רוסיה הושעתה לארבע שנים מאירועי ספורט, כולל טוקיו 2020 וגביע העולם ב-2022

השלב החמור ביותר עד כה בשערוריית הסימום בספורט הרוסי: הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט הודיעה על השעייתה של אימפריית הספורט מכל תחרויות הספורט הגדולות בשנים הקרובות. ספורטאים רוסים שיוכיחו את נקיונם יוכלו להשתתף בתחרויות תחת דגל בינלאומי

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין התאחדות האתלטיקה הרוסית
צילום: רויטרס

הסוכנות הבינלאומית למניעת סימום בספורט (וואד"א) הודיעה היום (שני) על השעייתה של רוסיה לארבע שנים מכל אירועי הספורט, כולל טוקיו 2020 וגביע העולם ב-2022. זאת לאחר שהסוכנות קבעה כי זויפו מסמכי מעבדה שמסרה הסוכנות הרוסית למניעת סימום לידי החוקרים בינואר 2019. רוסיה צפויה לערער על ההחלטה לבית הדין הגבוה לערעורים בספורט (CAS), היושב בשוויץ.

המשמעות היא שההמנון הרוסי לא יישמע והדגל לא יוצג באירועים ספורטיביים, אך אתלטים שיוכיחו כי אינם חלק מקנוניית הסימום הנרחבת בספורט הרוסי יוכלו להתחרות תחת דגל נייטרלי. כזכור, במשחקי החורף ב-2018 התחרו 168 אתלטים רוסים תחת דגל נייטרלי, וכך גם האתלטית דריה קלישינה, שהייתה האתלטית הרוסיה היחידה שהתחרתה במשחקי ריו 2016. באליפות העולם באתלטיקה שנערכה בקיץ האחרון בדוחא השתתפו עשרות אתלטים רוסים תחת דגל נייטרלי.

זהו שלב נוסף, החמור מכולם עד כה, במלחמתן של סוכנויות הספורט והמאבק בסימום הבינלאומיות ברוסיה, עקב חשיפת מערך הסימום הרוסי רחב ההיקף בשנים האחרונות. שמועות בדבר מנגנון הסימום הרוסי רחב היקף נפוצו בתחילת העשור, ובנובמבר 2015 פרסמה וואד"א את דוח מקלארן, על שמו של החוקר הראשי של הראשון, שבו האשימה את רוסאד"א, הסוכנות הרוסית למלחמה בסימום בספורט, בהסתרה מסיבית ושיטתית של סימום ספורטאים רוסים. הדוח טען כי הסוכנות המקומית הזהירה את הספורטאים על בדיקות סמים והסתירה מקרים של ספורטאים שנכשלו בבדיקות. עוד נטען כי היא גם אפשרה לספורטאים מושעים להשתתף בתחרויות לפני פקיעת תוקפו של האיסור.

לא נראה אותה בטוקיו? השחיינית יוליה יפימובה, שכבר הושעתה על עבירות סמים בעצמה וחזרה להתחרותצילום: DAVID GRAY/רויטרס

כחלק מהדרישה של הסוכנויות למען ניקוי שמה, נדרשה רוסיה להעביר את כל מסד הנתונים של המעבדות במוסקבה העוקבות אחר הספורטאים המקומיים. אלא שכעת מתברר שדווקא השלב הזה הוא שסיבך את רוסיה יותר מכל. בחודש שעבר הודיע הוועד האולימפי הבינלאומי כי הזיופים היו "מניפולציה בוטה" מצד הרשויות הרוסיות, והן "עלבון לספורט העולמי". 

הודעת וואד"א מנוגדת לוועדת הספורטאים של הארגון עצמו; שם טוענים כי הספורטאים היו קורבן לרמאות מצד הרשויות ברוסיה כלפיהם. "הפיאסקו הזה שיצרה רוסיה רימה יותר מדי ספורטאים ושדד אותם מהחלומות שלהם ומהקריירות שלהם, למשך יותר מדי זמן", נמסר בהודעת ועדת הספורטאים של וואד"א. 

להחלטה הרוסית עלולה להיות השלכות לא רק על הספורטאים הרוסים בתחרויות הגדולות בשנים הקרובות - אלא גם על הישגי עבר. עד כה, נשללו מרוסיה 43 מדליות אולימפיות באופן רטרואקטיבי בשל עבירות סימום. על פי הערכות, המספרים האמיתיים של ספורטאים רוסים מסוממים גדולים פי כמה - אלא שלא בטוח שאי פעם יתברר מה ההיקף האמיתי של התופעה. 

האם הן יסולקו מהפודיום של אשרם? האחיות אברינהצילום: Franco Romano / NurPhoto

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ