אמיר ענבר
אמיר ענבר

במשך רוב גמר גביע העולם בראגבי היום (שבת), רגליהם של הנדרה פולארד הדרום אפריקאי ואואן פארל האנגלי היו חתומות על כל הנקודות שהופיעו על לוח התוצאות. ואז, להיסטוריה נכנסה גם רגלו של מקאזולה מאפימפי. 14 דקות לסיום, הוא בעט קדימה כדור שתפס את ההגנה האנגלית לא מוכנה והתחיל במהלך שהסתיים בטריי של מאפימפי עצמו, בדרך ליתרון 12:25. מכאן, כבר לא היה בראגבי כוח שימנע מדרום אפריקה תואר עולמי שלישי.

12 שנים הפרידו בין הזכייה הראשונה של דרום אפריקה בגביע העולם ב-1995 לשנייה ב-2007. 12 שנים מפרידות עתה בין זכייתה השנייה לשלישית. דבר אחד משותף לשתי הזכיות האחרונות: אנגליה היתה המפסידה.

שחקני דרום אפריקה חוגגים, היום צילום: Christophe Ena/אי־פי

אדי ג'ונס, מאמן אנגליה, נשאל ערב המשחק לגבי מידת המוכנות של נבחרתו. "היו לנו ארבע שנים להתכונן למשחק הזה", השיב המאמן שאושש את האנגלים מהמפלה בטורניר של 2015. אלא שיש דברים שאי אפשר להתכונן אליהם: לאפקט של הופעה בגמר גביע העולם, לזעזוע המוח שגרר את החלפתו של קייל סינקלר כבר אחרי שלוש דקות, לעוצמה הדרום אפריקאית.

אוהדים חוגגים בקייפטאון, היום

בזמן המועט שחלף עד שסינקלר שכב מעולף על הדשא, כבר הספיקה דרום אפריקה לספק טעימה מהכיוון שאליו יילך המשחק – זה שמתאים לסגנון המשחק שלה. פולארד אמנם החמיץ הזדמנות  להעניק לנבחרתו יתרון כששיגר החוצה בעיטת עונשין, אך אנגליה, שכה הרשימה כשדרסה את ניו זילנד בחצי הגמר, גילתה איך זה להיות בצד הנדרס. מהלכים פשוטים כשלו, מסירות לא הגיעו ליעדן. נדרשו לה 20 דקות לייצר מהלך התקפי משמעותי ראשון. בהמשך, אפילו כשהגיעה מרחק שני מטר מטריי, ההגנה הדרום אפריקאית חנקה אותה ומזערה את הנזק.

שחקני נבחרת אנגליה מאוכזבים מהמקום השניצילום: Eugene Hoshiko/אי־פי

מהדקה התשיעית, כשפולארד דייק לראשונה, היתה אנגליה על תקן רודפת. פעמיים הצליחה להדביק את יריבתה, כשבעיטות עונשין של אואן פארל השוו ל-3:3 ול-6:6, אך שלוש בעיטות עונשין של פולארד לפני ואחרי ההפסקה כבר הקנו לדרום אפריקה יתרון 6:15. הרגליים שלו ושל פארל המשיכו לתת את הטון (12:18), ואז הגיע תור רגלו של מאפימפי.

שתי זכיותיה הקודמות של דרום אפריקה בגביע הושגו בתום גמרים בהם אף אחת מהנבחרות לא השיגה טריי. משטעמה את טעמו, נפתח לה התיאבון. לא שצ'סלין קולבי זקוק לסיבה מיוחדת לרקוד על המגרש, כפי שעשה בדרך לטריי נוסף שקבע 12:32, תוצאת המשחק, והשאיר את פארל על הקרקע, מסוחרר, בדיוק כפי שהיו חבריו לאורך המשחק.

אדי ג'ונס, מאמן נבחרת אנגליה, אחרי הענקת המדליותצילום: ISSEI KATO/רויטרס

לראסי אראסמוס, מאמן דרום אפריקה, לא היו ארבע שנים להתכונן למשחק הזה. הוא מונה רק בפברואר 2018 – מרים נבחרת שנקלעה למשבר חזרה לצמרת. את הטורניר הזה היא פתחה בהפסד לניו זילנד בשלב הבתים. עכשיו היא מסיימת אותו כאלופת העולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ