בהלת הקורונה: הוועד האולימפי בישראל מורה לשקול ביטול טיסות ספורטאים לחו"ל

על פי מכתב שפרסם הרופא הראשי של הוועד האולימפי הישראלי, על ראשי הנבחרות והאיגודים לשקול יציאה למחנות אימון ותחרויות באיזורים המוגדרים בסיכון, בהם יפן, אליה תצא נבחרת הג'ודו ובה ייערך מרתון טוקיו, או אוסטרליה, בה תיערך אליפות העולם בגלישת רוח

איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגיא מוקי. נבחרת הג'ודו יצאה ליפן למרות האזהרות
שגיא מוקי. נבחרת הג'ודו יצאה ליפן למרות האזהרותצילום: ניר קידר

הוועד האולימפי בישראל פרסם היום (שני) הנחיות לספורטאי הסגל האולימפי, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם. על פי מכתב שעליו חתומים פרופסור דני נמט, המנהל הרפואי של הוועד האולימפי הישראלי, ופרופסור גל דובנוב רז, יו"ר הוועדה הרפואית של הוועד, על ראשי האיגודים והנבחרות לשקול היטב יציאה למחנות אימון ותחרויות, במיוחד באיזורים שנכנסו לרשימת אזהרת המסע של משרד הבריאות.

בין היתר, המסמך מורה לשקול נסיעות ליפן - אליה תמריא נבחרת הג'ודו למחנה אימון למרות האזהרות, כמו גם לונה צ'מטאי סלפטר שתשתתף במרתון טוקיו – או לאוסטרליה – שם תיערך אליפות העולם בגלישת רוח החל ממחר, בהשתתפות הנבחרות הישראליות. גם טיסות לאיטליה, בה נדחו משחקים בסריה A, קורא הוועד האולימפי לשקול לבטל. בניגוד ליפן, על החוזרים מאיטליה ואוסטרליה לא נדרש לשהות בבידוד. המסמך קורא להימנע מכל נסיעה לסין ודרום קוריאה.

לונה צ'מטאי סלפטר (משמאל) יחד עם מאמנה ובן זוגה דן סלפטר. תשתתף במרתון טוקיוצילום: אילן אסייג

"הוועד האולימפי בישראל מנחה כי טרם יציאה למחנות אימונים/תחרויות בחו"ל יש לשקול היטב את נחיצות הטיסה, לעומת הסיכון הפוטנציאלי בהדבקה ו/או צורך בבידוד 14 יום, כמו גם הסיכון בטווח הבינוני לספורטאים, המאמנים, הצוותים וחברים לנבחרות, שעלול להשפיע על הסיכוי להשתתף במשחקים האולימפיים", נכתב בהודעה, "תחרויות רבות מתבטלות או משנות את רשימת המשתתפים בהם (לדוגמה, מרתון טוקיו – שהפך למרתון לרצי עלית בלבד), ובאחריות המשלחות המתוכננות להתעדכן מול המארגנים".

נמט ודובנוב רז שמים דגש על עניין הצורך בבידוד, וההשפעה שעלולה להיות לו על הספורטאי. "אחד הנושאים החשובים עבור ספורטאי הסגל בשלב זה, הוא הצורך לשהות בבידוד למשך 14 יום כמי  שחוזר משהייה באזורים שמוגדרים בסיכון על פי משרד הבריאות, או שנחשף לחולה בקורונה. מיותר להסביר את המשמעות של בידוד שכזה לשגרת האימונים", נכתב. עוז מזהירים בוועד האולימפי כי "נבחרות עלולות למצוא שאינן יכולות להכנס להתאמן או להתחרות במדינות מסוימות לקראת המשחקים האולימפיים, בשל ביקור קודם במדינה שנכנסה לרשימת היעדים בעלי סיכון לתחלואה".

אם כן הוחלט לנסוע לאזורים הנחשבים בסיכון, הוועד האולימפי מורה לכל ספורטאי לעבור על הנחיות משרד הבריאות המלאות לשהייה במדינות הללו. בסוף המסמך צורפה טבלה, שבה נכתב מה צריך כל ספורטאי או חבר משלחת לעבור במידה שביקר במדינה בסיכון, ובה גם מפורט מאילו מדינות יש להימנע, עבור אילו יעדים צריך לשקול את הנחיצות, וכיצד יש לנהוג במצב של חשש להדבקה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ