היסטוריה: אליוד קיפצ'וגה הוא האדם הראשון שירד משעתיים בריצת מרתון

הרץ הקנייתי שמחזיק גם בשיא העולם, קבע היום 1:59:40.02 שעות בריצת ה-42.195 ק"מ שתוכננה עבורו. בשל התנאים המיטיבים, התוצאה לא תוכר כשיא עולם. "רצינו להעביר מסר לאנושות"

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליוד קיפצ'וגה, בסיום המרתון היום. "רצינו להעביר מסר"
ספורט הארץ

אליוד קיפצ'וגה התכונן לריצת המרתון היום (שבת) במשך לא מעט זמן. הוא השתמש בתנאים מיטיבים וקבע זמן מדהים של 1:59:40.02 שעות והיה לאדם הראשון שיורד מזמן של שעתיים בריצה זו, הישג היסטורי גם אם התוצאה לא תוכר באופן רשמי.

את הריצה ערך קיפצ'וגה בפארק פראטר בוינה, אוסטריה ולא במסגרת תחרותית. הוא יצר מסלול אותו הקיף מספר פעמים כדי לעמוד בתנאי המרחק. בנוסף, האלוף האולימפי השתמש במכתיבי קצב שרצו לפניו וחסמו עבורו את הרוח, הם התחלפו כל זמן מסוים, מכתיבים לרץ הקנייתי את המהירות הנדרשת ליצירת ההישג המדהים.

קיפצ'וגה, במהלך המירוץ. התוצאה לא תוכר עקב השימוש במכתיבי קצבצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

קיפצ'וגה הקנייתי מחזיק בשיא העולם הרשמי עם זמן של 2:01:39 שעות, אותו קבע במרתון ברלין 2018 וזכה ב"אתלט השנה בעולם" על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF). הרץ בן ה-35 הוא גם האלוף האולימפי בריצה זו לאחר שזכה בזהב בריו 2016.

"אני האדם המאושר בעולם לרוץ פחות משעתיים. רציתי לתת השראה לאנשים ולהראות להם שאף אדם לא מוגבל", אמר קיפצ'וגה בסיום כשהוא נראה רענן וללא התנשפויות. הרץ התייחס גם להכנות ולריצה עצמה: "החלק הכי קשה היה לקום הבוקר בשעה 4:50 ולחשב את מה שצריך עד לתחילת המירוץ ב-8:15", אמר בחיוך וסיכם, "רציתי להוכיח שכל בן אדם יכול לרוץ ולהנות מהספורט הזה, רציתי להראות לקנייתים ולכל האנשים שאפשר לשבור שיאים ולעשות דברים יפים בעולם. זה יכול להיות עולם יפה". מאמנו הוסיף: "אני עדיין בירח. הכל עבד לפי התכנון. רצינו להעביר מסר לאנשים הצעירים שהם יכולים לעשות משהו עם עצמם בספורט הזה ולאנושות בכלל - שיאים נועדו להישבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ