בוועד האולימפי משדרים עסקים כרגיל, אבל לא מתחייבים שהאולימפיאדה תיפתח במועדה

עד כה חזרו בוועד האולימפי על מנטרה קבועה: לא נדחה את האולימפיאדה בטוקיו. במסמך שפורסם היום נראה שחלה נסיגה ראשונה מהעמדה הזאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טוקיו 2020. בסכנה עקב וירוס הקורונה?
טוקיו 2020. בסכנה עקב וירוס הקורונה?צילום: ISSEI KATO/רויטרס

במשך השבועות האחרונים, בזמן שהקורונה משביתה את עולם הספורט, חזר תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, על מנטרה קבועה: לא נדחה את המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020 ממועדים המתוכנן. היום, במסמך פומבי שפרסם הוועד האולימפי הבינלאומי, נדמה שחלה נסיגה ראשונה מהעמדה הזאת.

"הוועד האולימפי מחויב לקיום המשחקים, וארבעה חודשים לפני פתיחתם לא רואה צורך בלקיחת החלטות דרסטיות בשלב זה", נכתב במסמך. עוד מודגש, כי הוועד לא יקבל את ההחלטות על גורל המשחקים על פי שיקולים כלכליים.

בהודעה חזר הוועד האולימפי על קריאתו לספורטאים להמשיך ולהתאמן כמתוכנן, כאילו המשחקים אמורים להתקיים במועדם. עוד ציין הוועד שורת עקרונות שינחו אותו בהתמודדות עם הנגיף, לקראת ההכרעה על גורל המשחקים. "הוועד האולימפי הבינלאומי מחויב לנהוג בצורה אחראית והגיע למספר עקרונות מפתח לגבי קיום משחקי טוקיו 2020", מצהיר המסמך, "1 - הוועד מחויב לשמור על בריאותם של כל המעורבים בניסיון להכיל את הנגיף. 2 – הוועד מחויב לשמור על האינטרסים של הספורטאים והספורט האולימפי. 3 – הוועד משיך לעקוב אחר ההתפתחויות סביב הנגיף 24/7, בעזרת צוות מיוחד שהוקם כבר בחודש פברואר ובו נציגים של הוועד האולימפי הבינלאומי, ארגון הבריאות העולמי, הוועדה המארגנת של טוקיו 2020, נציגי הרשויות ביפן, והעיר טוקיו".

תומאס באך. כבר אין התחייבות של הוועד לא לדחות את המשחקיםצילום: DENIS BALIBOUSE/רויטרס

על פי הוועד האולימפי הבינלאומי, "מטרת הצוות המיוחד לוודא שכל הגופים והמעורבים מסונכרנים, מעודכנים ומבצעים את ההתאמות הדרושות. הוועד האולימפי לא יגיע להחלטות על בסיס שיקולים כלכליים, שכן הודות להתנהלות נכונה של סיכונים וביטחונות, הוא יוכל בכל מקרה לקיים את הפעילויות הנדרשות ולהמשיך קדימה כדי לסיים את המשימה של ארגון המשחקים האולימפיים".

המסמך מציין כי בכל הנוגע לתחרויות הקריטריון וההכנה למשחקים - כבר נעשו התאמות ותכניות חלופיות, כדי שכל הספורטאים יקבלו סיכוי הוגן להילחם על מקומם באירוע השיא של הספורט העולמי. כידוע, תחרויות קריטריון רבות ברחבי העולם בוטלו בזו אחר זו בשל התשפטות נגיף הקורונה.

את המסמך חותמים דברים של נשיא הוועד האולימפי, תומאס באך: "הבריאות של כל המעורבים בהכנות למשחקי טוקיו 2020 היא בראש הדאגות שלנו. אנו לוקחים את כל הצעדים הדרושים להבטיח את ביטחונם ולענות על האינטרסים של הספורטאים, המאמנים ואנשי הצוות. אנו קהילה אולימפית תומכת ומעודדת בזמנים טובים ובזמנים קשים. הסולידאריות האולימפית הזו היא המגדירה אותנו לקהילה אחת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ