ג'ודו: ברוך שמאילוב הבטיח את מקומו בטוקיו, טל פליקר יישאר בבית

שני הג'ודוקא, שהתחרו על כרטיס אחד במשקל של עד 66 ק"ג, הודחו היום במפתיע בסיבוב השני של גראנד סלאם דיסלדורף. שמאילוב, שמדורג גבוה יותר, עמד בקריטריון של איגוד הג'ודו

איתמר קציר - צרובה
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמאילוב (בלבן). כבר יכול להתכונן לנסיעה לטוקיו
שמאילוב (בלבן). כבר יכול להתכונן לנסיעה לטוקיוצילום: ניר קידר

כבר הרבה זמן שהפסד בקרב הראשון בתחרות ג'ודו לא היה כל כך משמח: ברוך שמאילוב אמנם הודח היום (שישי) במפתיע בסיבוב השני של גראנד סלאם דילסדורף, אבל לאור הדחתו של טל פליקר באותו סיבוב, נקבע כי שמאילוב יהיה הנציג הישראלי לאולימפיאדת טוקיו במשקל עד 66 ק"ג. פליקר, שזכה בארד באליפות העולם ב-2017, יישאר בבית אולימפיאדה שנייה ברציפות.

איגוד הג'ודו פרסם לפני כחצי שנה את הקרטיריונים לקביעת הנציג הישראלי במשקל בו יש יותר ממתמודד אחד על הכרטיס לאולימפיאדה. לפי הקריטריון, אם אחרי גראנד סלאם דיסלדורף שנערך כעת, אחד מהמועמדים על הכרטיס נמצא בטווח המקומות 1 עד 12 בעולם, בעוד יריבו נמצא מחוץ לרשימה זו, יהיה הראשון הנציג הישראלי למשחקים. כיום, עוד לפני עדכון הניקוד בעקבות התחרות בדיסלדורף, שמאילוב מדורג רביעי בעולם ופליקר במקום ה-15. הניקוד המועט שקיבלו שניהם ימנע מפליקר לייכנס ל-12 הראשונים, וישמור על הסטטוס קוו ביניהם. 

שמאילוב יכול להתחיל להתכונן לאולימפיאדה, ולקוות להיראות בה טוב הרבה יותר מאשר נראה היום. הוא בא זחוח למדי לקרב מול סרג'יו אולייניץ' מפורטוגל, שנחשב להגרלה נוחה, והפסיד באיפון דקה ורבע לסיום הקרב, כשיריבו השיג ווזארי שני. למזלו, גם פליקר - שקיבל הגרלה קשה בהרבה - נכשל. הוא פגש את בגראטי ניניאשווילי הגיאורגי וספג שלושה ענשים מהירים, שמנעו ממנו לעבור הלאה בתחרות.

טל פליקר. בפעם השנייה ברציפות הוא לא ישתתף במשחקיםצילום: ניר קידר

פליקר היה יכול לנצל את הדחתו של שמאילוב כדי לכל הפחות לפתוח את הקרב על הכרטיס. על פי תנאי הסף הישראליים שקבע איגוד הג'ודו, אם פליקר היה מצליח להיכנס לרשימת 12 הטובים בעולם ולצמצם את הפער משמאילוב לארבעה מקומות בדירוג האולימפי, היה הקרב על הכרטיס לטוקיו נפתח עד לאחר גראנד סלאם יקטרינבורג במארס. אם האיגוד יעמוד בתנאי הסף שקבע לעצמו, הגראנד סלאם ברוסיה כבר לא ישנה הרבה עבור פליקר.

הקרב בין שמאילוב לפליקר על הכרטיס לטוקיו היה צמוד לכל אורכו. פליקר פתח את הקמפיין טוב יותר, כשזכה במדליית ארד באליפות העולם ב-2017, ובמדליית זהב בגראנד סלאם אבו דאבי 2017, בו התחרתה ישראל עדיין ללא סמל המדינה וללא ההמנון. הוא פרץ לתודעת הציבור כששר את התקווה על רקע מנגינת איגוד הג'ודו העולמי, שהתנגנה בטקס קבלת המדליות. גם באליפות העולם ב-2018 היה הישראלי היחיד שהרשים, כשעל אף היותו חולה מעט הגיע לחצי הגמר, וסיים במקום החמישי אחרי הפסד בקרב על מדליית הארד.

לצערו, בחצי השני של הקמפיין שמאילוב בלט יותר. הוא זכה במדליית כסף בטורניר המאסטרס היוקרתי ב-2018, זכה במדליות ארד בגראנד סלאם פריז וגראנד סלאם יקטרינבורג ב-2019, וכך עבר לראשונה את פליקר בדירוג האולימפי. הוא גם סיים במקום החמישי במאסטרס של אותה שנה, ולפני שבועיים באותה תוצאה בגראנד סלאם פריז. התוצאות בשלהי 2019 ותצחילת 2020 עזרו לפתוח את הפער על פליקר, שבסופו של דבר עזר לו להבטיח את הכרטיס לטוקיו בישורת האחרונה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ