ג'ודו: טל פליקר זכה במדליית ארד בגראנד פרי תל אביב

הג'ודוקא הישראלי, שהפסיד בחצי הגמר, ניצח בקרב על מדליית ארד את ז'ומקאנוב הקזחי. באותו משקל ברוך שמאילוב הפסיד בקרב על המדליה בשל עונש שקיבל בניקוד הזהב. גפן פרימו סיימה שביעית, יתר הישראלים הודחו

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל פליקר זוכה במדליית הארד, הערב בתל אביב
טל פליקר זוכה במדליית הארד, הערב בתל אביבצילום: שרון בוקוב

הג'ודוקא הישראלי טל פליקר זכה הערב (חמישי) במדליית ארד במשקל עד 66 ק"ג בגראנד פרי תל אביב. פליקר גבר בניקוד זהב על ילדוס ז'ומקאנוב הקזחי, כשהפיל אותו בווזארי. מיד אחריו עלה לטטאמי ברוך שמאילוב, המתחרה באותה קטגוריית משקל, גם הוא בקרב על הארד. שמאילוב הפסיד לקארנין הברזילאי בשל עונש שספג בניקוד הזהב.

פליקר, פתח את התחרויות בקרב עיקש מול יוקי האשיגוצ'י מיפן, אותו ניצח רק בעונשים בניקוד הזהב. בקרב השני שלו, בסיבוב השלישי, השיג איפון מול שקראם אחאדוב האוזבקי. ברבע הגמר כבר זרק באיפון את דניאל קארנין הברזילאי, ונראה שוב כמו הג'ודוקא החד שהיה בתחילת הקמפיין האולימפי. בחצי הגמר נתקל פליקר ביריב קשה כאשר פגש את בון אן הקוריאני, מדליסט כסף מריו. השניים הגיעו לגולדן סקור, שם פליקר ספג איפון והפסיד. 

פליקר עם מדליית הארד, הערב בתל אביבצילום: שרון בוקוב

פליקר פגש בקרב על הארד את ז'ומקאנוב, שהפסיד מוקדם יותר היום לשמאילוב ברבע הגמר. ברגע ששמו הופיע על המסך, הקהל שמילא את האולם - שחיכה במשך שלושה סבבי קרבות בשלוש קטגוריות משקל לנציגים הישראלים שעלו בזה אחר זה - התפרץ במחיאות כפיים רועמות וקריאות "טל פליקר" קצובות. לא עברו שלושים שניות, ופליקר נכנס לתרגיל ראשון. התוצאות שלו היו כואבות במיוחד עבור הקזחי - התרגיל לא הקנה ניקוד, אבל ז'ומקאנוב נראה כמי שנפצע בידו הימנית. הוא היה הראשון לספוג עונש, אבל התאושש מהפציעה והתחיל לסכן את הישראלי.

לניקוד הזהב נכנסו השניים כשלחובת פליקר עונש אחד, ולחובת הקזחי שניים. אחרי זמן רב של גישושים, פליקר ביצע כניסה טובה - שהקהל כולו ראה בה ווזארי. השופט חיכה לבחינת מערכת הווידאו, ובסופו של דבר העניק ה-VAR לפליקר את הניקוד, ואת מדליית הארד.

פליקר מול ז'ומקאנוב בקרב על הארד, הערבצילום: שרון בוקוב

"מה יכול להיות יותר טוב מזה? כאילו, רק זהב", אמר פליקר בסיום, "הרגשתי טוב לחזור לעצמי, היתה תקופה ארוכה "שלא הצלחתי להביא את עצמי לידי ביטוי ואני מקווה להמשיך ככה. תהיו בטוחים שאני אתן את המאתיים אחוז". על הקרב מול שמאילוב על הקריטריון האולימפי אמר: "אני לא מרגיש שאני בתחרות מול מישהו - אני משתדל להביא את עצמי הכי טוב לכל תחרות וכל השאר כבר לא בידיים שלי".

ברוך שמאילוב פתח את יום התחרות בסיבוב השני, גבר על יריבים ממקסיקו ואוזבקיסטן, וברבע הגמר פגש את ילדוס ז'ומקאנוב מקזחסטאן. הקרב נקלע לניקוד זהב, אבל שמאילוב השיג איפון, והקנה לעצמו מקום בחצי הגמר. בשלב זה פגש הישראלי את סריקזאנוב מקזחסטן ואחרי שכל אחד ספג שני עונשים, הגיעו השניים לגולדן סקור, שם שמאילוב הופל באיפון והפסיד.

שמאילוב (מימין) מול סריקזאנוב מקזחסטן בחצי הגמר, היוםצילום: שרון בוקוב

הקרב של שמאילוב על הארד נערך מול דניאל קארנין הברזילאי, אותו ניצח כאמור פליקר ברבע הגמר. שמאילוב זכה לעידוד זהה מהקהל המקומי, שכנראה אין לו פייבוריט במאבק הישיר בין שני הישראלים על הכרטיס לטוקיו במשקל עד 66 ק"ג. שמאילוב היה פחות דומיננטי מיריבו, לא הצליח לייצר התקפות משמעותיות, ונכנס לפיגור שני עונשים לפני שהקרב עבר לניקוד הזהב. הפעם, הוא פתח אגרסיבי יותר, וסחט אחרי דקה עונש ראשון מיריבו, ואחרי שתי דקות, הוא גם השיג את העונש השני. השלישי כבר נפסק לחובתו - השופט קבע שביצע תפיסה מתחת לחגורה, ששווה עונש שלישי. הקהל לא אהב זאת, וענה בשריקות בוז צורמות. זה לא שינה את ההחלטה, ואת אובדן מדליית הארד.

"הייתי בשלבים האחרונים של הקרב וזו היתה מן הסתערות כזאת, שלחתי את הידיים לאחיזה בכל מחיר. מתברר שתפסתי נמוך מהחגורה, שזה עונש", הסביר שמאילוב את הענישה, "אני עדיין לא חושב שזה באמת מצדיק את העונש - בסופו של דבר זה עניין של ללכת קדימה וההיפך, להיות אגרסיבי. זה לא קרה מפאסיביות, אבל לצערי נתנו לי את העונש". 

שמאילוב, שמעולם לא הביא מדליה בתחרות בינלאומית בישראל, היה מתוסכל בסיום הקרב: "זה מאוד מאוד מאוד מאוד מבאס. אני כל פעם מחדש מנסה לבוא חזק והלביא את זה פה מול הקהל הביתי, לתת כל מה שיש לי, לרגש אותו. אבל אני עדיין שמח שהייתי פה עם הקהל הישראלי והעידוד, נתתי לו שואו - זה לא נגמר עם המדליה אבל אני אמשיך ואגיע לפה שוב ואביא את המדליה הזאת".

ברוך שמאילוב, הערב בתל אביב. הפסיד בקרב על מדליית ארד אחרי שספג את העונש השלישי צילום: שרון בוקוב

על אף שסיים את התחרות במקום החמישי, שמאילוב לא יכול להיות מאוכזב מדי - הוא שמר על פער של כעשרה מקומות מפליקר בדירוג האולימפי מפליקר, ולא נראה שהאחרון יצליח לעבור אותו, או להדביק את הפער לפחות מחמישה מקומות, עד המועד האחרון לעשות זאת - גראנד סלאם דיסלדורף שייערך בפברואר. במידה שההפרש ביניהם אכן יצטמצם לפחות מחמישה מקומות בדירוג - מועד ההכרעה יידחה לחודש מארס.

על הקרב מול פליקר אמר: "אי אפשר להרפות את הרגל מהגז. אתה צריך תמיד לדחוף וללחוץ, זה מאוד קשה ומאתגר ואתה תמיד צריך להיות דרוך. זה מעייף אבל צריך לסיים את זה כמו גיבורים ואני הולך לסיים את זה כמו גיבור". שמאילוב גם גילה שהוא עבר קרע חלקי בברך לפני כחודשיים וחצי, עבר שיקום, ועדיין מרגיש את הפציעה. עם זאת, ימשיך גם לגראנד סלאם פריז וגראנד סלאם דילסדורף, שכאמור עשויים להכריע מי מבין השניים יטוס לאולימפיאדה.

באותו משקל (עד 66 ק"ג), עמית בובוביץ' וירין מנגד הודחו בסיבובים המוקדמים. במשקל עד 60 ק"ג, מתן שני, מתן קוקולאייב ורועי רוזן הודחו גם הם בשלב מוקדם.

נשים: גפן פרימו סיימה שביעית, השאר הודחו

אצל הנשים, דווקא נרשמה אכזבה. גילי כהן, תמנע נלסון לוי, ושירה ראשוני הודחו בשמינית הגמר, וסיימו את דרכן בתחרות מוקדם מהצפוי. עבור כהן, מדובר במכה לניקוד האולימפי במאבק האישי שלה נגד גפן פרימו על הכרטיס האחד לאולימפיאדה במשקל עד 52 ק"ג.

גפן פרימו. הצטיינה בקרבות המוקדמים אך הפסידה ברבע הגמרצילום: שרון בוקוב

פרימו היתה היחידה שהרשימה בקרב הנשים: היא ניצחה בקרב הראשון שלה בעונשים יריבה מספרד, ובקרב השני גברה על האלופה האולימפית מלונדון 2012, שרה מנזס, אותה זרקה באיפון והעפילה לרבע הגמר שם הגיע לסיומו היום המוצלח שלה. הישראלית ספגה שלושה עונשים מול דה סול פארק הקוריאנית. פרימו קיוותה להתמודד על מדליה דרך בית הניחומים אך הפסידה לשרלין ואן סינק הבלגית באיפון וסיימה את דרכה לפני קרבות המדליה. הדחתה של פרימו השלימה יום מאכזב למדי עבור נבחרת הנשים. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ