ראש ממשלת יפן: "העולם לא מוכן לקיום האולימפיאדה בשלב זה"

על רקע הדרישות לדחיית המשחקים האולימפיים ראש הממשלה אמר בפרלמנט היפני שאין אפשרות לקיים את טוקיו 2020 במועדה. מוקדם יותר דווח שהממשלה תודיע לוועד האולימפי שהיא מוכנה לדחיית המשחקים

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת יפן שינזו אבה בדיון בפרלמנט בטוקיו, היום
ראש ממשלת יפן שינזו אבה בדיון בפרלמנט בטוקיו, היוםצילום: AFP

בצל המשבר העולמי עם התפרצות נגיף הקורונה, נשמעו בימים האחרונים קולות רבים שקראו לוועד האולימפי העולמי לדחות את אולימפיאדת טוקיו 2020. היום (שני) האפשרות של דחייה הפכה להיות מוחשית יותר כשראש ממשלת יפן אמר בפרלמנט שלדעתו אין אפשרות לקיים את המשחקים שלב זה. 

"שואלים אותי אם אפשר לקיים אולימפיאדה בשלב הזה", אמר שינזו אבה, "ואני חייב לומר שהעולם עדיין לא מוכן". מוקדם יותר, סוכנות הידיעות היפנית דיווחה שהממשלה היפנית מתכוונת להודיע לוועד האולימפי שהיא מוכנה לדחות את המשחקים למועד מאוחר יותר. 

אולימפיאדה בצל נגיף הקורונה. ממשלת יפן מוכנה לדחייהצילום: AFP

גם יו"ר הוועדה המארגנת של אולימפיאדת טוקיו, יושירו מורי,  העריך שהוועדה תשקול את דחיית האולימפיאדה. מורי נפגש עם עיתונאים היום ואמר שהוועדה ניסתה לערוך את המשחקים כמתוכנן והסכימה עם הוועד העולמי כי כך יש לעשות. אולם, הוא אמר, חל שינוי במצב הגולבאלי ותחת הנסיבות הקיצוניות בארצות הברית ובאירופה הוועדה לא טיפשה ולא תדבק בתאריך המקורי. 

אם המשחקים יידחו, אמר מורי, הוועדה תערוך סימולציות כדי להחליט בכמה חודשים יש לדחות את המשחקים ולבדוק האם האצטדיונים, האולמות ושאר המקומות שאמורים לארח את האולמפיאדה יהיו זמינים בלוח הזמנים החדש. לגבי העלויות, הוא אמר שזה נושא אחר שעל הוועדה לבחון אותו, אך יהיה קשה לעשות זאת בארבעה שבועות בלבד. 

עד לאחרונה, הוועד האולימפי הכחיש שהמשחקים יידחו ושידר עסקים כרגיל. ביממה האחרונה התרחשו התפתחויות דרמטיות כשהוועד הצהיר רשמית שדחייה עומדת על הפרק והודיע שיקבל החלטה בעוד כארבעה שבועות. קנדה ואוסטרליה לא המתינו להחלטה והודיעו כבר הלילה כי אם המשחקים לא יידחו, הם לא יישלחו את ספורטאיהן לטוקיו

המשחקים האולימפיים אמורים להיפתח ב-24 ביולי 2020. בניגוד לאירועי ספורט אחרים שכבר נעצרו, בוטלו או נדחו, דחייה של האולימפיאדה יכולה להיות קשה עד בלתי אפשרית לנוכח האתגרים הלוגיסטיים שכרוכים בה. בכל ההיסטוריה המודרנית של המשחקים האולימפיים, הם בוטלו רק בעקבות מלחמות העולם. דחייה של המשחקים לתקופה משמעותית תהיה מהלך חסר תקדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ