איגוד הג'ודו העולמי השעה את האיגוד האיראני מהענף

כחודש לאחר הודעתו כי הוא עומד לנקוט בצעדי ההשעייה, הודיע האיגוד העולמי על ההחלטה הסופית להפעיל את הסנקציה כשהוא דוחה על סף את טענות ההגנה של האיגוד האיראני. בישראל בירכו על ההחלטה

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סעיד מולאי בדירת המסתור בגרמניה. נציג האיגוד העולמי שמע את שיחת האיומים כלפיו
איתמר קציר
איתמר קציר

איגוד הג'ודו העולמי הודיע היום (שלישי) באופן סופי על השעייתה של איראן מהענף, זאת בעקבות החרם המתמשך על ספורטאים ישראלים בכלל, והלחץ שהופעל על סעיד מולאי שלא להתחרות מול שגיא מוקי באליפות העולם בפרט.

איגוד הג'ודו הישראלי בירך את איגוד הג'ודו העולמי ואת היו"ר מריוס ויזר על החלטתו. "הספורט בא לחבר בין אנשים ולא להפריד ביניהם", אמר יו"ר האיגוד משה פונטי שנמצא בימים אלה באבו דאבי ועודכן בפרטי ההחלטה, "הג'ודו הישראלי בא עם יד מושטת ורצון להתחרות ולהתחבר. זכינו לאוזן קשבת, גיבוי ותמיכה מהאיגוד העולמי ומריוס ויזר. מדובר בידיד אמת של הספורט הישראלי בכלל והג'ודו הישראלי בפרט".

כבר בחודש שעבר הודיע האיגוד העולמי לאיגוד האיראני כי הוא עומד לנקוע בצעדי ההשעייה, שכן החרם על ישראל מהווה עבירה על תקנוני איגוד הג'ודו העולמי והוועד האולימפי. האיגוד האיראני שלח כתב הגנה לראשי האיגוד העולמי, אך טענותיו נדחו, והיום ההשעייה קיבלה תוקף רשמי. משמעות הדבר היא שג'ודוקא איראניים עשויים להחמיץ את המשחקים האולימפיים בטוקיו, אלא אם האיגוד האיראני יצליח להוכיח כי ג'ודוקא איראניים  יופיעו מול ג'ודוקא ישראליים. סעיד מולאי, כזכור, ברח לגרמניה וצפוי להתחרות בנבחרת הפליטים העולמית.

במכתבו, טען איגוד הג'ודו האיראני כי על מולאי לא הופעל לחץ על ידי הרשויות באיראן או מצד האיגוד עצמו על מנת שיפרוש ממפגש אפשרי מול ספורטאי ישראלי. הטיעונים המרכזיים של האיגוד האיראני הם שהצהרתו של מולאי והעדות שמסר הן שקריות, וכי הוא נקט בצעדים אלה על מנת לזרז את תהליך קבלת האזרחות שלו בגרמניה. עוד נטען כי נשיא איגוד הג'ודו האיראני הנוכחי, אראש מירסמאילי, לא היה נשיא האיגוד בזמן שבוצעו חלק מהעבירות להן מתייחס האיגוד העולמי (המשחקים האולימפיים באתונה 2004 או גראנד סלאם פריז 2019). לסיכום, טוען האיגוד, הוא ממלא כיום באופן מלא אחרי הצ'ארטר האולימפי ותקנון האיגוד העולמי.

הטענות הללו נדחו על הסף על ידי ראשי איגוד הג'ודו העולמי. לטענתם, ההאשמות של סעיד מולאי נגד מדינתו קיבלו אישור על ידי עבדולו מוראדוב, חבר בוועדת הספורט של האיגוד העולמי, הדובר פרסית. מוראדוב נכח לצידו של מולאי בזמן התחרות בטוקיו ושמע את שיחת הטלפון שקיבל הג'ודוקא משר הספורט של איראן ואת שיחת הווידאו שקיבל מראש הוועד האולימפי הבינלאומי, ומאשר כי הופעל עליו לחץ. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ