פעמיים זהב: אורי ששון ופיטר פלצ'יק ניצחו בגמר גראנד פרי תל אביב

הישג נהדר לג'ודו הישראלי בגראנד פרי תל אביב. פלצ'יק ניצח את ליאונרדו גונסאלבס בגמר עד 100 ק"ג, אורי ששון גבר על סונגמין קים הקוריאני בקטגוריית המשקל מעל 100 ק"ג

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיטר פלצ'יק עם מדליית הזהב, היום בגראנד פרי תל אביב
פיטר פלצ'יק עם מדליית הזהב, היום בגראנד פרי תל אביבצילום: שרון בוקוב

אחרי יומיים קצת מאכזבים של הישראלים בגראנד פרי תל אביב, נבחרת ישראל בג'ודו הראתה היום (שבת) מדוע היא אחת התקוות הגדולות למדליה ישראלית בטוקיו 2020. אורי ששון ופיטר פלצ'יק זכו במדליות זהב והחלו את השנה האולימפית שלהם ברגל ימין. 

אורי ששון פתח לא טוב את הקמפיין האולימפי לטוקיו. אחרי שזכה בארד בריו, הוא נראה לפרקים עייף, מגושם מהרגיל, כבד מהרגיל. באליפות העולם האחרונה, הקריטית כל כך, הודח כבר בסיבוב הראשון. אבל בזמן שאחרים לקחו חופש, הוא - כך סיפר - חזר להתאמן במרץ. הוא לא היה מרוצה מעצמו, והחליט שהוא חייב לחזור למזרן מהר ככל האפשר. הערב - זה השתלם לו. ששון פתח את השנה עם מדליית זהב בגראנד פרי תל אביב, ובעיקר - נראה שוב חד, מהיר, וקליל כמו פעם.

אורי ששון עם מדליית הזהב, היום בגראנד פרי תל אביבצילום: שרון בוקוב

בגמר פגש ששון את סונגמין קים הקוריאני לו הפסיד כבר שלוש פעמים בעבר. סונגמין הוא ג׳ודוקא מנוסה בעל 12 מדליות בגראנד סלאמים ומדליית ארד מאליפות העולם ב-2011, המדורג שישי בעולם והקוריאני השני הבכיר ביותר בדירוג האולימפי, במשקל מעל 100 ק"ג. אבל גם למדליסט הארד מאולימפיאדת ריו יש מה למכור.

הפתיחה היתה שייכת כל כולה לישראלי - הוא נכנס לתרגיל תוך 20 שניות מפתיחת הקרב, קים התחמק, אבל תוך כדי שהוא בורח - ששון פשוט אחז בו, הפיל אותו לקרקע, וזכה בווזארי. ששון, שנראה חד יותר בתחרות הזו מאשר בכל שלוש השנים וחצי שחלפו מאז האולימפיאדה, המשיך לנסות להשיג את הניקוד שיחתום את הקרב. הוא לא נזקק לזה - הקהל ספר אחורה איתו, וגם הפעם הישראלי עמד במשימה. אורי ששון זכה בזהב, והפריח נשיקה לקהל הצוהל.

אורי ששון חוגג את הזכייה במדליית הזהב בגראנד פרי תל אביב, היוםצילום: שרון בוקוב

אורי ששון פתח את התחרות בסיבוב השני מול פדרו פינדה הקולומביאני וניצח אותו בזכות עונשים בתוך דקה ורבע. בסיבוב הבא ששון נכנס לצרה כשספג מהר מאוד שני עונשים אבל ניצח בזכות שני ווזארי והעפיל לרבע הגמר מול סוון היינלה הגרמני. ששון השיג ווזארי ראשון די מהר וניצח בזכות אחד נוספף חצי דקה לסיום. בחצי הגמר חיכה לששון יאקיב חמוב, מדליסט כסף מאליפויות העולם ב-2014 ו-2015. אחרי שהקרב נכנס לניקוד זהב הצליח ששון להשיג ווזארי ששלח אותו לגמר ולקרב על הזהב. 

"זה הקרב הכי חשוב שלי מאז האולימפיאדה", אמר ששון בסיום הקרב, "זה יריב שניצח אותי שלוש פעמים, לא הסתדרנו איתו, לא מצאתי את הנוסחה. היום בעזרת אסטרטגיה מאוד מאוד מדויקת הצלחנו יחד עם הצוות למצוא את הנוסחה. זה לא אומר שיהיה קל בהמשך - יהיה יותר קשה, אבל אנחנו אוהבים אתגרים".

"הבאתי הרבה חייתיות", סיפר ששון על הקרב, "ג׳ודו זה ענף לחימה שצריך להראות בו כל הזמן תוקפנות ואגרסיביות. מבלי לדעת איך להפיל פשוט ידעתי שאני הולך להפיל. הוא התחמק לי מהתרגיל הראשון ועשיתי המשכיות כזאת עם הרבה אגרסיביות וזה עבד. זה תרגיל חדש שהוספתי. וזה טוב, צריך להגיע תוקפני לכל קרב כי זה כמו ג׳ונגל - ברגע שאתה מביע חולשה, אתה על הגב".

פיטר פלצ'יק חוגג ניצחון בפריז, היוםצילום: Ariel Schalit/אי־פי

המדליסט האולימפי מריו 2016 התייחס גם להכנות לטוקיו: "המאני טיים הגיע, חצי שנה למשחקים האולימפיים ולכל תחרות ישמשמעות גם מבחינת הניקוד וגם מבחינת התפקוד שלי. הרבה יותר מהמדליית זהב זה הדרך - גם כשהדברים לא הלכו בדרך שלי והייתי בפיגור ידעתי להתעלות על עצמי ולהביא את הניצחון שהיה חשוב לי מאוד. להתחרות עם הקהל הזה זה משהו שהוא בלתי מוסבר בכלל - האנרגיות פשוט עוטפות אותך ברגעים קשים וזו אחת החויות הכי גדולות שהיו לי בקריירה וזה כיף שזה קורה פעם שנייה ברציפות. האוהדים דחפו אותי ברמות על - בקרב גמר היו רגעים מאוד קשים אבל פתאום אתה מסתכל ורואה את הקהל צועק את השם שלך בקולי קולות, אז ויתור זו לא אופציה". 

"אני מסתכל על הקרב הזה של אורי - היריב הזה ניצח את אורי שלוש פעמים וזה קרב מאוד מאוד חשוב מבחינתנו, מאוד פסיכולוגי", אמר מאמן הנבחרת אורן סמדג'ה, "בכל השלוש הפעמים היתה שליטה מוחלטת של הקוריאני, ואני חושב שראינו היום אורי שונה, אחר, נחוש, שבא במטרה לנצח ולקחת את המדליה. אורי זה אורי, זה כל הזמן מטלטל אותנו - פעם אתם רואים אותו ככה ופעם במצב שהוא לא במיטבו. בסך הכל מדובר בספורטאי שמנסה לפלס את עצמו שוב פעם לזירה העולמית, לדירוג הגבוה. הניקוד פה בהחלט משמעותי לאורי."

גם פיטר פלצ'יק השיג פתיחה נהדרת לשנה האולימפית שלו - מדליית זהב בגראנד פרי הביתי, תוך שהוא מפגין יכולת מרשימה ומנצח יריבים איכותיים בדרך למקום הראשון.

פיטר פלצ׳יק פגש בגמר את לאונרדו גונסאלבס הברזילאי, זוכה מדליית הכסף באליפות העולם של 2015. פלצ׳יק הוא מהספורטאים שנהנים מהדחיפה הישראלית, ולא מאלה שנלחצים ממנה. לראייה, באליפות אירופה 2018 זכה במדליית הארד, ובגראנ פרי הקודם היה שבור לב אחרי שלא השתתף כי היה חולה.

פיטר פלצ'יק בגמר גראנד פרי תל אביב, היום בדרייב איןצילום: שרון בוקוב

בקרב על הזהב הבריזלאי היה הראשון לספוג עונש על פאסיביות, אחרי דקה של קרב. הוא הגיב עם כניסה מצוינת שהפכה את פלצ׳יק, אבל הישראלי התחמק ולא ספג ניקוד. שני הג׳ודוקא המצויינים סירבו ליפול, גם כשהיו על הסף. היה נדמה כאילו הקהל מנסה לדחוף את הברזילאי למעוד בצעקות ״נו״ רמות במיוחד.

דווקא כשהיא נראה שהבריזלאי משיג את הניקוד הראשון, היה זה פלצ׳יק שהשיג אותו - גונסאלבש נכנס לתרגיל טוב, אבל כמו בקרב בחצי הגמר הישראלי ביצע תרגיל נגד, גילגל את יריבו וסחט ווזארי מכלום. כל שהיה עליו לעשות זה לשמור על הניקוד - כשהקהל סופר לאחור איתו את השניות, הצליח פלצ׳יק להתחמק מכל מה שהברזילאי זרק לעברו. מדליית הזהב שלו.

 פלצ'יק שהגיע לתחרות כפייבוריט הישראלי לזכייה במדליה החל את היום במפגש מול ל.א סמית' השלישי האמריקאי וניצח אותו אחרי שאמריקאי ספג שלושה עונשים. בקרב השני ניצח הישראלי את מיקלוס צירגניש ההונגרי באיפון שהבטיח לו את המקום ברבע הגמר. פלצ'יק המשיך להרשים וניצח את קייל רייס הקנדי אחרי ווזארי לטובתו והעפיל לחצי הגמר שם ניצח קרב מרשים מול קרל ריכרד פריי הגרמני עם ווזארי שסגר את הסיפור והבטיח לו מדליה והופעה בגמר מול גונסאלבס. 

נבחרת הגברים של ישראל חותמת תחרות מוצלחת - שתי מדליות זהב, אחת מארד, ועוד ג׳ודוקא אחד שהגיע למקום החמישי - וכל זה ללא שגיא מוקי, אלוף העולם, וטוהר בוטבול. כעת נותר לראות אם תצליח לשחזר את ההישגים גם בגראנד סלאם פריז היוקרתי שייערך עוד שבועיים, ויהווה מבחן אמיתי לקראת האולמיפיאדה.

"הרגשתי היום חד מאוד, ידעתי להגיב בזמן, להכנס לתרגילי נגד, להעניש את היריבים שלי ולנצל את זה לטובתי", אמר פלצ'יק בסיום, "אני מאוד שמח שאחרי חצי עונה פחות טובה שלי ב-2019, אחרי האליפות עולם (בה הודח בסיבוב הראשון), אין דבר יותר מתוק מלפתוח את העונה החדשה עם מדליית הזהב בבית, להשמיע את התקווה מול האוהדים היקרים האלה".

"מעבר לכמות המטורפת של הגראנד פרי הזה, ששבר כל שיא, יש כאן ספורטאים איכותיים מאוד" סיפר פלצ'יק "בחצי גמר מול סגן אלוף העולם פריי, כל קרב שלי איתו זה אמאל'ה, וכל קרב שלי איתו זה ניקוד זהב קשה וקשוח. אורן אמר לי לפני החצי גמר - 'זה קרב של מי שיותר גבר. מי שרוצה יותר לנצח באותו רגע - הוא מנצח. תשכח מהטיילטים שלו, תשכח מי הוא, ותילחם עד השנייה האחרונה'".

כנשאל על האווירה הביתית, ענה פלצ'יק ש"ההכנה המנטלית שלי היתה לחבק את הקהל, ולגרום לו לסחוף אותי בפלואו, לא להתנתק ממנו לגמרי. מהרגע שאני במנהרה ולאט לאט מתחיל לפסוע קדימה, אני שומע את הקהל... 'פיטר פלצ'יק', ופשוט צמרומורת עוברות לי בגוף, ואני יודע שאני יכול להוציא מעצמי אקסטרה".

״פיטר הוא אחד שתמיד נותן את המאתיים אחוז - כל קרב אצלו זה פשוט דפיקות לב מטורפות, זה ממש עד הקצה" סיפר סמדג'ה הל התחושות בסיום, "הוא ניצח פה מתחרים מאוד חזקים. אם אני בוחן את הזמן שהתכוננו ועבדנו מאז המאסטרס, מהחופשה ולכאן - עדיין אין לנו את השעות שלנו והזמן שלנו להתכונן אבל אנחנו נמצאים במצב טוב".

"בסך הכל שני ספורטאים שזוכים בזהב ואחד שזוכה במדליית ארד ואחד מקום חמישי זו הצלחה מעולה מבחינתנו", סיכם סמדג'ה את התחרות, "כל מי שאנחנו מצפים ממנו לעמוד על הפודיום, חוץ מלי קוכמן שלא כל כך פגע - כולם נראים טוב. אנחנו רואים פה חבורה של לוחמים, צוות גדול מאוד שעובד סביבם, וכל המתכון הזה עושה טוב. עם הקהל המדהים הזה, תחרות מוצלחת - אנחנו מסיימים אותה בתחושה טוב אבל לא רוקדים על הגגות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ