אימונים ממוקדים בדוחא. אבל כנראה שעם ריצה בתנאים תחרותיים מול טובות הרצות בעולם ב-32 מעלות חום ו-76% אחוז לחות (על פי המדידה הרשמית) קשה מאוד להתמודד. סלפטר חשה זאת על בשרה.

ולא רק היא - מתוך 68 רצות שהתחילו את הריצה - רק 36 סיימו אותה. סלפטר והצוות שלה קיוו שתתקיים כמתוכנן, מפני שלכאורה תנאי החום והלחות היו אמורים להיטיב עמה, אבל זה לא היה המצב. בימים הקרובים יעלו לא מעט שאלות כלפי איגוד האתלטיקה העולמי האם באמת היה נכון לקיים את הריצה, ואולי את האליפות כולה, בתנאים כאלה קשים? אחוזי הפורשות הגבוהים כל כך מעידים שהתשובה כנראה שלילית. מעניין יהיה לראות מה מארגני אולימפיאדת טוקיו, שאמורה להתקיים בתנאים דומים, יעשו בעניין.

צ'מטאי סלפטר מזנקת לאליפות העולם במרתון, הערב בדוחאצילום: Martin Meissner/אי־פי

לונה דווקא פתחה טוב, ובקצב של כ-3:40 דקות לקילומטר - בדיוק לפי התכנית. אחרי כעשרה ק"מ, קבוצה של חמש רצות ברחה לה, בהן אלופת העולם רוז צ'לימו, והקנייתית רות' צ'פנגטיץ' - המדורגת ראשונה בעולם. סלפטר, במה שהיה נראה אז כמו קאמבק מלהיב, הדביקה את הפער סביב אמצע הריצה, והיתה בפיגור רק 11 שניות מהדבוקה המובילה. ואז, לפתע, החלה להיחלש. 

אחרי הקילומטר ה-31, היא נעלמה מהרישומים הרשמיים. את הק"מ ה-31 רצה בקצב אטי במיוחד של 4:25 דקות לק"מ. את הקילומטר ה-32 כבר לא השלימה. מאוחר יותר יתברר שקרסה על המסלול, וקיבלה טיפול רפואי. האבחנה הרשמית, על פי איגוד האתלטיקה, היא מכת חום.

כמה מהפורשות בריצה, בהן אגא האתיופית, מובלות מחוץ למתחם המרתוןצילום: Petr David Josek/אי־פי

בריצה שרק לסיים אותה היה הישג - וזה התבטא היטב בתגובותיהן של רצות רבות ששמחו והעלו חיוך רק מעצם העובדה שחצו את קו הסיום - גופה של צ'מטאי סלפטר לא אפשר לה לעשות זאת. על אף שהמדדים הרשמיים הצביעו על כך שחזרה לרוץ ועברה את הק"מ ה-35 שהיא במקום ה-17, היתה זו רק תקלה טכנית. זה היה סוף הריצה מבחינתה.

הרביעייה שפתחה פער על סלפטר הצליחה לסיים את הריצה. רות' צ'פנגטיץ' זכתה בזהב בזמן של 2:32:43 שעות - אטי מאוד, אבל הגיוני בהתחשב בתנאים הבלתי אפשריים. רוז צ'לימו, קנייתית המייצגת את בחריין ומי שזכתה באליפות העולם הקודמת ב-2017, הגיעה שנייה בפער של דקה ושלוש שניות מהמנצחת. הלאליה יוהאנס מנמיביה זכתה בארד עם זמן של 2:34:15 שעות. 

צ'פטנגיץ' חוצה את קו הסיום במקום הראשון. תוצאה אטית, כיאה לתנאיםצילום: HANNAH MCKAY/רויטרס

אף שמצבה היה נראה מדאיג בתחילה, סלפטר לא סובלת מפגיעה רצינית. על פי אנשי צוות שנמצאים בשטח, היא מתאוששת מהתייבשות וממכת החום, ואחרי כשעה של טיפול שוחררה מהמרכז הרפואי וחברה חזרה לצוות שלה. גם היא וגם הם יידרשו ללמוד ממה שקרה לה הערב לקראת הריצה החשובה ביותר בקריירה שלה - זו שתגיע באולימפיאדה בטוקיו. אבל קודם כל, שתרגיש טוב. כמו שאנחנו מכירים אותה יש לה עוד הרבה שיאים לשבור, וזו ממש לא אמורה להיות המלה האחרונה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ